Тејлор Свифт стана милијардерка

Американската пејачка Тејлор Свифт веќе е милијардерка, според најновото рангирање на богатите светски познати личности, спроведено од списанието „Форбс“.

За помалку од една година, Свифт го зголеми своето богатство за 360 милиони долари, најмногу благодарение на турнејата „The Eras Tour“ и нејзините 152 концерти ширум светот.

Со богатство коешто се проценува на 1,1 милијарда долари, пејачката родена во американската сојузна држава Пенсилванија стана првата уметничка која ја премина границата од 10 цифри исклучиво од сопствената музичка заработка.

Според „Форбс“, вредноста на нејзиниот музички труд и шесте студиски албуми сега е околу 500 милиони долари. На таа сума се додаваат и недвижнини со вкупна вредност од 125 милиони долари, како и приватен авион, проценет на 10 милиони долари.

Турнејата завршува на 8 декември во Ванкувер, а на пејачката веќе ѝ донесе 190 милиони долари.

Според неколку проценки, „Ерас“ е на пат да стане концертна турнеја со најголема заработка во музичката историја – многу над милијарда долари.

Тејлор Свифт не е единствениот музички уметник во одбраниот круг на познати милијардери. Раперот Џеј Зи, ар-ен-би пејачката Ријана и Џими Бафет веќе ја престигнаа, но сите други дел од своето богатство го должат на вложувања во активности коишто не се директно поврзани со музиката. 

Видео: Хју Хефнер е погребан до Мерлин Монро- причината е бизарна

Многу фанови деновиве се сеќаваат на поранешниот шеф на Плејбој, а една од најбизарните работи што ги правел во животот се однесувала на Мерлин Монро. Имено, неговата желба била да биде погребан покрај познатата актерка.

Хефнер почина во септември 2017 година, а неговите посмртни останки се наоѓаат во криптата на гробиштата на Меморијалниот парк на селото Пирс Брадерс Вествуд во Лос Анџелес - веднаш до Монро. Тој платил 75.000 долари во 1992 година за да биде погребан покрај холивудската ѕвезда, иако парот никогаш не се запознал. Хефнер тврдеше дека таа е најзаслужна за успехот на Плејбој, а тие биле на иста возраст, поради што чувствувал „двојна врска“ со неа.

Хефнер одлучил години пред смртта да биде погребан до неа. „Верувам во симболични работи. Да се ​​помине вечноста покрај Мерилин е премногу слатко за да се избегне“, изјавил тој за Лос Анџелес Тајмс во 2009 година. Хефнер ја направи Монро икона на Плејбој откако тој купи неколку нејзини голи фотографии кои таа се согласила да ги направи кога немала пари.

Кога потврдил дека платил 75.000 долари за да биде погребан до актерката, феминистките истакнале дека Хефнер ги објавил нејзините разголени фотографии без нејзина согласност и не ѝ платил ни пара. Всушност, кога се согласила да се фотографира во 1949 година, за нив ѝ платиле само 50 долари, а потоа побарала од фотографот да се обиде да ги замагли за да не биде препознатлива.

Хефнер подоцна платил 500 долари и ги објавил на централно место во првото списание Плејбој. Во 2011 година, Хефнер му рекол на Пирс Морган: „Таа всушност беше во класата по глума на брат ми во Њујорк. Но, реалноста е дека никогаш не ја запознав. Еднаш разговарав со неа на телефон, но никогаш не ја сретнав. Таа замина, за жал , пред да дојдам овде“, призна тој.

Почина Роберто Кавали

На 83-годишна возраст денеска почина познатиот италијански моден дизајнер Роберто Кавали. Весникот „Кориере дела сера“ објави дека Кавали долго време бил болен.

Во светот на модата, тој стана познат по својот нетривијален, светол стил.

Дизајнерот инаку минатата година доби син кому му го даде името Џорџо по неговиот татко.

„Бебето, кое се роди пред една недела токму овде во Фиренца, е прекрасно и беше навистина емотивно да го видам веднаш по неговото раѓање. Неговото име е Џорџо, како неговиот дедо, татко ми кој беше застрелан од нацистите во Масакрот во Кавриља кога имав четири години“, изјави Роберто за списанието Новела 2000 .

Оваа вест буквално го шокираше светот со оглед на тоа дека Роберто беше 45 години постар од Сандра.

Роберто се забавувал со Сандра од 2008 година, т.е. уште од нејзини 23 години, додека манекенката се грижела за дизајнерот секојдневно во последните години бидејќи имал сериозни здравствени проблеми.

Злобниците шушкаа дека Сандра „му менува пелени“ и дека тој е со неа само за да се грижи за него, но сите беа шокирани кога дознаа дека парот има и дете.

Сандра е родена во Шведска, во светот на модата влезе на само 14 години, а со Роберто Кавали живееше во последните 15 години.

Во 2006 година Сандра беше прогласена за најубава жена во Шведска, додека една година подоцна се појави на насловната страница на познатиот магазин Плејбој.

ПРИВЕДЕНА СЕКА АЛЕКСИЌ во Цирих и осум часа поминала во полиција

Фолкерката заедно со сопственикот на кафеаната каде што пеела и целиот бенд завршиле во притвор.

Сека Алексиќ минатиот викенд настапила во клуб во Цирих, по што таа и бендот завршиле во полиција.

Како што раскажала Сека Алексиќ, полицијата дошла на нејзиниот настап во една дискотека во Цирих за да и ги провери работните дозволи, но утврдила дека работните дозволи не се соодветни, па пејачката и членовите на бендот биле приведени да дадат изјави.

– Полицијата дојде на нашиот настап и ги провери работните дозволи, утврди дека не се соодветни. Полицијата ми зеде изјава и му наплати казна на  сопственикот за мене и за целиот бенд – изјавила Сека.

Пејачката и бендот поминале осум часа во притвор.

Да потсетиме и пејачката Јана Тодоровиќ минатата година беше приведена на аеродромот во Цирих бидејќи немала работна дозвола.

А пред две години на аеродромот во Германија беше уапсена и Теа Таировиќ, а вистинската причина за нејзиното приведување е наводно тоа што го надминала бројот на дозволени работни часови во таа земја, иако медиумите претходно пишуваа дека е уапсена затоа што претходно кај неа биле пронајдени 70.000 евра.

Популарно