Фамилијата Илиќ едногласна: „Не прифаќаме сочувство, се уште не сме го виделе детето“

Мајката и таткото на Данка Илиќ, Ивана и Милош, првпат разговараа заедно за кобниот 26 март кога ја загубија ќерката.

Тие едвај зборуваа за денот кога нивното дете исчезнало.

Прво проговори таткото на Данка, а потоа се приклучи и нејзината мајка, која очигледно е на мислење дека не сака никој да и изразува сочувство бидејќи длабоко во себе верува дека нејзината ќерка е жива, објавија српските медиуми.

– Поради се што е кажано за нас и дека сме клеветени на најлош можен начин, ние двајца како родители кажавме дека јавно ќе зборуваме кога ќе се реши случајот, односно кога ќе ја дознаеме целата вистината за исчезнувањето на нашата ќерка Данка, изјави Милош Илиќ за Република.

Ивана и Милош раскажаа како нивниот среќен живот веднаш се претворил во кошмар од кој велат дека никогаш не излегуваат.

– Што мислите, како ни оди?! Како се нашите души и срца?! Како сме без дете? Како се чувствуваме кога синот ќе не праша каде е сестра му, кога ќе каже: „Мамо, каде е Данка?“, а таа ја нема, праша мајката.

На прашањето да опишат како исчезна Данка и која е вистината за нејзиното исчезнување, родителите рекле дека „се е лага“, освен што многу луѓе го барале девојчето.

-Ивана е добра мајка, а јас добар татко, но… до вистината се уште не е стигнато. Монструмите се уапсени, но…, Милош остана нејасен.

Ивана и Милош истакнаа дека не прифаќаат сочувство од околината, иако се облечени во црно од денот кога полицијата соопшти дека се оствариле најстрашните сомнежи и дека Данка била удрена од службено возило од двајца работници на јавното комунално претпријатие „Водовод“, Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ и фрлена во возилото и дека кога подоцна заплакала, наместо да и помогнат, ја убиле.

„Не прифаќаме кога ни изразуваат сочувство, да ги замолиме да не го прават тоа затоа што се уште не сме ја виделе ќерката. Останува уште таа една трошка надеж дека ќе се врати жива. Сакам да нагласам дека не палевме свеќи поради најлошото, туку да и го осветлиме патот за враќање“, рече мајката.

ДИК ги соопштува освоените мандати за пратеници во новиот парламентарен состав

Државната изборна комисија денеска, на 105. седница која е во тек, ги објавува конечните резултати за распределба на мандатите за пратеници по изборни едници согласно освоените гласови на парламентарните избори од 8 мај 2024 година.

Како што информира претседателот на ДИК Александар Даштевски, според усвоениот дневен ред, на седницата ќе се расправа и по предлог-решенијата за повторување на гласањето во ИЕ 5 на 1470/1 и 1470 во Општина Долнени, 1194 и 1202 во Општина Крушево, 1844 во Општина Струга и 1272 во Општина Охрид, како и во ИЕ 6 на избирачко место 2101 во Општина Желино. 

ДИК треба да ги разгледа и предлог-решениеја за разрешување претседател, членови и нивни заменици на избирачки одбори во избирачки места 1470/1 и 1470 во Општина Долнени, 1190 и 1202 во Општина Крушево, 1844 во Општина Струга, 1272 во Општина Охрид и 2101 во Општина Желино.

Расчистено двојното убиство во Стајковци

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Љ.К.(66) од скопското село Стајковци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“ по член 123 од Кривичниот законик.

Како што информира денеска МВР, Љ.К. се сомничи дека на 14 мај 2024 во домот во село Стајковци со метален предмет ги нападнал неговиот брат В.К.(64) и неговата снаа С.К.(57), кои од здобиените повреди починале на местото. 

Лицето било изведено пред судија на претходна постапка, кој му определил мерка притвор во траење од 30 дена. 

Кривична и истрага против вработена во СВР Скопје, посредувала за добивање социјални станови

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со Одделот за криминалистичка полиција поднесе кривична пријава против И.М. (41) од село Буковиќ, општина Сарај, аналитичар во СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела измама по член  247 од Кривичниот законик, а Основното јавно обвинителство  Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка.

Како што информира МВР, Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со Одделот за криминалистичка полиција постапувал по пријава од три оштетени лица и на 17.05.2024 И.М. била фатена во моментот на примање 12 500 евра, претходно криминалистички обработени, кои и биле давани за наводно посредување за добивање социјални станови од Б категорија.

Во врска со делото, извршен е претрес во службените простории кои ги користела пријавената, при што се пронајдени сомнителна документација поврзана со кривичното дело, документи за кои постои сомнение дека се фалсификувани, договори за позајмици, договори за посредување за доделување на социјални станови, имотни листови, како и тефтер со ракопис во кој е водена евиденција за лица за кои биле вршени определени работи.

Исто така, при претрес во нејзиниот дом во село Буковиќ, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени огнено оружје и муниција. 

Лицето е изведено пред судија на претходна постапка, кој определи мерки на претпазливост, одземање на патната исправа и забрана за напуштање на град Скопје. 

Според Обвинителството, од април 2023 година, искористувајќи ист траен однос и исти прилики, осомничената довела во заблуда три лица, на кои лажно им се претставила како началник во полициска станица Гази Баба и член на Комисија за доделување социјални станови. На трите оштетени невработени лица им ветувала дека ќе им посредува да добијат социјални станови во Лисиче по цена пониска од реалната, наведувајќи ги да и исплатат по 12 000 евра за стан и 3 000 евра за посредување и изготвување документација. Парите и ги давале во повеќе наврати, а при последната исплата на 12 500 евра, во близина на полициската станица, била затекната веднаш по предавањето на парите.

За случајот утрово, преку својот фејсбук профил, информираше и техничкиот министер Панче Тошковски. 

Популарно