Кардиолозите тврдат: „Оваа риба е најдобра за здравјето на вашето срце – еве зошто“

Смртта од кардиоваскуларните болести на глобално ниво се зголемила од 12,1 милиони од 1990 година на 20,5 милиони во 2021 година, според извештајот на Светската федерација за срце од мај 2023 година.

Иако бројот е прилично застрашувачки, за среќа, многу од овие состојби можат да се спречат или барем да се контролираат со здрав начин на живот – вежбање, управување со стресот, избегнување пушење и пиење алкохол и уживање во здравата и избалансирана исхрана.

Општата содржина на исхраната за здравјето на срцето вообичаено вклучува зеленчук, мешунки, јаткасти плодови, маслиново масло, бобинки и риба.

„Консумирањето риба е дел од добро познатата, глобално прифатена, традиционална медитеранска исхрана. Во неколку опсервациски студии се докажало дека усвојувањето на оваа диета е поврзано со намалената стапка на морталитет од кардиоваскуларни болести“, вели кардиологот д-р Мустали Дохадвал.

Омега три масните киселини во лососот го намалуваат ризикот од аритмија

Меѓутоа, според кардиолозите, еден вид риба особено се истакнува по поволното дејство на здравјето на срцето – лосос. Тие тврдат дека оваа риба е најздрава за срцето благодарение на високото ниво на омега три масните киселини, а и самите доктори ја јадат по неколку пати неделно.

„Докажано е дека омега три масните киселини го намалуваат нивото на триглицеридите, ги намалуваат васкуларните воспаленија и го намалуваат ризикот од аритмија“, вели кардиологот д-р Бредли Сервер.

Конечно, д-р Дохадвала заклучува: „Истражувањето покажало дека јадењето риба четири пати неделно или повеќе го намалува ризикот од срцев удар. Дури и само две порции риба неделно можат да го намалат ризикот од смрт кај луѓето кај кои веќе се дијагностицирани кардиоваскуларни болести“.

Дебелите луѓе одат почесто на боледување

Европејците со вишок килограми одат 2,5 пати почесто на боледување од останатите луѓе, покажа истражување објавено на Европскиот конгрес за дебелина во Венеција, Италија.

Според истражувањето што опфатило 122.598 работници во 26 европски земји, колку еден човек има поголем вишок килограми, толку е поголема честотата на боледувања.

Најчести наведени причини се болки во зглобовите, дијабетес, депресија или проблеми со срцето, пишува британски „Тајмс“.

Британските работници се трети најобезни во Европа, а бројот боледувања е двојно зголемен во Обединетото Кралство последниве 10 години.

Тоа, според проценките, значи намалување на продуктивноста во британската економија за околу 33 милијарди фунти.

Што всушност се случува кога имате настинка која трае подолго?

Симптомите на настинка може да траат долго, што често е една од главните причини зошто болните посетуваат лекар.

Како што објаснуваат лекарите, настинката е всушност инфекција на горниот респираторен тракт предизвикана од вируси, а во просек обично трае околу една недела, пренесува „Healthy“.

Симптомите по кои најлесно препознаваме дека сме настинати се течење на носот, затнат нос и отежнато дишење, кивање, болки во грлото и кашлица, главоболка и малку покачена температура.

Но, понекогаш симптомите на настинка можат да траат долго, што често е една од главните причини зошто болните посетуваат лекар.

Како што објаснуваат експертите, постојат неколку причини зошто настинката не поминува.

Една од нив е дека би можеле да имаме уште една настинка. Лекарите објаснуваат како во студената сезона можеме да настинеме и да оздравиме, но веднаш потоа повторно да се заразиме со некои од вирусите кои предизвикуваат настинки.

Така може да изгледа како да имаме долга настинка, а всушност сме имале две или повеќе од нив по ред, додаваат тие.

Исто така, таканаречената хронична постназална дренажа, која е честа последица на настинките, може да доведе до проблеми со долготрајни настинки.

Се влошува навечер кога ќе лежиме, а може да биде предизвикана од алергии, временски промени и некои други надворешни фактори.

Дополнително, ако по настинката долго време имаме отежнато дишење и не можеме да се ослободиме од неа, тоа всушност може да биде астма или хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), предупредуваат лекарите. Во овој случај, лекарски преглед е задолжителен што е можно поскоро.

И последното, но не и најмалку опасно, е пневмонијата. Ако настинката трае долго, тоа потенцијално може да биде пневмонија.

Најчестите симптоми кои укажуваат на тоа се постојана кашлица придружена со кафеава или зелена слуз, треска и проблеми со дишењето.

Древен грчки рецепт кој ќе ви ја обнови секоја клетка

Доколку верувате дека здравјето влегува низ уста и се трудите да конзумирате нутритивно богати намирници тогаш оваа идеја ќе ви биде добредојдена.

Дрвениот грчки рецепт за здрав десерт се состои од само две состојки кои имаат навистина благотворно дејство врз организмот. Смесата од мед и таан ќе ви го заслади денот, а на организмот ќе му донесе низа бенефити.

Оваа моќна мешавина која се споменува уште во Хомеровата „Илијада“ со редовно конзумирање ќе ви даде енергија, подобра циркулација, регулирање на маснотиите во крвта, намалување на симптомите на умор и анкциозност, ги обновува клетките.

Се прави од 300 грама мед и 300 грама сусамов таан. Во оваа смеса може да додадете сецкани или мелени јаткасти плодови. Чувајте ја смесата во стаклен сад во фрижидер, а според нутриционистите секојдневно препорачаната доза е една до две лажици кои инстантно ќе ви дадат енергија.

Во овој едноставен еликсир се наоѓааат дури 182 различни елементи кои го креваат организмот, пред се железо, цинк, калциум, бакар, влакна, бројни витамини.

Популарно