(ВИДЕО) Импресивнo! Погледнете ја руската верзија на SMART - мал, компактен и исклучително евтин!

Креаторот Александар Малешев, дизајнирал модел на автомобил кој нуди оригинален 'одговор' на Smartоt - најмалиот градски автомобил. Земајќи ги во предвид фактот, дека најголемите градови во Русија стануваат се потесни во однос на паркингот, сосема логично дека вакво генијално решение доаѓа од таму.

ruski_smart

Името на овој модел е Mirrow Provocator.

Концептот на Mirrow Provocator е оригинален и многу практичен. Тој се карактеризира со четири врати, кои се подигаат, што го олеснува влезот во мал паркинг простор. На задниот дел, се наоѓа петта голема задната врата. Mirrow Provocateur е долг помалку од 3 метри, широк се скоро 2 метри, а висок повеќе од 2 метри. Задните врати имаат простор од 1,7 метри и висина од 60 сантиметри.

Овој "малечок" е 50 посто направен од рециклирана пластика. Внатрешноста е дизајнирана според модел на авион. Четирите одделни седишта се многу удобни а кокпитот е многу едноставен и со футуристички дизајн. Погонот му е мал три-цилиндричен бензински и дизел мотор, но и електро-верзијата е сосема реална со автономија од 400 километри.

На крајот, и она што е најинтересно, е дека првичната верзија на овој автомобил нема да биде поскапа од 3500 евра, што предизвикува неверување. Сепак, ако се земат во предвид глобалните промени во автомобилската индустрија, постои можност дека и автомобилските монополи ќе станат дел од минатото.

Делтакрон, откриен нов сој на Ковид-19 во Кипар

Во Кипар е откриена нова варијанта на коронавирусот. Тој е наречен Делтакрон, бидејќи претставува комбинација на постојните, Делта и Омикрон.

Новиот сој е идентификуван во Лабораторијата за биотехнологија и молекуларна вирусологија на Универзитетот на Кипар, соопшти нејзиниот раководител проф. д-р Леонтиос Кострикис.

Во текот на декември биле извршени продлабочени генетски анализи на 1.377 теста, а кај 25 од нив е откриен новиот вид на Koвид-19. Сите тестови биле од хоспитализирани пациенти.

Почина легендарниот xоливудски актер

Сидни Поатје, легендарниот актер и првата црна ѕвезда на Холивуд, почина во 94-та година, соопшти во петокот владата на Бахами, татковината на актерот.

„Загубивме великан, јунак, учител, борец и национално богатство“, напиша на Facebook потпретседателот на бахамската влада, Честер Купер, без да ја наведе причината за смртта и покрај поодминатата возраст.

Актерот познат во „Бегство во синџири“ и „Во жештината на ноќта“ по игра на случајот е роден во Мајами на Флорида, на 20-ти феврурари 1927 година, додека неговите родители од соседните Бахами дошле во посета во САД, па така имаше и американско и бахамско државјанство.

Поатје беше првиот афроамериканец кој уште во 1964 година го освои Оскарот за најдобар актер во филмот „Полските лилјани“ (Lilies of the field).

„Беше потребно долго време да се дојде до ова“, позната е неговата тогашна изјава искажана примајќи го признанието.

Кога во 37-та година од животот го прими Оскарот, актерот со шармантна насмевка беше единствената холивудска ѕвезда со темен тен.

„Филмската индустрија тогаш сѐ уште не беше подготвена да создаде повеќе од една ѕвезда меѓу актерите припадници на малцинствата“, напиша Поатје во својата автобиографија „Овој живот“.

„Во тоа време (…) ги преземав врз себе надежите на цел еден народ. Не можев да влијаам на содржината на филмот (…), но можев да ја одбијам улогата, што го сторив безброј пати“, додава актерот во своите сеќавања.

Истата 1963 година за улогата во споменатиот филм му е доделена наградата Златен глобус. Покрај тоа, беше лауреат на три награди Хенриета (1969, 1970, 1971), признанието на Сесил Б. Демил (1982), почесен Оскар (2002).

Забележителна улога остварува во „Погоди кој доаѓа на вечера?“ од 1967 година, филм кој привлекува внимание за расизмот во тој период.

Но не помалку забележителни се и ролјите кои всушност го прославиле во филмовите „Пркосните“ (The Defiant Ones, 1968), „Порги и Бес“ (Porgy and Bess, 1959), „Во жештината на ноќта“ (In the Heat of the Night, 1967), „На учителот со љубов“ (To Sir, with Love, 1967), „Погоди кој доаѓа на вечера?“ (Guess Who’s Coming to Dinner, 1967), „Бак и проповедникот“ (Buck and the Preacher, 1972)… Во текот на кариерата, Поатје играл во повеќе од 40 филмови.

Во 2002 година Сидни Поатје беше награден со Оскар за животно дело за неговите „исклучителни достигнувања, достоинството, стилот и талентираноста“.

Како препознатлива и почитувана личност, беше ангажиран и во дипломатијата на неговата татковина, имено од 1997 до 2007 година, Поатје неше амбасадор на Бахами во Јапонија.

По 22 години повторно видена рибата која „оди“

Ретка риба која „оди“ и постои само во Австралиjа е забележана првпат по 22 години кај Тасманија.

Розовата риба последен пат била видена од нуркач во 1999 година, а забележана била само четири пати. Во страв за нејзиниот опстанок, официјалните лица неодамна ја класифицираа како загрозен вид.

Австралиските истражувачи сега велат дека повторно ја нашле рибата, и ја снимиле со подводна камера претходно годинава. Рибата е забележана на длабочина и во отворени води поголема од претходните живеалишта.

Научниците првично мислеле дека рибата е плитководна која живее во заштитени заливи, но сега била пронајдена на длабочина од 150 метри.

Рибата има несразмерно големи „раце“ со кои покрај пливањето, „шета“ по морското дно.

Популарно