Потресна колумна на Весна Петрушевска: „Смртта на една мајка“

Весна Петрушевска на својот портал мојсајт.мк објави колумна која ја напишала во чест на својата прерано почината пријателка. Одличен текст, да читаш „наежен“ да те допре, да осетиш, да те заболи, да те внесе целосно, за жал во ваков текст. Секоја чест Весна!

– Љубов , држење за рака, бескрајни бакнувања во ноќта, трепет на срцето. Знаеш дека ова што ти се случува е тоа вистинското, не ти е важно дали некој се сложува со твојата одлука или не. Започнуваш нов живот и сакаш да се смени се околу тебе. Небото има нова боја за тебе, некако поинаку е отворено. Белина и мир.

Сакаш да бидеш мајка, не поради биолошкиот часовник, туку од своја причина интимна.Сакаш бебе, се случува, споделувањето е чин на среќа. Цел живот си сонувала како тоа дете ќе го пораснеш, ќе му раскажуваш приказни, ќе го шеташ на некоја патека каде има бескрајно зелени, жолти и портокалови цветови. Не престануваш да мечтаеш што се ќе му дадеш на тоа твое неродено дете.Твојот ум врие од возможности на неоткриени љубовни пораки кои сакаш само на тоа дете да му ги пренесеш. Одиш на прегледи редовно, не ни помислуваш дека нешто лошо може да ти се случи тебе и на нероденото дете. Си повторуваш дека се ќе биде во ред , не си ти таа среќа. После секој преглед одиш по продавници за најразни дребулии кои ќе ти требаат кога ќе се роди малото. Смислуваш имиња, се договараш дали е уредно да го носи името на некој од блиските. Ја мантраш онаа нашана стара : “Само да е живо и здраво. ” Не е дека не си помислила дека е возможно животот да го дадеш на породување, но сепак ти тупка во умот дека има добри доктори и иако не си во главниот град, ги знаеш докторите, околностите. Да, да, знаеш дека пред извесно време почина млада мајка и тоа во твојот град, ама тоа нема да ти се случи на тебе. Не смее! Имаш ти своја среќа! Не даваш да те гонат лоши мисли. Одете си, одете си, не ми требате и си го галиш стомачето. Му шепотиш нешто и си потпевнуваш. На лошите мисли се прави марш, марш. Доаѓа денот кој толку многу го чекаше.Не се плашиш од ништо затоа што знаеш дека првата прегратка со детето ќе биде твојата најголема љубов. Одеднаш белина и те снемува. Сите се во тој момент тука, има многу доктори, вресоци кои ти ги бодат ушните тапанчиња, растрчани бели мантили. Се потсмеваш велејќи си, многу си важна што се сите потресени по тебе.

Се обидуваш да им кажеш дека си во ред , не те слушаат. Го гледаш твоето родено дете и ја пружаш раката да го помилуваш, твојата рака не стасува, како да лебдиш над него. Сонувам, сигурно сонувам! Ги довикуваш нивните имиња, ама никој не те слуша. Вресок, уште еден вресок и не те слушаат. Гледаш како околу тебе веќе почнуваат да врзуваат апарати, но ти не си тука. Прават се што е спротивно на твојата волја. Ти сакаш само да го гушнеш детето и не ти даваат! Мора да е некоја грешка. Сакаш да им кажеш дека нешто е згрешено ама не можеш. Паника и страв се повеќе те обзема. Некој да ме го слушне мрдањето со моето мало прсте, некој да ми препознае знак дека имам да кажам и јас нешто. Како е возможно на породување да умрам? Зошто не ми кажаа ако нешто не е во ред? Зошто ми ги изедовте соништата, како лавот пленот? Срам да ви е! Кој ќе му раскажува на моето бебе? Кој ќе му помогне да го направи првиот чекор ? Првата насмевка, првиот збор? Моравте баш толку да чекате за да немам никаква шанса за живот? Каде живеев јас? Сега знам каде живеев.

Во земја каде се е важно освен човекот. Какво ништење на хуманоста, отсуство на емпатијата, изгубена одговорност.

Се однесувате како вам тоа да не ви се случува, нели не може да ви се случи …вие сте богови во бели мантили и се си знаете. Една мала ваша грешка ме однесе мене онаму каде никој не сака да оди. Имав толку многу соништа да споделам . Ми ги земавте како што ми го земавте детето. Носите ли грижа во умот и имате ли потскокнување на срцето ? Мојата смрт ќе биде забележана како статистика и сите ќе го заборават ова за три дена. Јас сакам да оставам во вашите глави крик кој ќе одѕвонува кога ќе се сетите на мене. Сите банални случувања во животот се сведоа на релативизирање на смртта. Мојата смрт е порака до оние кои ги играат упорно улогите на Господ! Сменете го костимот, белите мантили одамна не се скроени за вас. Имав само 31 година!

Посветено на Елизабета која прерано го напушти овој свет!

Извор: Мојсајт.мк/ Весна Петрушевска

Најчести причини за нередовен месечен циклус

Под нормални околности месечниот менструален циклус се случува на секои 28 дена, а кај некои жени може и на повеќе, односно на помалку денови. Циклусот продолжува се додека жената не влезе во менопауза. Пред овој период може да постојат голем број на причини жената да не добие месечен циклус. Не секогаш, но отстуството на циклус, освен ако не станува збор за бременост, претставува причина за загриженост.

Понекогаш после еден месец циклусот се враќа во нормала, но доколку тоа не се случи и следуваат два и повеќе неправилни циклуса жената задолжително треба да посети гинеколог може да се работи за некоја посериозна медицинска состојба.

Синдромот на полицистични јајници  може да влијае на нередовност на циклусот кај пет до 10 проценти од жените. Го предизвикуваат цисти на јајчниците, кои иако не се штетни, може да предизвикаат хормонална нерамнотежа во телото што може да доведе до нередовен или неправилен циклус, кој може да се јавува на секои две недели, на секои три до шест месеци или, пак, само еднаш во годината. Лекарите советуваат жената да побара медицинска помош доколку циклусот им доаѓа почесто од 21 ден или поретко од 45 дена.

Во некои случаи, некои лекови, како препарати за контрацепција, аспиринот или ибупрофенот, може да ги променат хормоните во телото што го регулираат менструалниот циклус.

Покрај тоа и мастите во телото имаат важна улога во регулацијата на циклусот. Премалото количество на масти во телото, како на пример, во случаите на анорексија, може да доведе до целосно престанување на циклусот. Жените со индекс на телесна маса под 20 најчесто имаат нерегуларен месечен циклус. Атлетската аменореа, која е предизвикана од преголемо вежбање, е честа кај жените спортисти. Преголемото вежбање и драстичната промена на тежината ги намалува мастите во телото, што предизвикува намалено производство на хормонот лептин кој го регулира складирањето на мастите, што резултира со нередовни циклуси.

Исто така, и стресот може да предизвика и физичка и ментална штета на многу телесни функции, вклучувајќи го и менструалниот циклус. Кога телото е под стрес испраќа сигнали до мозокот да престане да ослободува естроген и прогестерон, кои се потребни за редовност на циклусот.

Неправилното функционирање на тироидната жлезда е една од најчестите причини за неправилни и нередовни циклуси. Други хормонални причини може да вклучуваат слаба контрола на дијабетес, предвремена оваријална инсуфициенција и Кушингов синдром- болест која ја предизвикува високото ниво на хормонот кортизол.

Зошто крвната група Нулта е посебна?

Доколку имате 0 крвна група вашето генетско наследство ви нуди можност да бидете силни, продуктивни, да имате долг живот и да бидете оптимисти.

Крвната група 0 е првобитен тип на крв од нашите предци, кои биле лукави и агресивни предатори. Личностите кои ја поседуваат оваа крвна група играат важна улога во секое друштво, се до денешен ден.

Луѓето со 0 крвна група се способни за раководење, полни се со енергичност и способност на концентрација. Но кога се под стрес, можат да станат лути, хиперактивни и импулсивни. Лошата исхрана, недостатокот на вежби, нездравите навики или повишеното ниво на стрес, ги прави осетливи на неповолни метаболички ефекти, вклучувајќи и отпорност на инсулин, смалена активност на штитните жлезди и склоност кон дебелеење.

Што е тоа што нултата крвна група ја прави единствена?

Луѓето со 0 крвна група имаат предиспозиции за одредени болести, како што е чиреви и дисфункција на штитните жлезди. Често имаат низок ниво на хормони на штитните жлезди и недостаток на јод.

Во Јапонија оваа крвна група веќе долго време се поврзува со одреден тип на личности. Таму дури на интервју за работа може да ви биде поставено прашањето за типот на вашата крвна група. Луѓето со 0 крвна група најчесто се опишуваат како одговорни, организирани, фокусирани, совесни и практични.

Се верува дека овие луѓе подобро се ориентираат и дека се подобри логичари, а исто така се смета дека нивните предци биле ловци, кои морале да посматраат и прецизно го проценуваат окружувањето, за да можеле да преживеат.

Подлежи на стрес

Поради прекумерен бес и хиперактивност, може да дојде до стрес. Луѓето со оваа крвна група се подложни на деструктивно однесување кога се премногу уморни, депресивни или кога им е досадно. Тогаш се подложни на коцкање или можат да се занимаваат со активности кои се подложни на адреналин, прекумерен ризик и импулсивност.

Избегнување на кофеин и алкохол

Кофеинот може да биде посебно штетен поради подигањето на адреналинот и нивото на норадреналин, кои се веќе и така високи во организмот кај луѓето со оваа крвна група

Вежбањето е одлично решение, затоа што има дејство на опуштање на целото тело. Повеќе од сите други крвни групи, нултата крвна група има потреба да биде физички активна, поради одржувањето на здравјето и емоционална стабилност. Редовната физичка активност е неопходна три до четири пати неделно.

Инстаграм служи како инспирација за летни комбинации

Доколку се соочувате со недостаток на инспирација кога е во прашање деловниот аутфит во текот на топлите летни денови, „послужете" се со Инстаграм.

На оваа платформа ќе наидете на неограничен избор на деловни изгледи во различни стилски фазони, па веројатно ќе го најдете најсоодветниот што лесно ќе се прилагоди во вашиот деловен имиџ адаптиран на вашата работна функција.

Ви препорачуваме да ги разгледате профилите на модните блогерки кои често во својот стил комбинираат елегантни и урбани парчиња, создавајќи идеален баланс помеѓу деловен и индивидуален изглед.

Актуелните тенденции ни се во прилог, па секогаш може да ги имате в предвид оние парчиња кои што важат за хит летово, како што се миди фустаните со едноредно закопчување, панталоните со висок струк комбинирани со кошула во пруги или пак здолништата на преклоп комбинирани со едноставна маичка во светла нијанса.

Популарно