ВИДЕО: Дали фудбалската репрезентација ќе се квалификува на Европското првенство?

По успешниот почеток на четвртата сезона, во недела следи втората епизода на „Фчерашни новости“. Еве што подготви екипата:

- Ексклузивно: Фчерашни на протестот на #Бојкотирам 

- Шпекулација или не: Дали фудбалската репрезентација ќе се квалификува на Европското првенство? 

- Како се прослави роденденот на најмладиот член во еден мешан брак 

Гледајте „Фчерашни новости“ во недела од 19:30 часот на „Канал 5“. 

ФОТО: Бизарниот тренд од 90-тите, се враќа во мода

Во морето на носени и за пошироката публика привлечни трендови, секгаш постојат некои кои едноставно не ги разбираме.

Иако мислевме дека овој бизарен додаток ќе остане длабоко закопан во 90-тите, изгледа дека наглото враќање на модата од тие години, го донела и него. Станува збор за вештачки брадавици, односно налепници со сошиени шпицести монистри, кои ја играат улогата на брдавици.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MILLION DOLLAR NIPPLES 💰💰💰 #lookcoldfeelhot #justnipsforall 🔥🎀

A post shared by Liberty and Just Nips for all! (@justnipsforall) on

Овој тренд бил покренат поради жените кои заболеле од карцином на дојка, што е многу благородно, но, овој додаток во најмал процент го користат токму тие жени.

Лажните брадавици, како што споменавме, најпопуларни биле во 90-тите, а најмногу ги паметиме од серијата "Friends", на која неодамна се присетивме, бидејќи наполнила 24 години од емитувањето на првата епизода. Џенифер Анистон била главна поборничка на овој тренд, па во сите 10 сезони, можевме да ги видиме нејзините лажни брадавици, кои се проѕираа од под маицата.

Американската компанија "Just Nips" е специјализирана за производство на лажни брадавици, а постојат дури во 2 величини со симболични називи: ладно и замрзнато.

Основачката на овој бренд, Моника Борман, истакнала дека со овој производ стигнува и упатство за како сами да направите преглед на дојките, со цел да се прошири свеста за ракот на дојката, што во секој случај е позитивна работа.

Но, прегледот кој сами ќе го направите, можете да го направите и без инвестирање во лажни брадавици. 

ФОТО: Пекара „Специјал“ дел од отварањето на новото игралиште во Веро Тафталиџе

Во саботата на 22 Септември по повод отворањето на новото игралиште во склоп на маркетот  Веро Тафталиџе, се одржа настан наменет за најмалите. Големата забава на паркингот на самиот маркет, кај новото игралиште беше исполнета со бројни активности. Децата и родителите  уживаа во куклена и жонглерска претстава и се забавуваа со Петко и  бендот пет +. 

Пекарата Специјал, која во сегментот пекарство е една од компаниите со надолга традиција на пазарот, беше дел од овој настан изложувајќи дел од својот широк асортиман на производи.

Пекарата во надворешниот дел од маркетот изложи уникатни пекарски специјалитети за дегустација од својата солена програма, додека пак во внатрешниот дел на Веро изложи  слатки десерти кои можеше да се дегустираат и оценуваат преку анкета.  Присутините имаа можност и самите да се уверат во квалитетот на програмата на Специјал и да уживаат во тополи оброци подготвен од рацете на врвни мајстори.

Забавниот настан го организираше Веро со цел да ги поттикне децата повеќе да се дружат и да поминуваат повеќе време во различни забавни и спортски активности на отворено. Пекара Специјал, како компанија која традиционално дава поддршка на ваков тип на настани, со задоволство зема учество во истиот.

ВИДЕО: Доаѓа од иднината, и го поминал детекторот за лаги

Приказната на Џејмс Оливер, кој тврди дека патува низ времето и дека е заглавен во 2018. година, е необична самата по себе, но фактот дека минал и на детекторот за лаги го шокирал целиот свет.

Џејмс тврди дека на мисијата во 21. век дошол од 6491. година, но дека сега не може да се врати кај своето семејство и пријателите, бидејќи му се расипала машината за патување низ времето.

Иако се делува како дел од филмот “Враќање во иднината”, се појавил доказ дека Џејмс можеби ја кажува вистината.

ЈуТјуб каналот кој се занимава со паранормални појави “ApexTV”, го приклучил Џејмс на детектор за лаги, на кој, како што се воспоставило, ги минал сите прашања.

На снимката лицето на Џејмс е замаглено, има специфичен акцент и малку “шушка” кога зборува.

“Вашите години се поразлични од моите”, му рекол тој на човекот што го испрашувал, чие лице исто така е замаглено. Нејасно во неговата приказна е дали живее на нашата или на некоја друга планета, бидејќи додал:

“Таму од каде доаѓам јас, годините се подолги. Мојата планета е подалеку од Сонцето, и потребно и е подолго време да сврти круг. Но, имаме талентирани математичари кои работат на сметањето на нашите години во однос на другите цивилизации”, објаснил тој.

Меѓутоа, кога завршил со приказната, зборот “вистина” се појавил на екранот, но камерата не го покажувала тоа што се наоѓа на компјутерот, со што ќе се докажело дека Џејмс не лаже.

Тој рекол дека глобалното затоплување ќе биде се полошо и дека нашата планета ќе стане се потопла, па така тој советува да ја сопреме емисијата на стаклени гасови. Исто така, рекол дека сите луѓе во иднина ќе имаат свој систем на вештачка интелигенција, која ќе се вика Сири, и ќе ги препознава своите корисници по гласот.

“Константно сме во потрага по нови планети и галаксии и ги пронаоѓаме секојдневно. Повеќето се всушност – ништо”. Но, понекогаш удирате “џекпот” и наоѓате интелигентен живот на некоја од нив. Пронаоѓаме нови планети, нови еко-системи… На многу планети постојат поинтелигентни суштества од луѓето”, вели тој.

Планетите, како што вели, се под сопственост на тела како Обединетите Нации, специјализирани за историјата и културата на човековите раси. Запрашан дали се сретнал со вонземјани, рекол дека неколку пати бил во контакт со нив.

“Дефиницијата вонземјани е нешто што е надвор од овој свет, така што технички, сега разговарам со еден”, рекол тој.

Исто така, рекол дека не би требало да се грижиме за заклучоците за вонземјаните, бидејќи некои од нив се негови блиски пријатели.

“Мојот најдобар пријател е од друга галаксија”.

Џејмс додава дека многу му недостасуваат семејството и пријателите и дека не знае кога ќе биде спасен. Запрашан кој ќе биде следен претседател на САД, одговорил дека тоа не би смеел да го открива.

Популарно