Сончево време со по некој облак

Денеска е петок, 12 октомври 2018 година, 285-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 80 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 41 минута, а ќе зајде во 17 часот и 59 минути.

Денов трае 11 часа и 18 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 10 часот, а ќе зајде во 20 часот и 18 минути.

Временска прогноза

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. 

Утринската температура ќе се движи од еден до седум степени, а дневната од 17 до 27 степени.

Во Скопје и околината слично време со утринска температура до шест степени, а дневната до 25 степени. 

Голема промена на времето во Македонија

Денеска е четврток, 18 октомври 2018 година, 291-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 74 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 48 минути, а ќе зајде во 17 часот и 49 минути.

Денов трае 11 часа и 1 минута.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 15 часот и 2 минути, а ќе зајде 15 минути по полноќ.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб југоисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од еден до девет, а дневната од 22 до 27 степени.

Во Скопје претежно сончево. Утринската темптература ќе се спушти до седум, а дневната ќе се искачи до 25 степени.

До петок ќе се задржи стабилно и суво време со дневни температури над просекот за овој период од годината. Од сабота ќе започне да дува повремено засилен северен ветер, а од недела ќе преовладува променливо облачно, ветровито и постудено време со повремени врнежи од дожд.

Уживајте во сончевото и топло време - ќе ни потрае уште малку

Денеска е среда, 17 октомври 2018 година, 290-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 75 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 46 минути, а ќе зајде во 17 часот и 51 минута.

Денов трае 11 часа и 5 минути.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 14 часот и 24 минути и нема да зајде ова деноноќие.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб источен ветер.

Утринската температура ќе се движи од два до 10, а дневната од 23 до 28 степени.

Во Скопје сончево со мала облачност и со слаб ветер од источен правец.  Утринската темптература ќе се спушти до шест, а дневната ќе се искачи до 26 степени.

До сабота ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло време со дневни температури над просекот за овој период од годината. В недела од север ќе се спушти постуден воздух, ветерот повремено ќе се засилува и ќе предизвика пад на дневната температура. Ќе има и повремени локални врнежи од дожд.

Сончев и топол есенски ден

Денеска е вторник, 16 октомври 2018 година, 289-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 76 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 45 минути, а ќе зајде во 17 часот и 53 минути.

Денов трае 11 часа и 8 минути.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 13 часот и 42 минути, а ќе зајде во 23 часот и 20 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност во јужните делови. Ќе дува слаб источен ветер.

Утринската температура ќе се движи од два до 10, а дневната од 21 до 28 степени.

Во Скопје сончево со слаб ветер од североисточен правец.  Утринската темптература ќе се спушти до седум, а дневната ќе се искачи до 25 степени.

Продолжува периодот на претежно сончево и релативно топло време со дневни температури малку над просекот за овој период од годината. Од четврток ќе има повремено зголемување на облачноста.

Популарно