Сончево и топло со мала до умерена облачност

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми.

Утринската температура ќе се движи од 4 до 13, а  дневната од 18 до 27 степени. Во Скопје yтринската температура ќе се спушти до 7, а дневната максимална ќе биде до 25 степени.

Променливо облачно со повремено засилен јужен ветер

Во текот на денот не очекува променливо облачно со повремено засилен јужен ветер. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 16, а максималната од 19 до 24 степени. УВ=6

Во Скопје, променливо облачно со умерен до повремено засилен јужен ветер. Преку денот ќе има услови и за појава на нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде 13, а максималната ќе достигне до 24 степени.

Следува период во кој во претпладнените часови ќе има умерена облачност со сончеви периоди, а претежно попладне ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во понеделник и среда условите за појава на дожд и нестабилност ќе се помали.

Претпладне сончево со умерена облачност и со умерен до засилен ветер од јужен правец

Денеска не очекува  сончево време со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, претежно во западните делови.

Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 15, а максималната од 22 до 29 степени. УВ=7

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Минималната температура ќе биде околу 10, а максималната ќе достигне до 26 степени.</p>

Во сабота ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Потоа во следните денови претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Сончево и потопло со мала до умерена облачност

Денеска не очекува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен ветер од јужен правец. Попладне во северните делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а максималната од 22 до 28 степени. УВ=8

Во Скопје, претпладне сончево, во попладневните часови со зголемена облачност и со услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 26 степени.

Следува период на потопло време. Претпладне ќе биде сончево, а попладне ќе има изолирана појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во петок на повеќе места ќе дува засилен јужен ветер. Под влијание на влажен бран повеќе врнежи се очекуваат помеѓу петок и сабота.

Популарно