ФОТО: Таа веднаш доби критики

Во денешно  време, кога секоро секој знае да поправи физички несовршености во Фотошоп или некако поинаку, луѓето остануваат запрепастени кога ќе видат неретуширано женско тело.

32-годишната Кејти Лолас се налутила на непримерните прашања на нејзините следбеници на Инстаграм за тоа дали е бремена. Таа, имено, својот стомак не го вовлекла и не го израмнила на Фотошоп, туку позирала од профил и ја открила благо заоблената фигура.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Asking a woman if she’s pregnant isn’t nice. I know most people mean well, but it’s completely inappropriate. Pointing out what you might perceive as a ‘baby bump’ is not cool. It’s actually quite rude. Asking a couple when they want to have children should also be off limits. It’s not like they can click their fingers and make a baby appear. This topic is deeply personal and loaded for most couples and quite frankly it’s none of your business 🤷🏽‍♀️. Please don’t ask. Anyone. Ever. This is my body. It looks different depending on what I’m wearing. What angle a photo is taken. I have lumps, bumps and everything in between. FYI I’m not pregnant. This is what a perfectly healthy belly looks like. I’ll let you know in my own time when it happens for us ❤️

A post shared by Katie Lolas (@lady.lolas) on

Оваа инфлуенсерки им ги отворила очите на сите заслепени луѓе одговарајќи дека не е бремена, туку има „совршено здрав стомак“. Учителката од Австралија, која со своите 160.000 следбеници редовно споделува објави за здравствениот живот и фитнесот, неодамна објави серија фотографии на кои носи краток топ и спортски хеланки.

„Знам дека повеќето луѓе имаат добри намери, но тоа е сосема неприкладно. Истакнувањето на она што ви изгледа како труднички стомак не е кул, туку е прилично безобразно“, додала таа.

Кејти, која пати од синдром на нервозни црева, ја кажала вистината за својот испакнат стомак.

(Видео) Еве како руски Су-35 го пресретнаа нивниот Посејдон!

Два руски авиони Су-35 го пресретнаа воениот авион на американската морнаричка патрола над Средоземното море, соопшти американската шеста флота.

„Трт пат за два месеци, руските пилоти летаа на небезбеден и непрофесионален начин во текот на пресретнувањето на авионот Посејдон П-8А на поморската патрола, американската морничка Шеста флота на 26 мај“, пишува во соопштението.

Како што се тврди, пресретнувањето било небезбедно и непрофесионално поради што руските пилоти се приближили на секое од крилата на авионот П-8А.

Инцидентот траел околу еден час. Пентагон исто така на 15 април пријавил дека рускиот Су-35 го пресретнал американскиот Посејдон П-8А над Медитеранот.

ВИДЕО: Гавран спасил еж од сигурна см*т

Гавранот спасител ѝ привлекол огромно внимание на јавноста, поради кратката снимка која благодарение на неговиот потег на социјалните мрежи станала вирална за прилично кратко време.

Имено, откако гавранот забележал колку споро се движи ежот, почнал да го турка и да трча по него, за заедно да ја преминат улицата и да ги избегнат автомобилите кои доаѓале.

Еден од нив застанал за да ја сними оваа необична сцена, која на крајот завршила успешно. Видеото се појави на Фејсбук страницата „Lajkajte našu stranicu“ и има повеќе од 22.000 прегледи.

(Видео) Кога погледнаа внатре, истражувачите открија…

Кога во Рим сред улица се отвори дупка, беше откриен уште еден скриен дел од италијанската престолнина.

Дупката, околу 2,5 метри длабока и 3 метри долга, се појави минатиот месец на популарно место меѓу туристите, а во меѓувреме е откриено дека под неа се крие античка калдрма.

За среќа, штета е избегната поради пандемијата на вирусот, поради кој немаше туристи. Сепак, благодарение на дупката, граѓаните сега може да видат како изгледал нивниот град пред новата ера.

Истражувачите велат дека знаеле за античките камења со години, но не се осмелувале да почнат со копање за да не ги оштетат. Првпат се откриени во 90-те години на минатиот век.

Популарно