Од денеска стапува на сила Законот на Тијана – доживотен затвор за убиство на деца

Тешко убиство, силување со смртна последица, обљуба на деца, трудници и немоќни лица со смртни последици и обљуба на дете со слоупотреба на положба со смртни последици ќе се казнува со доживотен затвор откако денес стапи на сила т.н. Закон на Тијана.

На иницијатива на Фондацијата „Тијана Јуриќ“ досегашните казни предвидени за овие дела ќе бидат променети, т.е. ќе се воведат нови  кои во некои случаи предвидуваат доживотен затвор.

Вториот дел од истиот закон, кој го нарековме „три удари“ овозможува со построги казни да се санкционираат повратниците кои веќе наоравиле неколку кривични дела, но се нашле на слобода поради благите казни или добиле условни. Со овој закон нема да може да се ублажуваат казните.

Казните за продажба на наркотици наместо досегашните 3-12 години, отсега ќе бидат 5-15 години.

Kако дојде до Законот на Тијана?

Телото на петнаесетгодишната Тијана Јуриќ, која исчезна на 26 јули, е пронајдено на 6 август, по тринаесетдневна потрага. Полицијата на 6 август го привела осомничениот, кој го признал убиството.

Триесетиедногодишниот Марко М. од Белград, Србија е уапсен под сомнение дека преку „Фејсбук“ ѝ упатил смртни закани на 16-годишната Сашка Јуриќ, сестра на брутално убиената Тијана. Случајот Јуриќ го потресе регионот пред пет години, кога девојчето беше силувано и убиено од месарот Драган Ѓуриќ, по што нејзиниот татко ја основа фондацијата „Тијана Јуриќ“ и почна активно да се залага за построги казни за убијците на деца.

Еве што треба да знаете доколку сакате да влезете во Хрватска

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до крајот на мај патувањето ќе биде олеснето за Словенија, Австрија, Унгарија, Чешка и Словачка, а во текот на јуни за Германија, Полска и други земји, хрватскиот туристички сектор, преку Хрватското здружение за туризам, презентираше план за отворање на туристичките капацитети и препораки за туристички патувања во Хрватска.

Планот за отворање на туристички објекти предвидува отворање на камповите во Истра, Кварнер и Далмација, како и некои хотели до крајот на мај, а целосното отворање на повеќето хотели и сите други туристички услуги на дестинациите се очекува во текот на јуни.

Хрватските граници се отворени за туристи. По влегувањето, туристите мора да имаат потврда за резервација за сместување, а на границата ќе добијат упатства за безбеден престој во земјата.

Исто така, се изработува и туристичка апликација, со која гостите ќе можат однапред да го најават своето пристигнување и којашто ќе им овозможи побрзо да ја преминат границата. Апликацијата ќе овозможи воведување и на брз режим на влез на туристите во Хрватска до крајот на месецот.

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

Во Србија од денеска почнува исплатата на паричната помош во висина од 100 евра во динарска противвредност, за сите граѓани кои се регистрирани преку телефон или преку веб-страницата idp.trezor.gov.rs. Парите ќе се плаќаат на сметките на околу половина милион граѓани дневно, и се очекува дека со таа динамика сите исплати на оние кои аплицирале за помош ќе бидат завршени до 1-2 јуни.

Рокот за пријавување е 5 јуни, а за оние кои ќе аплицираат на последниот ден, парите ќе бидат исплатени на банкарските сметки до 7 јуни.

Прво, исплатата на оваа финансиска помош за околу 1,7 милиони пензионери започна на 15 мај, а за околу 160.000 корисници на финансиска и социјална помош на 21 мај.

На 24 април, Владата на Србија донесе Уредба за исплата на 100 евра на сите полнолетни граѓани на таа држава, со постојан престој во Србија и валидна лична карта.

Силно невреме во Србија: Град со големина на орев предизвик големи штети

Невреме вчера ја зафати западна Србија, град со големина на орев беше забележан во општина Сјеница, каде невремето предизвика штета на покривите на куќите и автомобилите.

Невремето сериозно ги погоди селата Багашиќ, Горња Вапа и Штав.

-Невремето беше страшно, небото се спушти на земја и тогаш започна градот. Сето тоа траеше околу 15 минути и верувајте ми дека се исплашивме. После ова не останува ништо од жетвата, рече Жељко Враниќ од Сјеница.

Популарно