ВИДЕО: Ова е продавачката од Србија која нокаутираше полицајка на пазар - некои ја бранат, а некои остро ја осудуваат

Продавачката која нападнала комунална полицајка на пазар во Видиковац е Садија Д.

Таа, изнервирана поради заплената на нејзините работи ја нокаутирала полицајката која сакала да ја задржи до доаѓање на полицијата.

Бруталниот напад се случил во неделата во околу 12:30 часот. Снимката од нападот се појавила набрзо после тоа.

Таа е и понатаму во дводневен притвор и утре ќе биде сослушана во Другото основно обвинителство, дознава Курир.рс

А.М. заедно со колегите правела обиколка на пазарот во Видиковац. Продавачката имала куфер полн со работи кои планирала да ги продаде. На инцидентот претходела кавга меѓу нив две, затоа што А.М. инсистирала да ја одземе нелегалната роба. Продавачката се обидела да избега, А.М. ѝ го земала куферот и работите почнале да паѓаат од него, рекле очевидците. Тие двете почнале да се туркаат. Во еден момент жената ја удрила А.М. со бокс по глава. Полицајката паднала на земја, а продавачката почнала да трча низ пазарот, но полицијата брзо ја уапсила. А.М. останала да лежи на земја, а шокираните луѓе кои биле на пазарот се обидувале да ѝ помогнат.

Сопругот на полицајката заедно со синот дошол на пазарот.

-Ова е страшно што се случило со мојата сопруга. Таа во моментов се наоѓа на максилофацијалното оддление. Многу е вознемирена, постојано плаче и под стрес е, затоа што не може да верува што ѝ се случило. Ова е срамота - рекол нејзиниот сопруг за Курир.рс

Грција ќе го плаќа сместувањето на туристите ако се разболат од вирусот

Грција ќе им плаќа сместување на туристите кои ќе бидат позитивни на коронавирус во текот на престојот во оваа земја, изјави портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас.

Ќе бидат сместени во хотел, на државен трошок. Ова сме го правеле во минатото и ќе продолжиме и понатаму – додаде тој пред новинарите.

Пецас објасни дека Грција ќе им плаќа сместување и на оние кои пристигнале во таа земја и мораат да останат во карантин, откако се затворени границите.

Илјадници луѓе минаа низ процесот на карантин -, нагласи тој и потсети дека тестови на COVID-19 се прават на меѓународниот аеродром во Атина, а посетителите остануваат една ноќ во хотел додека не стигнат резултатите од тестирањето.

Во зависност од резултатите туристите може да останат во седумдневен карантин или под строг надзор 14 дена, ако се позитивни.

Ќе продолжиме со таа пракса, но со една разлика. Очекуваме да има помал број случаи, се надеваме дека нема ни да ги има бидејќи епидемиолошките циклуси се движат надоле. Нашата цел е да обезбедиме максимална безбедност за локалните жители и за туристите – вели тој.

Пецас не појасни дали Грција, покрај сместувањето, ќе плаќа храна и лекови за туристите позитивни на COVID-19.

До 15 јуни во Грција задолжителен седумдневен карантин

Од 1 до 15 јуни за сите патници, кои влегуваат во Грција без тест за Ковид-19, ќе биде задолжителен седумдневен карантин. Ваква наредба добиле сите гранични премини во државата.

Грчката влада ги отвори границите од синоќа на полноќ и до 9.30 часот утринава граничните служби ги пуштале патниците слободно да влегуваат, без обврска за задолжителен карантин. Но, утринава уследило дополнително објаснување и протокол.

Официјалната туристичка сезона Грција ќе ја започне на 15 јуни, а од денеска се отворени сезонските хотели.

(Фото) Тито беше заљубен до уши во оваа народна пејачка!

Уснија Реџепова беше вистинска легенда на народната музика и една од најголемите ѕвезди, но почина од рак, а колегите ја заборавија. Сите ја паметиме по песните кои носеа ритам на југот, а ниту една прослава на постарите генерации не можеше да се замисли без неа.

Почнала да се занимава со музика во 60-те години на минатиот век, а нејзината кариера со ист жар траеше до почетокот на 90-те години.

Популарноста и ја донесе улогата на Коштана во претставата на Раша Плаовиќ, која беше направена по делото на Борислав Станковиќ.

И самиот Јосип Броз Тито, југословенскиот претседател бил воодушевен од Реџепова. Таа го запозна. Таа го запозна кога била повикана да ги забавува ловците на неговиот имот. По  настапот се запознала со претседателот, а го воодушевила и тогашниот мексикански амбасадор.

Популарно