Фото: Дамјан Стојановски си ја донесе младата невеста!

Весел настан! Дамјан и неговата свршеничка Елена своето “да“, официјално го кажале во најтесен круг на семејството…

-Дамјан и Елена официјално кажаа ДА за љубовта и за заедничкиот живот. „Ми се зголемува семејството, ми се полни куќата со радост, младост, среќа… Да се среќни и вечни!“ – вака на својот ФБ, јавно пред сите, радосна и весела мама Евица Камберова-Стојановска означи дека нејзиниот син Дамјан ја побарал својата девојка Елена Билеска за сопруга.

Инаку, Дамјан Стојаноски во нашата јавност е познат како син на нашата музичка легенда Војо Стојановски, кој за жал почина, а тогаш Дамјан имаше одвај 18 години. Дамјан продолжи сложно да живее со мама Евица (по професија новинарка, наша новинаркаво “Вечер”) која на синот, како што впрочем беше и тато Војо, остана да му биде и прекрасен родител.

Дамјан, кој го наследи талентот, и понатаму се занимава со музиката и тоа токму онаа истата – изворна народна македонска, преку која го препознававме и Војо Стојановски.

Дамјан и неговата свршеничка Елена своето “да“, официјално го кажале во најтесен круг на семејството, а нивната љубов ќе биде наскоро крунисана и со голема свадбена веселба со многу пријатели, роднини, колеги… И сè е скоро исто како во оној голем популарен хит кој го испеа големиот (тато) Војо… “Ти донесов млада невеста, јас ја сакам од срце, деца мајко да ми изроди, родот да ми продолжи…“ На ФБ веднаш се изредија многу, многу честитки со желби за среќен, долговечен брак, а на мама Евица пријателите, колегите и роднините ѝ посакале да има многу внучиња

Откриено колку им треба на жените

Според најновите анкети очигледно е дека жените не уживаат во краток секс, иако мажите мислат спротивно.

Новите истражувања покажуваат дека жените повеќе уживаат во сексот, ако трае подолго и за да доживеат оргазам им  е потребно подолго време. Исто така, откриено е колку време  им е потребно на жените за да дојдат до оргазам, иако мажите  мислат дека на жените им треба многу помалку време, пишува The Sun.

Потребно време  на просечен маж околу шест минути за да дојде до оргазам, а на жените им е потребно дури двојно повеќе од околу 13,41 минути.

Истражувањето било спроведено на 645 хетеросексуални жени од 20 земји, главно Велика Британија, САД, Холандија и Индија. Жените кои учествувале во студијата се во моногамни односи, со просечна возраст од триесет години.

Жените имале задача да го мерат времето од кога сексуално се возбудиле до моментот кога доживеале  оргазам.

Времето било мерено осум недели, а мерењата се движеле од 12,76 до 14,06 минути, при што дури 17% од жените никогаш немале оргазам. Покрај тоа, истражувањето покажало дека вагиналниот секс ретко се смета за оргазам затоа што само 31,4% од жените го постигнале тоа. Дури 68,8% од жените треба да чувствуваат друг вид стимул за да постигнат оргазам, кој вклучува бакнување, лесно грицкање и допирање на другите делови од телото.

Исто така, некои сексуални пози се покажаа поефективни од другите, а на повеќето жени им се допаѓа тоа кога тие ја контролираат играта, или кога се „горе“  - дури 42,2 проценти.

Статусот во врската не беше клучен бидејќи  на жените во брак  и  на жени кои не биле во брак приближно исто време им било потребноза оргазам, но исто така пронајдоа и некои изненадувачки фактори кои го забрзуваат нивниот оргазам. Еден фактор  е носењето чорапи - анекетата покажала дека тие го зголемуваат задоволството за време на сексот.

40-годишниот поранешен играч на Лос Анџелес Клиперс бил удрен од својата далеку пониска половина

Светскиот шампион во кошарка, Ламар Одом, е жртва на семејно насилство од страна на својата вереница, Сабрина Пар. Сигналот го поднесе ќерката на двократниот шампион во НБА – Дестини.

Според неа, 40-годишниот поранешен играч на Лос Анџелес Клиперс, Мајами Хит, Лос Анџелес Лејкерс и Далас Маверикс бил нападнат од Сабрина Пар. Првично, кошаркарот бил вербално малтретиран, но потоа добил исекотина на устата по удар.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Well hello there Winter ❄️🥶❄️ #winter #whenyouwakeupanditswinter #yesimreallyinthesnow #yesiwasfreezing

A post shared by Sabrina Parr (@getuptoparr) on

Можеби звучи неверојатно, но 208 см високиот екс кошаркар бил удрен од својата далеку пониска половина.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The goal is for YOU to like YOU 💡💡💡!!!! Bodysuit from @iloveposhcollection

A post shared by Sabrina Parr (@getuptoparr) on

Ламар Одом е светски шампион со САД за 2010 година. Тој освои бронзен медал на Олимписките игри 2004 година во Атина. Во 2009 и 2010 година ја освои НБА титулата како играч на Лејкерс.

Проблемот со зависноста од видео игрите се јавува уште од мали нозе

Проблеми со видот, атрофија на мускулите, вишок на килограми, како и прескокнување оброци, повлекување во себе, епилептични напади, се само некои од последиците од зависност од видео игри.

Минатиот викенд девојче (17) од Белград доживеало епилептичен напад откако четири ноќи играла игри и гледала филмови на телефон. Тинејџерката била примена во Брза помош и иако не и била дијагностицирана епилепсија, докторите предупредуваат дека постои термин „ТВ епилепсија“, односно напад предизвикан од видеоигрите.

Проблемот со зависноста од видео игрите се јавува уште од мали нозе, изјави за „Блиц“ д-р Ивица Марковиќ, раководител на Клиниката за болести и зависности, Институт за ментални болести во Белград и раководител на дневна болница во која лежат и оние кои се неспособни сами да ги контролираат нагоните кога се во прашање видео игрите. Децата уште од две или три години одлично управуваат со телефоните, компјутерите.

Почнува од тоа дека прво само гледаат видеа, а потоа на возраст од седум-осум години се вклучуваат во интерактивни видео игри што се играат со повеќе играчи и се популарни кај лицата од детска возраст до средна возраст, предупредува Марковиќ.

Годишно на Институтот за ментални болести во Белград се хоспитализирани од 20 до 30 деца, а во 90 отсто од случаите се машки деца. Интерактивните игри се многу популарни меѓу момчињата на тие години. И момчињата и девојчињата се под голем ризик, но мислам дека момчињата не се доволно зрели и полесно се навлекуваат на видео игри.

Проблемот со видео игрите се повеќе ќе биде присутен во општествата. Од оваа година на Институтот имаме специјална програма за лекување зависност од видео игри и интернет, што е единствена програма за лекување лица постари од 18 години. Се плашам дека за неколку години ќе станат доминантни кај нас во Клиниката, предупредува Марковиќ.

Часови и часови поминати на интернет, запоставување на друштвото, лоши резултати на училиште како и поразличен однос кон родителите, е аларм дека нешто се случува со детето.

Еден од клучните критериуми е зголемена толеранција, односно времето кое е потребно да се помине во некоја активност, во овој случај видео игрите. Почнува со половина час, еден час, два, три и се сведува на тоа да поминат неколку дена занимавајќи се само со видео игри. Од друга страна кога ќе се обидете да им ги одземете видео игрите, децата стануваат агресивни кон себе и другите. Потоа, желбата за играње видео игри станува толку заразна што се јавува биолошка потреба за нив и единствено играњето може да ги смири, објаснува психијатарот Марковиќ.

Тогаш децата губат чувство за време за други значајни активности.

Децата живеат во свој виртуелен свет до ниво што тоа веќе станува втор живот и создаваат ново алтер его. Се исклучуваат од реалниот свет и ги заменуваат своите пријатели со оние од виртуелниот свет. Дури ги запоставуваат и основните потреби, како храна или вода. Децата кои неколку денови не внесуваат храна или вода создаваат метаболички дисбаланс, со што многу од нивните органи се оштетуваат, а најмногу мозокот. Од друга страна мозокот преку очите е изложен на големо зрачење кое доведува до исцрпување, односно конвулзивен напад или губење на свест, истакна Марковиќ и додаде дека децата првично завршуваат во болница поради телесни проблеми, а потоа се утврдува дека се всушност зависни од видео игри.

Тоа е период кога децата не се формирани како личност и не знаат како би изгледале доколку не постои виртуелниот свет.

– Во нашата дневна болница доаѓаат деца на возраст од 13, 14, 15 години кои се зависници од видео игри. Тоа е поразувачки во смисла на развој на личноста или остварување потенцијал. Од друга страна немаат можност да споредат што е реалноста и тешко е да излезат од тој виртуелен свет. Децата се спротивставуваат, кршат предмети во куќата, стануваат агресивни кон себе, но и кон родителите, истакна Марковиќ.

Во ситуации кога детето ќе им каже на родителите „Дај ми го тоа или ќе се убијам“, е најтешка ситуација во која родителите можат да се најдат.

Популарно