МАКЕДОНСКИ НАРОДНИ ПОГОВОРКИ: Бисери на мудроста

Македонските народни поговорки се куси и мудри пораки кои ги создавал нашиот народ во минатото. Преку нив се изразува длабока мисла за човекот, работата, животот, пријателството и се она што не опкружува.

Со поговорките најчесто се изнесува критика, суд, за на крајот да се извлече и главната поука.

Арниот јунак дома не умира

Арно братство помило од богатство.

Болеста лесно доаѓа, а лесно не си оде. 

Без слобода ко риба без вода

Викај по волкот дури не влегол во булукот.

Водата се може да измие, само лошио јазик не може.

Во секое село треба да имаш по еден пријател

Далеку оди, ама и за дома мисли.

Да немаше темница, ич не ќе ни беше мила виделината

Да растуреш е лесно, а да направиш е мачно.

Два лешника еден орев кршат.

Два пати помисли, еднаш прозборуј.

Добрината со добирина се плаќа.

Добри пријатели и од браќа се помили.

Ѕид без малечки камчиња, не стоит,

Јунак без рана , не бива.

Кој сее добрина – жнее добрина.

Гатала бабата да нема мраз, а изутрината снег до колена.

Водата спие, душманот не спие.

Види го прво дрвото, та после седни под него.

Едно кројат глувците, а друго крои мачорот.

Кој рано рани две среќи граби.

Она што не го сакаш за себе не го мисли на друг.

Гостинот и рибата третиот ден , смрдат.

Поубава е чучулигата во рацете отколку тетребот на дрвото.

Подобро е никогаш да не се почне отколку никогаш да не се заврши.

Помеѓу зборовите и делата , долг е патот.

Кој е паметен, не ја става раката помеѓу чеканот и наковалната.

Добрите дела тешко одат, а злите ѕвонат како ѕвонци.

Вистината е посјајна од сонцето.

Чесната смрт сиот живот ќе го прослави.

Здравјето е најголемо богатство на човекот.

Ништо не користи да се трча – треба навреме да се тргне.

Мелницата не меле со водата која веќе истекла.

Орелот се вие во височината, а на свињата местото и е на буништето.

Ново сито на клин виси.

Лозјето не бара молитва, бара мотика.

Секоја страна на тревата има своја капка роса.

Пријателот во неволја вреди злато.

Пријателот во невоља се познава.

Македонија денес го игра последниот натпревар на ЕУРО2020, последен меч и за Горан Пандев во националниот дрес

Фудбалската репрезентацијата на Македонија денес во 18:00 во Амстердам го игра својот последен натпревар на ЕУРО 2020 против репрезентацијата на Холандија.

Ова беше историски прв настап за нашата репрезентација на Европско првенство, и иако резултатски во првите два натпревари потфрливме, тоа секако не треба да се доживее како разочарување, со оглед на фактот што дебитиравме на едно големо натпреварување како самостојна држава.

Овие момци , не направија горди во секаква смисла на зборот, и за прв  пат ја осетивме фудбалската еуфорија на едно големо натпреварување. Македонија ги загуби двата натпревари од Австрија 3-1 и од Украина 2-1 и останува да се одигра само мечот со Холандија за крај на ЕУРО 2020 за престиж и да се одигра за капитенот Горан Пандев кој за последен пат ќе го носи националниот дрес.

Зад Пандев ќе остане запишано дека е европски и светски првак со Интер, освојувач на скудетото со „нераѕурите“, победник на Купот со три клуба (Лацио, Интер, Наполи), еден од малкумината странци со над 450 настапи во Калчото, меѓу 80-тината фудбалери во Италија со сто голови.

Пандев ќе се збогува со националниот дрес како фудбалер со најмногу настапи и најдобар стрелец со во историјата на македонскиот репрезентативен фудбал со 37 голови, вклучувајќи го и историскиот прв на Европските првенства, што го постигна против Австрија на 13 јуни во рамки на првото коло од групата Ц на ЕУРО2020..

Без разлика на крајниот резултат , Македонските фудбалери се најголемите херои кои ја сплотија македонската нација и повторно ја вратија вербата во репрезентативниот фудбал.

ЕВРО 2020 ќе биде запишано со златни букви  во Македонскиот репрезентативен фудбал и без разлика на се што ќе се случи во иднина, така и ќе остане.

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ индексот ќе биде 8, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 степени, а дневната од 25 до 36 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло, а попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе достигне до 16 степени, а дневната до 33 степени.

(Фото) Еве кој се најде во идеалниот тим на второто коло на ЕП

Македонскиот голман, Столе Димитриевски доби место во идеалниот тим на второто коло на 16. Европско првенство.

Димитриевски на средбата против Украина успеа да му одбрани и пенал на Малиновски, па оценката 8,6 беше доволно за да биде во најдобрата единаесетка во изборот на „Софаскор“.

Популарно