МАКЕДОНСКИ НАРОДНИ ПОГОВОРКИ: Бисери на мудроста

Македонските народни поговорки се куси и мудри пораки кои ги создавал нашиот народ во минатото. Преку нив се изразува длабока мисла за човекот, работата, животот, пријателството и се она што не опкружува.

Со поговорките најчесто се изнесува критика, суд, за на крајот да се извлече и главната поука.

Арниот јунак дома не умира

Арно братство помило од богатство.

Болеста лесно доаѓа, а лесно не си оде. 

Без слобода ко риба без вода

Викај по волкот дури не влегол во булукот.

Водата се може да измие, само лошио јазик не може.

Во секое село треба да имаш по еден пријател

Далеку оди, ама и за дома мисли.

Да немаше темница, ич не ќе ни беше мила виделината

Да растуреш е лесно, а да направиш е мачно.

Два лешника еден орев кршат.

Два пати помисли, еднаш прозборуј.

Добрината со добирина се плаќа.

Добри пријатели и од браќа се помили.

Ѕид без малечки камчиња, не стоит,

Јунак без рана , не бива.

Кој сее добрина – жнее добрина.

Гатала бабата да нема мраз, а изутрината снег до колена.

Водата спие, душманот не спие.

Види го прво дрвото, та после седни под него.

Едно кројат глувците, а друго крои мачорот.

Кој рано рани две среќи граби.

Она што не го сакаш за себе не го мисли на друг.

Гостинот и рибата третиот ден , смрдат.

Поубава е чучулигата во рацете отколку тетребот на дрвото.

Подобро е никогаш да не се почне отколку никогаш да не се заврши.

Помеѓу зборовите и делата , долг е патот.

Кој е паметен, не ја става раката помеѓу чеканот и наковалната.

Добрите дела тешко одат, а злите ѕвонат како ѕвонци.

Вистината е посјајна од сонцето.

Чесната смрт сиот живот ќе го прослави.

Здравјето е најголемо богатство на човекот.

Ништо не користи да се трча – треба навреме да се тргне.

Мелницата не меле со водата која веќе истекла.

Орелот се вие во височината, а на свињата местото и е на буништето.

Ново сито на клин виси.

Лозјето не бара молитва, бара мотика.

Секоја страна на тревата има своја капка роса.

Пријателот во неволја вреди злато.

Пријателот во невоља се познава.

Променливо време со сончеви периоди

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди почесто во северните делови и попладне. Претпладне особено во јужните делови ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 23 до 31 степен.

Во Скопје, променливо облачно со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 29 степени.

Следува период на стабилно време со пониски утрински температури. Најсвежо наутро ќе биде во понеделник и вторник. Преку денот повремено ќе има умерена облачност, а дневната температура на југоистокот ќе достигнува 30 степени.

Кристијан Голубовиќ ги крена сите на нозе: Се колнам, ќе ѝ ја „скинам главата“ на Станија!

Кристијан Голубовиќ јавно кажа дека планира да ѝ наштети на Станија Добројевиќ, која ќе влезе во реалното шоу Задруга, ако не му се извини поради тоа што му ги споменала детето и жената. Голубовиќ синоќа одговараше на прашањата на гледачите, па објасни зошто постојано е во конфликт со Станија и спомена многу навреди.

„Јас сум навикнал дека к**ва која е во душата к**ва, да ја плукнам, а дамата не. И на улица, и дома, било каде. Јас половина работи кои ги правам во афект не ги мислам, а кога ќе направам нешто што како што се навреда, не планирам да се извинам. Се колнам во своите деца, ќе ѝ ја скинам главата на Станија, или тоа ќе го направат моите луѓе, дури и да морам 40 години да одам во затвор“, кажа Голубовиќ.

(Фото) Растение за кое полуде цел свет! Лесно е за одржување, а еве како изгледа

Доаѓаат во различни облици и бои, а овие денови сите ги воодушеви специфичен вид поради своите розеви листови Филодендрон.

Едно од најинтересните домашни растенија е многу ретко. Може да ги чувате во тегли, а посебно добро ќе изгледаат ако ги насадите во тегли кои висат, така што листовите може слободно да „паѓаат“.

Филодендрон „Розева Принцеза“ е едноставен за одгледување. Тој сака светли места кои не се на директна сончева светлина. Идеален е за затворени простории, а може да се прилагоди на температури од 16 до 29 степени.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

What do you guys think of this Philodendron Pink Princess🤔? Please share your thoughts in the comments💗👇⁠ 🌿Follow us @olivra.houseplants⁠ 👉🏻Follow us @olivra.houseplants⁠ ________________________________________⁠ 📷 by @kayleeellenofficial⁠ #olivrahomedecor#planthoarder#indoortropicals#houseplant#iloveplants#livingwithplants#plantsofinstagram#urbanjungle#houseplantclub#planttherapy#talkplantytome#botanicalpickmeup#apartmentliving#greenyourfeed#botanicalwoman#foundattheflea#urbanjunglebloggers#plantstyling#plantlove#plantpassion#crazyplantlady#plantnerd#pinkleaves#tricolor#greenandpink#pinkleaves#philodendron#philodendronpinkprincess#🌿

A post shared by Olivra Homedecor (@olivra.houseplants) on

Популарно