Заев најде скратен пат за членство во ЕУ!

Уште пред неколку месеци се откажав од пишување колумни посветени на премирот Заев. Не дека нема што да се напише, човекот е непресушен извор на глупости, туку секоја анализа на неговите изјави ми ствара огромна нервоза. Не се нервирам ја што Заев е неограничен извор на лаги и глупости, туку што ликов е премиер. Искрено, не можам да сфатам како му успеа да собере доволно гласови за да додјде до оваа позиција. Ако мене ми е волку тешко, како ли ви е на вас кои го гласавте?

Како и да е, и покрај тоа што со месеци го игнорирам „црпнатиов“ муртинец, по вчерашното интервју и неколкуте изјави за различни медиуми, не можам да а не му посветам страна две. Премиеров на Северна Македонија, во само еден ден, успеа да каже дека е добро што Британија се повлекла од ЕУ, па сега има столче за нас. Во интервју за балканска телевизија, освен што ПАК збореше на некој неразбирлив јазик, кажа дека иако на референдумот излегле 37%, дури 70% од граѓаните се за договорот со Грција. Правеле анкети во СДСМ и тоа е реалноста!  Значи, ми се гади од денешниве новинари. Како е можно некој во интервју да ти тресне ваква глупост и ти да си молчиш? КАКО? Јас да сум новинарот ќе почнам да се смеам. Озбилно! Ќе прснам од смеење и најверојатно ќе го прашам: Се заебаваш ти со мене? Имате референдум бе луѓе, какви анкети, каков договор! Опција беше договорот со Грција или да ја нападнеме со камења, изјави премиерот Заев, а новинарот само климна со глава! Ова ни на Монти Пајтон го нема! Туку, не ме боли мене што Зоки ни е лик од цртан филм. Не ме боли ниту пак опасниов новинар. Ме боли тоа што освен што го гласавте, сеуште има народ кој му верува! Сеуште има луѓе во Македонија кои се надеваат дека токму Заев е месијата. Дека сега стварно ќе ни тргне! Не знам како е тоа можно, освен ако сте заљубени во него, пошо нели, љубовта е слепа. Друго обрзаложение немам.

За да биде ситуаацијава уште полоша, наспроти Заев имаме математички прецизен демек лидер на опозиција. Човеков бара избори, на кои секкао ќе победел, а по победата во Македонија повторно ќе се родела светлината и надежта. Празни реченици кои ги слушаме 27 години. Уште при појавувањето на Преспанскиот договор, му порачав на ДПМНЕ и на секоја опозициска партија, дека ако сакаат да го срушат Заев ќе мора да понудат друга опција. Значи, еве Зоки реши да продаде се што Макеоднија има, и да стане Северна. Народот тоа не го подржа, но тој си тера (си има анкети чоекот). Неговиот став е јасен. Кој е ставот, програмата, планот на Мицкоски? Вели, место посрамена Севрна, тој ќе изградел горда Македонија. Супер, само не кажува како. Дали сака да ни каже дека ќе го поништи Преспанскиот договор? Дали ќе го раскине договоорот со Бугарија и ќе ја избрише Албанската платформа? Тоа ли е планот? Ако е тоа имам две прашања:

1. Како во НАТО и ЕУ без договорот од Преспа? Да не се лажеме, по ова нема да има подобар договор со Грција, барем не во скоро.Значи или договор или нема НАТО и ЕУ. Додуша ЕУ скекао нема, иако столчето на Британија е празно, барем не во наредниве 20-30 години.

2. Ако се оди на поништување на тие договори, кои САД во најмала рака ги поддржува, зошто кандидатот на ДПМНЕ за претседател, Влатко Ѓорчев, го подржа ставот на Америка за Венецуела? За оние кои не знаат што се случува таму, ќе ви кажам само една – две реченици. Опозицијата не ги призна изборните резултати, иако на истите имаше рекорден број на странски посматрачи. Истата опозиција бараше „ПРЕОДНА ВЛАДА“, а по изборите лидерот на опозицијата се прогласи за Претседател на државата и му понуди „АМНЕСТИЈА“ на Претседателот Мадуро! Ви звучи познато? Како тоа ДПМНЕ го подржува овој модел во Венецуела, а тука му пречи? Таков ли претседател ни нуди Мицкоски, а ветува поништување на Северна?

Лудилово нема крај, а се повеќе граѓани излезот го гледаат во излез од државава. Додека Заев и другарите ветуваат невиден раст, па и по цена на „железни опинци“ (зошто баш опинци одбра, еве не знам), народот сака да бега. Ретки се тие кои гледаат идниина тука и најчесто се политички поврзани со некоја гарнитура. 87% од граѓаните би се иселиле денеска, ако имаат обезбедена работа во некоја развиена држава. Не знам што велат анкетите на СДСМ и Заев на темава, но сликата е страшна и од ден на ден е се полоша. Кога за премиер имате лик кој не знае да збори, а она што ќе го разберете е тешка лага и глупост, 87% и не е така голема бројка. Жал ми е што како народ/и сме такви, па место да се бориме, излезот го бараме во бегство, но ве разбирам. Можеби еден ден ќе сфатиме дека битката за својот дом и своите деца е најсветото нешто, но до тогаш ви посакувам се најдобро каде и да ве однесе животот. Јас останувам тука, да севедочам за лудилото наречено Северна!

Автор: Пацифист

(Фото) Му се слошило на работа, западнал во кома, а брзата помош го однела... ДОМА

На социјалните мрежи во Фејсбук групата "Стари Скопјани" се најде статус каде еден од членовите на истата група раскажа за случка која се случила во неговото семејство.

Имено, неговиот зет за време на работа му се слошило и се онесвестил. Неговите колеги повикале брза помош, но тие наместо веднаш да го хоспитализираат тие го транспортирале само до ДОМА.

"Состојба тогаш: не зборел, не бил при свест, не мрдал не бил контактибилен. Тој е на возраст од 40 години,а работи во близина на ГОБ "8ми Септември", ( па нели требало прво да го однесат на некакво снимање, преглед и сл, па така барем беше во наше време. Од како го донеле дома му ставиле инфузија и си заминале и ја повикале ќерками од работа. Сега мојот зет лежи во КОМА, не сум по таа струка за да знам што му е, но само лежи без никакви знаци. Денес дојдоа еднаш од брзата помош да му сменат инфузија и оставија некое кесе, па ќерками ми напиша на ливче што се треба да купам од аптека, изгледа ќе треба сами да го боцкаме. Понатаму ќе ве известам како ќе течат работите, но еве како се спремни оние од екипата на Филипче да помагаат на болните во време на пандемија."

"Мајко Македонијо" те ранија, те омаловажија, стана безимена

Ех, Македонијо мајко моја, Те ранија, те омаловажија, стана безимена. Станавме затворен логор. Потпишавме капитулација. Останавме затворена ковид држава. Секој ден гледаме луѓе без насмевка, луѓе со маски и тешки мисли “Како да издржиме и месецов?”. Во држава во која се шири вирусот со невидена брзина, каде секојдневно имаме над стотици заболени. Дури некои се спремаат за избори, народот се заразува.

ИЗБОРИ ЌЕ ИМА! Има ли пилот во авионот со име МАКЕДОНИЈА? Економијата ни тоне, здравството колабира, а сиромаштијата влегува во фаза на ЕПИДЕМИЈА.

Здравствените работници со последни сили се борат, десеткуваани, заразени и деградирани. Некои земаат картички, некои не но сите заедно и сложно се борат против невидливиот непријател. Без нивната храброст и пожртвувсност ќе бевме Вухан на Балканот. Со ваков галопирачки развој на вирусот, со ваква неспособна власт, ќе имаме долго, топло и пеколно лето и многу ладна есен и зима. Државата ќе банкротира со колабирано здравство, пандемија на сиромаштија и корона.

Ех.. МАКЕДОНИЈО.

М-р Боби Бојчевски

КОЛУМНА: Готово го нема вирусот, се се отвори.,избори!!!!!

Капитулација ,Суета.!!!! 66 дена карантин не убедувавте вирусот го држите под контрола. Готово го нема вирусот, се се отвори.,избори!!!!! Послем 7 дена , не да го нема вирусот , вирусот влезе во анархија,се разболуваат деца, здраствени работници, полицајци, не видена пандемија во просек 100 новозаболени, ПИК на вирусот.Самите сте свесни дека ја губите војната, не ве бидува.

Треба промени, војната се губи. Во МАКЕДОНИЈА има инфектолози, епидемиолози,доктори од светски и европски размери,доктори со искуство во војни против вируси.,,ПОВИКАЈТЕ ГИ во комисијата ,доста ЛЕЧИТЕ КОМПЛЕКСИ И СУЕТИ. Додека вие лечите суети, народот ни се изпозарази надвор има ПАНДЕМИЈА И БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ НАЈГОЛЕМИ ВО ЕВРОПА СПОРЕД ГЛАВА НА ЖИТЕЛ..Ќе ја изгубиме државава поради вашата неспособност. ТИМ КОЈ ГУБИ СЕ МЕНУВА, А ВИЕ ПОТПИШАВТЕ КАПИТУЛАЦИЈА. ,,ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА ЗАБОРАВЕТЕ НА СУЕТИ.""Стратегијата за борба против короната е неуспех,и тоа ќе биде долгорочен неуспех.Само никако да и погледнеме на реалноста во очи.А ТАА Е БОЛНА, зошто МАКЕДОНИЈА

Испратено од Боби Бојчевски

Популарно