ФОТО: Се отстранува „Ѕвездата од Кутлеш“ на плоштадот во Скопје

Утрово во Скопје, на плоштадот Филип Втори, на високи температури, работници се мачеа да го истругаат сонцето од Вергина од шахтите поставени на плочникот.

До нашата редакција пристигнаа фотографии на кои се гледа како со машини, работници облечени во работничка униформа го отстрануваат исцртаното знаме на шахтите.

Инаку, четиринаесет дена е рокот кој им е даден на институциите да приложат листа од објекти, но и јавен простор каде се истакнати симболи поврзани со античката еленска историја, во кои спаѓа сонцето од Вергина.

Согласно Договорот од Преспа до 12 август треба да го отстрани Сонцето од Вeргина од споменици, јавни згради, инфраструктура.

„Во рок од шест месеци од влегувањето во сила на Спогодба, Втората страна ќе го преиспита статусот со спомениците, јавните згради и инфраструктурата на нејзината територија и доколку истите на кој било начин упатуваат на античката еленска историја и цивилизација, ќе преземе соодветни корективни дејствија со цел делотворно да го разгледа прашањето и да обезбеди почитување на таквото наследство“, член 8 од Договорот за надинување на спорот за името.

Сонцето од Вергина го има на споменици во центарот на Скопје, на шахти на водовод, на подземна електрика, на плочници во Скопје и други градови во земјава, спортски сали и игралишта, а го има и на неколку општински знамиња и грбови.

Највпечатливо сонце од Вергина беше тоа на тепихот во кабинетот на директорот на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, кое по потпишувањето на Договорот од Преспа е отстрането.

Договореното со Преспанскиот договор меѓу Заев и Ципрас веќе почнува да се реализира.

По апсењето се јави Героски: Да живее Катица Јанева и Република Северна Македонија!

Бранко Героски, новинарот кој прв го најави случајот „Рекет“ и инволвираноста на Катица Јанева, се огласи со свое мислење на личниот Фејсбук профил.

По вчерашниот исказ на Катица Јанева, таа денес е приведена од полицијата, се сомничи дека добила мебел од 298.000 денари од осомничениот Орце Камчев.

Малку чудно е обраќањето на Героски, кој споменува еден поддржувач на СДСМ, кој често му даваше поддршка на СЈО, како и Катица Јанева на социјалните мрежи.

-Milo Novakovski Дај бе разбиј ова гробнава тишина, мајку му стара, викни – да живее Катица Јанева и Република Северна Македонија!“, напиша Героски.

Ако се посети профилот на Мило Новаковски, лесно може да се виде како тој му одговорил на Героски: Да живее Бранко Героски.

На ова, новинарот имаше реплика во коментар:
- А неееее... Не со тие куршуми, Денеска си фраер ако викнеш „да живее Катица Јанева“.

ВО ЖИВО: Катица Јанева вратена во нејзината куќа

Откако полицијата ја упаси од нејзиниот дом во скопската населба Козле, попладнево Катица Јанева беше пренесена во згрдата на СЈО, каде МВР иврши претрес и го заплени компјутерот на обвинетата.

По претресот во СЈО, Јанева е повторно вратена во нејзиниот дом во Козле, каде полицијата најверојатно врши претрес.

Починала мајката на Катица Јанева

Утринава во Гевгелија, починала мајката на специјалната обвинителка Катица Јанева. Одговарајќи на новинарско прашање на прес конференцијата, обвинителката Вилма Рускоска посочи дека тоа нема да влијае врз нивното барање за притвор за обвинителката.

Катица Јанева беше уапсена во нејзиниот дом во Козле, од каде, во придружба на полицијата беше однесена во СЈО, каде се вршеше претрес на најзината работна просторија.

ОЈО на прес конференција соопшти дека доставило предлог за нејзин притвор.

Популарно