(ВИДЕО) Фетаи за Канал 5: Јанева им се заканува на сите обвинители!

Расте ли нервозата кај специјалната обвинителка Катица Јанева?  Од денеска влезот во СЈО подлежи на посебен режим на сите вработени во институцијата. Никој не може да влезе и излезе од објектот без да им бидат проверени личните предмети, открива ексклузивно за Канал 5, обвинителката Фатиме Фетаи. Со мерките на претрес се соочила попладнето, по враќањето од пауза.

-Јас излегов на пауза, вообичаено  не излегувам, ама периодов избегнувам за да немам контакти и се враќам околу 13 часот по што полицаецот ме застана. Ми рече „Извинете, обвинителке, ама имаме наредба од шефицата за сите без исклучок да извршиме проверки“. Јас му реков, Јас сум обвинителка која работи во оваа институција веќе четири години, а не осомничена за да ме претресувате на секое влегување и излегување“, открива Фетаи.

Фетаи вели дека скандалозната наредба произлегла непосредно по денешното доаѓање на истражител од обвинителството, под надлежност на Русковска, кој наводно и ја врачил поканата за распит во случајот Рекет. Нервозата на Јанева, како што вели, ја почуствувале и пред три дена.

,,Во понеделникот не собра на колегиум. Ни тврдеше дека е злоупотребена  и ни се закани, ако не ме браните, за сите ќе зборувам, сите ќе пропаднете со мене.”, вели Фетаи.

жЈанева преку прес службата на СЈО ги отфрли ваквите наводи, како и информациите дека примила покана за распит за “Рекет” на кој денеска веќе беше нејзината шефица на Кабинет.

Утре се очекува да сведочи и обвинителот од СЈО Бурим Рустеми.. Случајот продолжува да ги бранува и власта и опозицијата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска рече дека ја поддржува истрагата за овој случај и дека никој не треба да очекува политичка заштита.

Од ВМРО ДПМНЕ велат дека истрагата за “Рекет” е компромитирана и се развлекува.

Каква ќе биде судбината на предметите на СЈО ќе се знае откако ќе се донесе законот за јавното обвинителство. Неофицијално, власта и опозицијата се подготвуваат за нова рунда преговоеи за законот за јавното обвинителство следната недела.

Викендов дијалог на македонски и бугарски новинари против предрасудите

„Викенд на дијалог – новинари против предрасудите" е новинарска иницијатива за зголемена меѓусебна комуникација и размена на информации на новинари од соседни земји со цел јакнење на професионалното новинарство контра лажните вести.

Целта е да и се даде можност на комуникацијата и соработката како единствена здрава основа за рушење на предрасудите и стереотипите и градење на меѓусебна доверба.

Идејата е новинари од соседни држави, еден викенд меѓусебно да разговараат, без какви било посредници, за состојбата во медиумите, креирањето на информациите, како и да лоцираат точки кои предизвикуваат емоции во известувањето.

Новинарството или националната припадност? Што е поважно во креирањето информации? Можат ли новинарите да го победат говорот на омраза?

Првиот „Викенд на дијалог“ е организиран во соработка со новинари од Бугарија, кои ќе бидат гости во Охрид. На првиот Викенд на дијалог ќе присуствуваат седум новинари од Бугарија од релевантни медиуми и седум новинари од релевантни медиуми од Македонија.

Носител на иницијативата е Здружението за промоција на дијалогот, толеранцијата и човековите права „Медиум“ – Скопје, а поддржан од Амбасадата на Република Бугарија во Скопје.

Cyдот реши: Дали Боки 13 и Кичеец изглегуваат од Шутка?

Судот им го продолжи притворот за уште 30 дена на Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец, кои се осомничени во случајот „Рекет“.

„Кривичниот совет на Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје денеска постапувајќи по предлог на надлежниот јавен обвинител за продолжување на мерката притвор против Б.Ј. и З.М. донесе решенија со кои предлогот на обвинителството се уважува и мерката притвор се продолжува за нови 30 дена“, соопшти кривичниот суд.

Против овие решенија странките имаат право на жалба до Апелациониот суд Скопје.

Јовановски и Милески се во притвор од 16 јули. Ти се осомничени за примање поткуп и перење пари во истрага на Обвинителството за организиран криминал и корупција.

ФОТО: Училишните дворови преплавени со расфрлани летоци со македонската химна

Расфрлани летоци по основните училишта со македонските химни.

Македонската јавност, особено родителите на децата кои посетуваат основно училиште овие денови се гневни на власта која ги злоупотребува децата за политички цели.

Имено откако во јавноста се појавија информации дека власта се откажала од македонската химна во учебниците јавноста се крена на нозе.

По острата реакција на јавноста денеска во неколку основни училишта во Скопје беа расфрлени летоци со македонската химна, алудирајќи на властите да не ја забрануваат химната во училиштата, особено на првачињата кои за прв пат ќе се сретнат со неа.

Популарно