Видео: Кривичен суд одлучи – Ќе има судење за „Рекет“

 На Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски ќе им се суди за обвинението од Вилма Русковска, ова е конечната одлука од Кривичен суд.

Советот за оценка на обвинителни акти на затворена седница без присуство на адвокатите ги отфрли нивните приговори и констатира дека се неосновани. Според информациите предметот ќе биде распределен кај судија и се очекува наскоро да се закаже првото рочиште каде што тројцата за првпат ќе дадат исказ, а на оваа одлука на судот, обвинетите немаат право на жалба.

„Приговорите на осомничените се одбиваат како неосновани, а обвинителниот акт се одобрува во целост. Против ова решение, согласно одредбите до ЗКП, не се дозволува право на жалба“, велат од Кривичен Суд.

Според доказите на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција тројцата се вмешани во рекетирање на бизнисменот Орце Камчев кој е обвинет во предметот Империја на СЈО. Боки 13 е првоосомничен бидејќи преку пријателството со Јанева успеал да изнуди пари, поранешната специјална јавна обвинителка ја злоупотребила службената положба и се води како второобвинета, а Зоки Кичеец бил посредник на зделката. Во меѓувреме продолжува истрагата и за поврзаноста на Меѓународниот сојуз на Јовановски, за што во домашен притвор е директорката Јасна Мандиќ, а осомничени се уште неколку лица меѓу кои се најде и потпретседателката на Собранието Фросина Ременски.

Зијадин Села-Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска!

Лидерот на Алијанса за Албанците – Зијадин Села, ги предупреди лидерите на двете најголеми партии – Зоран Заев и Христијан Мицкоски, околу „идејата за меѓусебна размена на пратеници со цел да избегнат условувања од Албанците“.

„Слушам дека Заев и Мицкоски се подготвени да формираат македонска влада. Еве ви кажувам многу јасно и отворено, ако создадете влада само со македонски претставници, ние ќе ја создадеме нашата албанска влада. Јасно е, немам што друго кажам“, порача Села од Струга, каде коалицијата „Сега е време“ вечерва одржа централен митинг.

Видео: Италија одбива да прими 180 мигранти

Италија ќе премести околу 180 мигранти од спасувачкиот брод Ocean Viking во карантин на бродот Moby Zaza, откако со денови одбиваше да ги прифати, пренесува DW.

Преселбата на мигрантите е планирана за понеделник, откриваат извори од Министерството за внатрешни работи.

Мигрантите биле спасени во четири одделни операции. Првите две операции се спроведени минатата недела и ги спасија мигрантите кои избегаа од насилство и злоупотреба во Либија, објави СОС Медитеран.

Ситуацијата на бродот станала неподнослива, мигрантите почнале да штрајкуваат со глад и се закануваат со самоубиство, предупредува организацијата.

Ocean Viking во неколку наврати бараше од Италија и Малта да ги прифатат мигрантите, но без успех.

Во екот на пандемијата на коронавирус, двете земји веќе не дозволуваат спасените мигранти да се оддалечуваат од морето.

Откако екипажот на Ocean Viking побарал итен прием на 45 мигрантите, италијански психијатар и медијатор за култура вчера поминал неколку часови со мигрантите.

Потоа, Рим го одобри нивниот трансфер во карантин на бродот Моби Заза.

Во меѓувреме, состојбата на бродот за спасување се смирила, тврдат извори, а мигрантите денеска ќе бидат тестирани за коронавирус

15 граѓани кои скенирале сметки во април, мај и јуни, добија по 100.000 денари

Извлечени се 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари, а кои скенирале сметки во текот на април, мај и јуни.

Валентина Ѓуроска, Нацо Запров, Јуле Тасевска Марков, Наталија Грчева, Сузана Антовска, Слаѓана Јовческа, Виолета Георгиева, Славица Димоска, Сузана Димитрова, Ивица Јаначков, Наталија Велиновска, Влатко Масалковски, Мухамед Мамуди, Јасмина Каранфиловска и Ванчо Ѓорѓевски се граѓаните кои беа извлечени во саботата, во вечерниот термин на Канал 5 ТВ.

Петмина од наградените во петтото коло се од Скопје, по двајца добитници се од Струмица и од Битола и по еден од Прилеп, Гостивар, Охрид, Крива Паланка, Струга и Тетово.

Во останатите кола до крајот на годината, односно од август до декември, месечните награди ќе изнесуваат 20.000 денари и секој месец ќе се доделуваат по 15 награди.

Инаку граѓаните, преку МојДДВ #МојаНаграда, од први јули, скенираат сметки за три пати повеќе дневни награди од порано, односно до крај на годинава секој ден ќе се доделуваат 30 награди од по 1.000 денари.

Извлекувањето на втората премија, ќе се одржи во декември, а истата ќе изнесува 1.000.000 денари, наместо 3.000.000 денари, како што беше првично планирано.

Доделување на повеќе дневни наградни, но во помал износ во овој период ќе претставува мотив за граѓаните да скенираат фискални сметки и да влијаат на намалувањето на сивата економија. Дополнително намалувањето на износите на месечните награди како и главната награда ќе овозможи сепак да продолжи наградната игра со поставените цели, но со помали износи на награди што пак ќе овозможи одвојување на одредени средства за поддршка за Фондот за помош и поддршка за справување со кризата предизвикана од Ковид-19.

При тоа 9,7 милиони денари од наградниот фонд ќе се насочат кон солидарните фондови на Министерството за здравство и Владата за здравствени и социо-економски мерки.

Граѓаните кои скенираат сметки и понатаму ќе имаат трикратна корист - ќе придонесат во борбата против сивата економија, ќе добијат поврат на ДДВ, како и можност за вредна награда.

Во првото полугодие годинава скенирани се над 85 милиони фискални сметки.

Популарно