Видео: Вooружн маж влегол во училиште и почнал да пуka

Избегната трагдеија во средното економско училиште во Велика Плана. Храбрата реакција на еден професор од тоа училиште  ја спречило трагедијата ,професорот од тоа училиште го совладал  вооружениот маж кој упаднал на час со автоматска пушка и експлозивни направи.

Средовечен маж упадна со пушка и торба полна експлозивни направи во училница во економското училиште Вук Караџиќ во Велика Плана, но професорот, во обид да спречи пукање, се соочил со напаѓачот.

Во туркањето биле испукани два истрели, но никој не бил повреден, а напаѓачот бил совладан.

Полицијата го уапсила 46-годишниот Г.Т. од околината на Велика Плана поради сомнеж дека упаднал во училиштето и испукал два истрели во плафонот, соопшти српската полиција.

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека напаѓачот го совладал еден од професорите.

Српските медиуми јавуваат дека напаѓачот е лице со ментални тешкотии и дека сакал да предизвика заложничка криза во училиштето за, наводно, да му се обрати српскиот претседател или министерот за внатрешни работи.

Шекеринска призна: Да, бев во домот на Боки 13, зборувавме за Законот за ЈО

Да, тоа беше средба на која зборевме за една тема која беше многу актуелна во тој период. А тоа беше зошто не може да се донесе законот за јавно обвинителство. Јас сум била во друштво на сопственик на телевизија, но сум била и со многу други сопственици на телевизии, рече во денешното гостување на „Само вистина“ Радмила Шекеринска.

Ова е нејзино прво признание за снимката од која се гледа како министерката седи во опуштена домашна атмосфера со сега веќе осудените Катица Јанева, поранешна шефица на СЈО и Боки 13, кои се осудени за рекетирање бизнисмени.

Снимката, тврди Шекеринска, е пред случајот Рекет да пукне во јавност. Инаку во Рекет јавноста виде како Боки 13 носи ташна Луј Витон полна со изрекетирани милиони.

Случајот доби своја судска разрешница, откако во јавноста стана преголем притисокот врз власта. Пред нецел месец, на завршното рочиште од Рекет, кога беа и осудени Боки 13 и Катица Јанева, Боки 13 кажа дека ташната со рекетираните милиони завршила кај Зоран и Вице Заев.

Веднаш потоа во јавноста излезе снимка од која се гледа како во домот на сега веќе осудените седи Радмила Шекеринска, министер за одбрана и вицепремиер во владата.

Нејасно е што зборувала Шекеринска со Боки 13 и Јанева, и дали се тие личностите со кои се водела државната политика?! Дополнително дали истата знаела за Рекет, додека истиот бил во тек?!7

Извор: https://republika.mk/

(Видео) Обраќање на претседателот на МОРО - Работничка партија Горан Зафировски

Со цел работникот да добие најдобри здравствени услуги нашето здравство треба да има вистински услови за работа. Примарната здравствена заштита ке биде бесплатна за сите. Постојниот клинички центар ке се прошири за двојно и ке биде изградена нова инфраструктура.

Сите здравствени установи ќе се реновираат на секои 5 години. Здравствените работници како и пациентите со тоа ке добијат современи услови за работа и за лекување. Трудот на лекарите, медицинските сестри и болничкиот персонал ќе им биде соодветно платен.

Заев за разговорот со лажната Грета: Намерно молчев

Манипулацијата од пранкерите кои се обидоа да наметнат лажно претставување како активистката Грета Тунберг е спречена со протоколите кои се воспоставени по претходните повици од лица кои манипулираат со гласовите и идентитетот. Ова е одговорот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на новинарско прашање како го коментира  аудиоматеријалот од телефонски разговор со Грета Тунберг.

-Уште кога се случи разговорот со наводната Грета Тунберг ние го објавиме јавно дека е повторен обид на хибридно влегување на телефоните, со хибриден напад врз владините телефони, направен од пранкери кои што тоа го прават со модерни технологии менувајќи го гласот на славната Грета, борец за екологија и еколошки права низ светот. Тогаш објавивме детали, гледате дека во самиот разговор јас повеќе од времето молчам, заради тоа што во текот на разговорите тоа го препознавме и остававме да зборуваат за да можеме тоа веднаш да го објавиме, рече Заев.

Тој истакна дека го информирале и семејството на Грета Тунберг.

-Имаа и тогаш реакција официјално колку се згрозени од злоупотребата на идентитети на славните личности и се тоа кажува колку навистина овој нов свет може да биде загрозувачки за државите за граѓаните, за државите, за поединци. Дефинитивно треба да бидеме уште повеќе подготвени во општеството. Гледате дека во разговорите стојам на нашите државни ставови тогаш кога зборувам официјално и јавно. Но ова што е важно, овој обид за манипулација од вакви пранкери беше фатен благодарение на почитување на протоколите воспоставени кога беше утврден првиот таков случај кога се случи во нашата земја, рече Заев.

Извор: МИА

Популарно