Љубчо Георгиевски се враќа во ВМРО-ДПМНЕ!!

Според неофицијални извори, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и актуелното раководство на партијата  се  блиску  до „соработка“ со екс премиерот и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски.

Неколку македонски медиуми ја пренесоа информацијата дека вмровците се екипираат, а дека Љубчо после долги години ќе даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ.

Во прилог на тоа оди и поддршката која првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ ја даде за Христијан Мицкоски по неговото назначување за претседател.

Истовремено, Мицкоски во неколку наврати во минатото изјавуваше дека е можно и Георгиевски да им се приклучи во борбата против СДСМ, нагласувајќи дека тој често пие кафе со господинот Георгиевски.

Дали и што од ова е точна, останува да покаже периодот кој ни претстои до 12 април.

Златен медал за македонската таеквондистка Мила Рељиќ на меѓународен натпревар во Израел

Македонската таеквондистка Мила Рељиќ од клубот Тигри Скопје, викендот освои златен медал во конкуренција сениорки -62 кг на меѓународниот натпревар „Винер Израел Опен“ од Г2 серијата.

На натпреварот турнирот учествуваа повеќе од 270 натпреварувачи од 25 земји во светот меѓу кои и САД, Кореа, Индија, Бразил, Шпанија, Германија, Велика Британија…

Во својата категорија Рељиќ на патот до златото ги победи и репрезентативката на Израел, Наама Биненсток а во финалната борба со доминација ја победи и бронзената од последните Панамерикански Игри, претставничката од Еквадор Мел Мина.

Ова е прв златен медал за 19 годишната Мила, која по освоениот бронзен медал во Загреб во јуни месец годинава ја докажа својата светска класа.

Тренерот на Мила, Александар Ефтимов најавува и нови успеси, на претстојното Европското клупско првенство од 22 – 26 август во Талин, Естонија, Европското првенство за млади до 21 година кое ќе биде крајот на месец септември во Албанија, како и на Светското првенство во ноември во Мексико.

Возачот немал ниту алкохол, ниту други наркотични средстваво крвта

Возачот на автобусот Д.К. од Србија, кој синоќа имаше сообраќајна несреќа во Бугарија, на автопатот Тракија, му е одредена мерка задржување од 24 часа, соопшти утрово бугарската полиција.

Иако синоќа се појави информација дека на возачот му е ампутирана ногата, министерот за здравство Златибор Лончар денеска демантираше и појасни дека се работи за еден од родителите на децата.

Како што дознава Курир.рс, семејството на возачот Д.К. се уште нема точни детали како дошло до несреќата, се уште се во шок од целата ситуација, но она што можеа да ни го потврдат е дека ногата не му е ампутирана како што првично беше соопштено.

Возачот наводно се здобил со полесни повреди и според се уште неофицијални информации има скршеница на раката. Синоќа му биле тестирани алкохол и дрога, но двата резултати биле негативни.

МВР соопшти дека причина за несреќата е или човечка грешка или технички проблем.

Истражителите сметаат дека возачот на автобусот поради некоја причина изгубил концентрација, поради што автобусот излетал од патот и завршил во канал.

Осум деца и четворица возрасни се повредени кога српски автобус падна во канал и се преврте на автопатот кон Софија во Бугарија.

Најголем дел од повредените се деца, кои, како што потврди, претежно се членови на фолклорниот ансамбл ЈУ-ЛИРА од Батајница.

Децата се враќаа од фестивалот во Несебар, а со нив беа и нивните родители.

Причината за несреќата се уште не е позната, но според сведочењето на патничка, автобусот го напуштил патот во моментот кога возачот се наведнал да го спушти совозачкото седиште, за да може родител со болно дете да седне на тоа.

На „Табановце“ се чека околу еден час, на „Богородица“ околу 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини утрово е зголемен. На ГП „Богородица“ времето на чекање за излез од државата е околу 30 минути, а на ГП „Табановце“ се чека околу еден час за влез и излез од државата.

Како што информира АМСМ, на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Популарно