Заев: Во следните три месеци нема да се плаќаат рати за кредити и нема да работат извршителите

Ние сме држава во развој, но подготвени ja пречекуваме оваа криза, следува поместување на плаќањето на кредитите и одлагање на извршувањата од извршителите, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев во емисијата Клик плус на ТВ 21.

– Априлската рата и фирмите и граѓаните погодени од кризата ќе можат да ја платат во јули месец и ако требало да ја платат во април имаат уште 12 рати кои што им завршуват во април 2021 година почнувајќи сега со тој мораториум да плаќаат од јули 12 рата ќе им заврши во јули 2021 година. Тоа значи дека имаме буквално поместување за три месеци. Во овие три месеци и десет дена ќе се случи и стопирање на сите извршители, ќе има уредба со законска сила, сега владата е во вонредна состојба ќе има брзи и ефикасни модалитети, истакна Заев.

Лидерот на СДСМ истакна и дека со тимот експерти работи на нов, огромен пакет економски мерки за поддршка на стопанството, на фирмите, работниците и граѓаните, за санирање на економските последици од глобалната пандемија со коронавирусот, најавувајќи вкупна финансиска поддршка од 200 милиони евра во стопанството.

– 43.000 е бројката на вработени во угостителството и трговијата, кои се првично зафатени со кризата. Овие мерки кои се најавени од Владата, до сега имаат сериозен импакт. Особено кредитите без камата од Банката за развој, инвестиции во придонесите за вработените кои ги намалуваме за 50 отсто и други. Ние имаме до сега 20-тина милиони евра алокација кон здравствтото, потоа имаме кон Центарот на управување со кризи, Армијата, полицијата каде веќе 30 милиони евра се алоцирани. До 200 милиони евра ќе стигне финансиската подрршка за стопанството, рече Заев. 

Недела-неработен ден ќе биде исклучок за здравството, полицијата, противпожарната служба

Економско-социјалниот совет  предлогот недела да биде неработен ден го оцени позитивно.

Од страна на работодавачите, било побарано да има исклучоци од оваа одлука особено за оние дејнсоти кои се оценети како специфични, односно нивното функциониарње не смее да запре.Такви се индустриите и производството, како и дејностите кои се од витално значење за граѓаните како што се здравството, полицијата, противпожарната служба и други.

Во Економско-социјалниот совет членуваат синдикатите, работодавачите и Владата како социјални партнери.

Во однос на подготовката на новото законско решение за недела-неработен ден, министерката Јагода Шахпаска во вчерашната емисија на Телма изјави дека работните групи и сите засегнати страни работат секојдневно, со цел изнаоѓање на најприфатливо и најиздржано решение и во ниту еден момент не би се  загрозило функционирањето на општеството и ќе има исклучоци за оние дејности кои се неопходни.

Ќе се зголеми ли повторно цената на струјата?

Ќе поскапи ли струјата поради прекинот на производство од хидроцентралите? Недостатокот ќе се обезбедува од увоз, се додека условите не се нормализираат. Од државните електрани велат сеуште е рано да се формира нова цена, до крајот на годината ќе важи постојниот шестмесечен договор помеѓу ЕСМ и Универзалниот снабдувач. За првите три месеци од наредната година, цената ќе се знае до средината на декември.

,До 31.12.2020год. на сила е 6 месечниот договор со Универзалниот снабдувач, и струјата од страна на ЕСМ ќе му се испорачува по цената која ЕСМ ја даде на тендерот распишан од У.Снабдувач. Берзанските цени на струјата за првото тромесечје во 2021год ќе бидат познати на 15.12.2020год., а потоа и за вториот квартал. Тогаш ќе се прават и пресметките за цената која ЕСМ ке ја даде на тендерот на Универзалниот снабдувач за испорака на струја за периодот 1-6.2021 година.Во овој момент е рано да се формира цената, но АД ЕСМ континуирано работи на намалување на производната цена на струјата со цел на обезбеди стабилност на истата за домаќинствата, односно за крајните потрошувачи, се вели во дописот од ЕСМ

Дали увозот ќе ги натера енергетските компании повторно да бараат ново зголемување на цената, од регулаторна уверуваат нема да дозволат нов скок. 

Поради лошата состојба на природните и вештачките езера државата донесе одлука да го прекине производството на струја од хидроцентралите со образложение дека ако продолжат со работа има опасност да се загрози животниот свет. Од УХМР за Сител велат дека проблемите со сушата ќе продолжат и во следниот период.

Во изминатиот период преовладува исклучително сушно време кое предизвика намалување на водостојот на реките и езерата  во земјава. Врнежите кои беа во летниот период помогнаа моментално да се зголеми водостојот. Во наредниот период не очекуваме врнежи и нема изгледи за подобрување на хидролошката состојба, така што овој летен сушен период се очекува да продолжи и понатаму. За решавање на загрижувачката состојба неопходни се врнежи особено на снег, вели за Сител Атанас Угриновски од УХМР.

Инаку во август годинава струјата поскапе за 7,4 процетни  со образложение дека државните енергетски компании поради пандемијата имале намалени приходи.

Почнува враќањето на средствата од мерката „Викенд без ДДВ“

Министерот за финансии Фатмир Бесими најави дека исплатите на средствата од мерката „Викенд без ДДВ“ треба да почнат од следната недела.

Оваа мерка беше спроведена на 10, 11 и 12 октомври, кога беше реализиран вкупен промет од околу 9 милиони евра, или поточно 558.176.715 денари, од кои, како што соопштија од Управата за јавни приходи, повратот изнесува 66.853.929 денари, односно нешто над милион евра.

Владините проекции при најавата на оваа мерка беа дека ќе се потрошат над 170 милиони евра, а повратот на ДДВ ќе биде во вкупна висина од 17 милиони евра.

Оваа мерка можеа да ја искористат околу 350 илјади граѓани кои се регистрирани во системот на Управата за јавни приходи за скенирање фискални сметки.

Во пакет со овие исплати треба да пристигне исплатата и за повратот од ДДВ за третиот квартал.

Популарно