Симона Герасимовска-Имаме симптоми, а никој не не тестира

  Симона Герасимовска  (33) ја раскажува голготата низ која поминува нејзиното семејство бидејќи иако нејзините сопруг и ќерка исто така пројавиле симптоми, се уште не се тестирани, се вели во прилогот на ТВ Сител. Симптоми почувствувала минатиот петок, а во статистиката на позитивни се води од вторникот.

Вели дека освен матичната лекарка, никој ниту проверува дали е во самоизолација, ниту каква е нејзината состојба. Им кажале дека сопругот и ќерката ќе бидат тестирани, но тестирањето се уште не е спроведено. Вчера се јавила во Центарот за јавно здравје, но наместо термин за тестирање добила дрзок одговор.

-Ми кажа дека имаат многу пациенти и дека немаат време за ништо. Меѓутоа, тоа не е мој проблем. Кога ја прашав кога ќе дојдат да ги тестираат сопругот и ќеркичката одговорот беше: „Најверојатно нема да ги тестираме, што ќе ви смени на вас тестот? Сигурно и тие се позитивни, штом се со симптоми. Седете дома во самоизолација, вели Герасимовска.

Симона вели дека сите нејзини пријатели се известени оти таа е позитивна. Дел од нив се тестирале и се негативни. Но вели дека без резултат луѓето се оставаат на својата совест.

-Ако немаме документ, немаат решение за самоизолација. Како нашите надлежни очекуваат нашите граѓани да бидат совесни. Ете, сопругот нема документ. Да е некој несовесен ќе излезе надвор и ќе каже: „Па, јас немам документ, ниту дошле да ме тестираат, ниту имам документ за самозолација. Зошто би седел дома?“, вели Герасимовска.

Матичниот лекар може да закаже термин, но тогаш нејзиниот сопруг ќе биде принуден да ги прекрши протоколите бидејќи лично ќе треба да се појави на пункт за тестирање. За Симона е несфатливо зошто не се тестира потесното семејство кога се плаќаат приденоси во Фондот за здравство, а сега се принудени тоа да го сторат приватно.

-Мене не ми е проблем да појдам и да платам уште 8.000 денари за ќерката и за сопругот. Меѓутоа, не е законски да излегуваат. А, од друга страна, кога ќе размислам 8.000 денари не се малку. Има семејства кои цел месец го поминуваат со тие 8.000 денари, вели Герасимовска.

Симона се тестирала во приватна клиника. За термин чекала два дена, а за резултати еден. Вели дека е револтирана зошто политичарите и јавните личности се тестираат веднаш, а резултатите ги добиваат за само неколку часа.

-Крајно сум револтирана. Без разлика не е битно дали е министер, адвокат, доктор, што сака нека биде, претседател на Република Македонија. Сите ние имаме исти права во оваа држава. Тој претседател, тој министер е обична личност во приватниот живот. Што ете, е ставен на функција за да постави ред за сите останати во оваа држава. Ама како што гледам, ред многу-многу и нема во државава, вели Герасимовска.

Додека со своето семејство е во самоизолација роднините се понудиле за да ги снабдат со потребни намирни. А, иако немале потреба, понуда за помош добиле и од Црвениот крст чии волонтери се нафатиле да однесат храна и лекови на нивната адреса.

Нема починати лица а регистрирани се 47 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 19

• Тетово – 11

• Куманово – 6

• Битола – 3

• Прилеп, Струмица и Валандово – по 2

• Велес и Гостивар по - 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од:

• Скопје – 7

• Тетово – 5

• Прилеп и Струмица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 963.049 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.171 бројката на оздравени пациенти е 150.321, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 359

Голем шумски пожар над Кочани

Попладнево околу 16 часот избувна голем шумски пожар во подножјето на Осоговските Планини, на околу еден километар над Кочани.

Огнот зафати борова шума на површина од околу 10 хектари, а помогнат од силниот ветер брзо се шири во правец на градот и најверојатно ќе зафати поголема шумска површина.

– На терен се наоѓаат екипи на Територијалната противпожарна единица од Кочани, кои со две возила и четири пожарникари се обидуваат да го контролираат ширењето на огнот. Истовремено нашите колеги интервенираат на пожар кај селото Бања во општина Чешиново-Облешево и единицата не е комплетна за интервенцијата во Кочани. Поради тоа ги повикавме и колегите од Штип и Виница, истакна Благој Паунов, команир на ТППЕ – Кочани.

Првичните сознанија укажуваат дека пожарот е предизвикан од удар на гром, а сувата вегетација.дополнително придонесува за неговото брзо ширење.

На истата локација имаше пожар и пред една седмица, при што изгоре шума на површина од 10 хектари.

извор: sitel.com.mk

Пронајденo тело на мртов маж во близина на Жировница

Тело на починат маж е најдено во близина на регионалниот пат што води од Маврово кон Дебар. Засега не се познати идентитетот и причината за смртта. Според првичните информации, телото кога било откриено се наоѓало во фаза на распаѓање.

Од СВР Тетово информираат дека по пријавата вчера (27.07.2021 околу 15:40 часот), полициски службеници излегле на терен. Во месноста „Жировничко анче“ во близина на регионален пат Дебар-Маврово бил пронајден човечки труп.

По овластување на Јавен обвинител, увид извршила екипа од ОВР Гостивар и телото било дадено на обдукција. Идентитетот на лицето и причините кои довеле до смртта ќе се утврдат по извршената обдукција.

Популарно