Доктор Јуре Буриќ: Корона вирусот неможе да го преживее ова

Доктор Јуре Буриќ со писмо до министерот за здравство на Република Хрватска Вили Борш во врска со корона во кое како што вели, можеме да го истераме овој вирус од телото. Писмото е пренесено во целост:

“Почитуван господине министре др. Берош, кружат секакви препораки за плакнење уста со топла вода, сол и јаболков оцет, а не сакате да го послушате мојот совет каде што барем три пати дневно инхалирање над жешка водена пареа во која има една дланка морска сол и дланка обична чубара (Calluna vulgaris) – чубар кој и не е толку битен. Иако во сето тоа додавам и 7-8 капки етерично масло од сладок пелин (Artemiissia annua) кој лично го произведов и кој исто така не е толку битен.

Битна е температурата, влажноста и достапност во респираторниот тракт. Тако ќе се ‘истера’ короната од уста, нос, и сите дишни патишта, па и од очи.

Никако да ви докажам дека ова е спасоносна метода за заштита од корона. И онака луѓето дома можат да изгубат еден час дневно на инхалација, а цената е нула (освен една дланка морска сол).

Јас сум оториноларинголог 42 години и добро знам што зборувам, и верувам дека овој совет може да им помогне на луѓето во борба против коронавирусот.

Додатен рецепт:

“На висока температура (над 50 степени) и зголемена влажност на воздухот преку 50 отсто короната неможе да преживее. Со обзир на тоа дека инфекцијата влегува преку слузница на устата, носот и очите – препорачувам три пати дневно во траење од 15 до 20 минути инхалација над жешка водена пареа. Постапката е едноставна и во традицијата на нашите баби кои зимските настинки (вирози) лекувале токму со такви инхалации.

Во еден сад истурете околу 2 дл. вода и ставете една дланка морска сол. Кога водата ќе зоврие, тргнете ја од рингла и ставете је на маса, земете еден голем пешкир кој ќе го ставете преку глава и наведнати врз садот со жешка вода. Внимавајте жешката водена пареа на почеток да не ве изгоре!

Вдишете длабоко од водената пареа преку нос и издишете ја преку уста. После десет такви вдишувања исто толку преку уста, а издишете преку нос. Постапката поврорете ја се додека водата не се излади. Тоа може да трае 15 до 20 минути. Додека трае инхалацијата држете ги очите отворени. На тој начин ќе се решете од корона која по мое мислење на таква температура (околу 60 и повеќе степени и влага од 100 отсто) неможе да преживее нити на слузницата во уста, нити во носот, а ни во очи. Ако тоа го правите три пати дневно короната не ќе може да се размножува нити да се вкорени. Оневозможувате да влезе во вашите бронхи и плуќа“

За имунитет:

“Изрендајте 1 кгр. јаболка, продинстајте ја 5-6 минути во тенџере со малку вода, а потоа оставете ја да се олади. Додадете млени ореви, бадеми, индиски ореви, фстци, семки од тиква, семки од кајсии, од сите по 10 дгр. Потоа додадете суви сливи, кајсии, брусница, грозје, ситно исецкани – по 10 дгр. Сето тоа добро измешајте ги ставете ги во тегли по 20 гр. Ставете ги во замрзнувач, освен онаа која ја користете. Нејзе чувајте ја во фрижидер. Земате една лажица наутро и една навечер. Ова е исклучиво добро за здравје и успешна борба против сите болести па и вируси... Ваш доктор Јуре Буриќ.

Автомобил влета на тротоар, па прегази шест пешаци

Сообраќајна несреќа се случи во Белград, кога возало влетало на тротоар, во близина на пешачкиот премин, во која беа повредени шест пешаци. Моментот на несреќата беше снимен од камерите.

При несреќата повредена е и жената возач на автомобилот, кој додека ротирала од судир со друго возило, прегазувајќи ги пешаците.

Возилото, движејќи се наназад, прво да удрило жена на тротоарот, а на видеото се гледа и група постари сограѓани собрани на тротоарот.

Жената која прво била удрена од автомобилот се обидела да избега, но не успеала во тоа.

Медиумите објавија дека жената возач на шкодата поминала на црвено светло.

извор:ulica.mk

Четири лица во Бугарија пријавиле нуспојави откако ја примиле вакцината

Четворица бугарски државјани појавиле лесни до умерени нуспојави по вакцинацијата со доза од Фајзер/Бионтек, соопшти денеска директорот на бугарската Агенција за лекови, Богдан Кирилов.

Вакцинацијата кај нашиот источен сосед почна на 27 декември. Досега вакциниранс е речиси 5.000 луѓе.

-Несаканите ефекти се движат од лесни до умерени. Луѓето кои имаа несакани ефекти се опоравија, нагласи Кирилов.

Според него, несаканите ефекти вклучуваат два случаи на болка, еден случај на вртоглавица и повишена температурата.

Бугарија денеска ја доби втората испорака на вакцината од компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ од 25.000 дози.

Анестезиологот д-р Ненад Карановиќ објаснува дали можело да им се помогне на младите во Посушје

Труењето со јаглерод моноксид честопати може да биде фатално, што за жал беше потврдено со последниот случај на труење на млади луѓе кај Посушје. Осум млади луѓе подлегнаа на последиците од труење додека ја чекаа Новата година, во викенд куќата на еден од починатите во Трибистово.

Дали овие млади луѓе можеше да бидат спасени, дали можеа да преживеат и што требаше да се стори во медицинскиот контекст доколку некој дојдеше пред вратата на викенд куќата каде што се одржа прославата, даде одговор анестезиологот, д-р Ненад Карановиќ за „Слободна Далмација“.

„ Ако некој „налетеше“ во првите моменти, кога бензинот започна да ги труе овие млади луѓе и да ги изнесеше надвор, нивниот живот ќе можеше да се спаси на чист воздух, само ако некој ги отвореше прозорците за да ја проветри просторијата во која престојуваа. Целата трагична приказна немаше да биде вака. Медиумите пишуваат дека прозорецот бил отворен, но секако не бил доволно отворен за потребната количина на воздух да влезе во контаминираната просторија за да го "исчисти" јаглерод моноксидот", објасни анестезиологот за „Слободна Далмација“.

Тој додава дека наместо кислород, крвта зела јаглерод моноксид и поради тоа мозокот останал без кислород, и како резултат на тоа се случила смрт.

„Тешко е да се каже колку време требало да се случи смртта. Тоа е индивидуално прашање, и зависи од здравјето на личноста, возраста... Смртта не им се случува на сите истовремено. Кај постарите и болните, смртта поради труење со јаглерод моноксид ќе се случи порано“, вели Карановиќ.

Ако некој влезел во таа куќа кога штотуку почнале да „заспиваат“ од јаглерод моноксидот и сите ги изваделе на чист воздух или само да ги отвореле прозорците, тие деца најверојатно ќе беа живи, додава Карановиќ.

Популарно