Почина самохраната мајка Наташа, за која пред три години се сплоти целата земја

Наташа Николовска (42) од Скопје, самохрана мајка на малиот Марио, за која пред три години се сплоти целата земја и со низа на хуманитарни акции се собраа средства за нејзино лекување, ја изгуби битката со болеста, дознава Фокус.

За храбрата мајка, која останала самохран родител во 2016 година, откако нејзиниот сопруг ненадејно починал од инфаркт, „Фокус“ пишуваше пред три години. Во трогателно интервју таа раскажуваше за лошата судбина, но и за болеста која што ја снашла, само една година по смртта на сопругот.

Рак на желудник, а по операцијата и беа потребни финансиски средства за озонска терапија на приватна клиника.

Само неколку дена по објавата на веста за мајката која сакаше да живее и се бореше да остане покрај своето дете, кое тогаш имаше пет години, се организираа низа на хумани акции. Донираа граѓаните, се вклучија цели училишни паралелки, донираа и пратеници дел од своите плати. Сумата беше собрана, а Николовска јавно се заблагодари за помошта.

-Јас сум жилава личност, ќе успеам! Морам да си го изведам детето на прав пат, да бидам тука за него. Сакам тој да израсне во успешен човек, да биде дури подобар и поуспешен и од мене и неговиот татко! Тоа ми е животна цел. А за него секоја жртва се исплати.

Јас знам дека се борам со духови и немам ривал пред себе. Им праќам поздрави на сите хумани луѓе кои донираа. Ова не е само донација за една мајка, туку донација за едно дете кое што треба да порасне покрај мајка и да не ја почувствува горчината на животот уште од мали нозе, ни изјави тогаш Николовска.

Веста за нејзината смрт ја објавија нејзини блиски на социјалните мрежи, кои со потресни пораки се простуваат од храбрата жена.

Денес се регистрирани 1093 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 431

-Куманово 57

-Дебар 14

-Штип 41

-Прилеп 60

-Тетово 41

-Струга 29

-Велес 55

-Битола 37

-Охрид 37

-Кавадарци 44

-Гостивар 94

-Гевгелија 14

-Струмица 18

-Крива Паланка 7

-Радовиш 11

-Крушево 8

-Кочани 13

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 2

-Валандово 3

-Виница 3

-Делчево 7

-Кратово 1

-Свети Николе 20

-Кичево 15

-Ресен 1

-Неготино 19 

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:

-Скопје 256

-Куманово 57

-Дебар 6

-Штип 26

-Прилеп 49

-Тетово 50

-Струга 13

-Велес 42

-Битола 42

-Охрид 27

-Кавадарци 33

-Гостивар 52

-Гевгелија 6

-Струмица 29

-Крива Паланка 5

-Радовиш 9

-Крушево 2

-Кочани 25

-Пробиштип 2

-Демир Хисар 3

-Берово 9

-Валандово 6

-Виница 11

-Делчево 6

-Кратово 8

-Свети Николе 17

-Кичево 13

-Ресен 2

-Неготино 13

Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

Возило излетало од патот - Три лица повредени меѓу кои и еден малолетник

На 25.11.2020 околу 8.30 часот, на локалниот пат Ново Село два-Боговиње патничко моторно возило „фолксфаген поло“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Д.А.(39) изгубило контрола и излетало од коловоз.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле сопатниците М.А.(40) и малолетник, а возачот се здобил со повреди. Тројцата биле пренесени во Клиничка болница Тетово за укажување на лекарска помош.

Увид на местото на настанот извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово.

Денес се регистрирани 1288 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 570

-Куманово 57

-Дебар 8

-Штип 44

-Прилеп 78

-Тетово 56

-Струга 28

-Велес 32

-Битола 53

-Охрид 30

-Кавадарци 30

-Гостивар 85

-Гевгелија 21

-Струмица 34

-Крива Паланка 5

-Радовиш 13

-Крушево 1

-Кочани 28

-Пробиштип 10

-Демир Хисар 7

-Македонски Брод 3

-Берово 3

-Валандово 2

-Виница 11

-Делчево 9

-Кратово 3

-Свети Николе 12

-Кичево 22

-Ресен 11

-Неготино 22

Починати се 39 лица, шеснаесет пациенти од Скопје (79г., 80г., 54г., 70г., 68г., 54г., 68г., 82г., 84г.,68г., 76г., 75г., 71г., 60г., 73г., 56г.), двајца од Куманово (70г. и 62г.), еден пациент од Дебар (87г.), еден од Штип (71г.), тројца од Прилеп (86г., 76г., 68г.), четири пациенти од Тетово (53г., 72г.,67г., 66г.), двајца од Струга (68г., 69г), двајца од Велес (67г., 78г.), двајца од Охрид (68г., 73г.), еден пациент од Струмица (72г.), еден од Демир Хисар (65г.), еден од Берово (79г.), двајца од Кичево (60г., 41г.) и еден пациент од Неготино (40г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од:

-Скопје 407

-Куманово 33

-Штип 32

-Прилеп 36

-Тетово 36

-Струга 63 

-Велес 30 

-Битола 144

-Охрид 52

-Кавадарци 27

-Гостивар 19

-Гевгелија 10

-Струмица 19

-Крива Паланка 7

-Радовиш 5

-Крушево 4

-Кочани 11

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 2

-Берово 3

-Валандово 2

-Виница 6

-Делчево 7

-Кратово 3

-Свети Николе 12

-Кичево 72

-Ресен 14

-Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57451, бројката на оздравени пациенти е 34970, на починати е 1600, а бројот на активни случаи изнесува 20881.

Популарно