Недела на можности за кариера за оние кои имаат познавања од компјутерските технологии. Semos Education, Allocate, ProtonMail и Quantox ги прошируваат своите тимови!

Изградете кариера во компании кои стимулираат талент, позитивни вредности и тимска работа. Различни типови на работни позиции од светот на компјутерските технологии каде нема само да се вработите, туку и ќе ја имате можноста да се надградувате себе си и да растете заедно со компаниите.

Quantox е компанија која се занимава со web development и it consulting. Во превод, компанијата постои за постојано да развива решенија кои одговараат на потребите на клиентите. Во овој тим единствено што може да ви се случи е да почнете да се стремите кон најдобрата верзија од себе си.

Имаат отворено 4 работни позиции, односно 2 места за платена пракса:

ПРАКСА ЗА REACT ДЕВЕЛОПЕР

ПРАКСА ЗА PHP ДЕВЕЛОПЕР

REACT DEVELOPER

PHP DEVELOPER

Семос Едукација ја има задачата да развива типови на курсеви за голем број корисници кои имаат различни нивоа на познавање на компјутерските технологии. Компанијата посветува особено внимание на сосработката со институциите и други компании за чии вработени организира наменски курсеви за подигнување на нивото на знаење компјутерски технологии.

Имаат отворено едно работно место, но доволно вредно да се погледне:

.NET DEVELOPER/JUNIOR .NET DEVELOPER/REACT JS DEVELOPER

ProtonMail се научници, инженери и развивачи кои ги собира заедничката визија за заштита на граѓанските слободи преку Интернет. Ова е причината зошто ја создале ProtonMail, лесна за употреба безбедна услуга за е-пошта со вградена енкрипција од крај до крај и најсовремени безбедносни карактеристики. Нивната цел е да изградат Интернет кој ја почитува приватноста и е безбеден од сајбер напади.

Имаат отворено 7 работни позиции:

.NET/C# DEVELOPER

AUTOMATION QA ENGINEER

CUSTOMER SUCCESS SPECIALIST

VPN TECHNICAL SUPPORT SPECIALIST

VPN CUSTOMER SUPPORT

TECHNICAL SUPPORT SPECIALIST

WORDPRESS & STATIC WEBSITE DEVELOPER

Алокејт софтвер е водечки меѓународен снабдувач на решенија за работна сила во здравствените сектори, одбраната и поморските сектори. Со над 800 клиенти и еден милион вработени распоредени дневно, Алокејт им служи на најголемите јавни и приватни институции ширум светот преку поддршка на оперативните и административните потреби на професионалците низ сите здравствени установи. Најдобрите решенија на Алокејт овозможуваат испорака на безбедна и ефективна нега по оптимална цена, помагајќи им на здравствените организации да ги имаат вистинските луѓе на вистинското место во вистинско време.

Имаат отворено 2 работни позиции:

JUNIOR SOFTWARE ENGINEER

SOFTWARE ENGINEER

Можностите за кариера се пред вас, ваше е само да ја изберете својата насока.

Денес се регистрирани 1129 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 458 

-Битола 96

-Куманово 82 

-Прилеп 54 

-Велес 47 

-Тетово 44 

-Кавадарци 36 

-Гостивар 33 

-Штип 32 

-Кочани 28 

-Кичево 27 

-Охрид 25 

-Струмица 22 

-Валандово 18 

-Неготино и Гевгелија по 17 

-Струга 15 

-Радовиш 13 

-Ресен 10 

-Берово и Пробиштип по 7 

-Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница по 6 

-Демир Капија, Демир Хисар и Кратово по 3 

-Крушево, Богданци и Пехчево по 2 

-Македонска Каменица и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по едно лице од Прилеп (86г), Велес (56г), Гостивар (76г), Струмица (73г) и Кичево (63г). 

Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:

-Скопје 574

-Куманово 69

-Велес 67 

-Битола 64 

-Прилеп 60 

-Тетово 45 

-Кавадарци 38 

-Штип 35 

-Струмица 30

-Гостивар 27 

-Кочани 16 

-Неготино и Гевгелија по 15 

-Радовиш 12

-Ресен 11 

-Кичево и Пробиштип по 10 

-Крива Паланка и Виница по 8 

-Берово 7 

-Демир Капија 6 

-Дебар и Валандово по 4 

-Свети Николе 3 

-Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран по 2 

-Кратово и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927.

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков пренесен во приватна болница во Скопје

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков откако ноќта ја поминал во штипската модуларна болница, попладнево е веќе спроведен во приватна болница во Скопје.

Директорот на Затвор-Штип, Мики Тодоров за МИА потврдува дека вчера откако му се влошила здравствена состојба на Чавков и имал ниска сатурација при прегледот од затворскиот лекар, веднаш е хоспитализиран во модуларната болница, каде што добил и постојана кислородна поддршка. На барање на семејството и по препорака на штипските инфектолози Чавков е спроведен до приватната болница на болнички третман.

Деновиве во штипскиот Затвор кластерот се зголеми со уште двајца новозаразени осуденици, со што бројката се искачи на седум. Меѓу позитивните на коронавирусот се и поранешниот началник на специјалните полициски сили, Митко Пешов и Никола Митревски-Кољо, кој беше осомничен како еден од главните организатори на насилствата во Собранието на 27 април.

Според затворскиот лекар, здравствената состојба на останатите осуденици е добра и се изолирани во три посебни простории.

Инаку, 13 осуденици поради контакт со заразените се во изолација, засега немаат пројавено симптоми на коронавирусот.

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените на Законот за здравствена заштита, со кои се предлга цените во приватните болници да бидат изедначени со референтните цени утврдени од Фондот за здравство (ФЗО).

„Со измените во Законот, дијагонстицирање и лекување на ковид-пациенти предлагаме да се движи од 40.000 до 305.000 денари (н.з. од 650 до 5.000 евра)“, се наведува во објавата на министерот.

Тој појаснува дека државата освен што има овластување да склучи договор со приватните болници преку ФЗО, може да постави и лимит за максимален износ на едно приватно лекување од Ковид-19.

„Регулирањето на цените е неопходно за да не се доведеме во ситуација приватните здравствени установи да останат недостапни за огромно мнозинство на граѓани во нашата земја“, посочува министерот, притоа повикувајќи ги сите пратеници во Собранието да дадат поддршка на регулацијата на цените за здравствени услуги на ковид-пацинети во приватните болници.

Популарно