Во еден месец 10 лица се удавиле на „проколнатата плажа“ во Сарти

Техничкиот директор на компанијата „Рудник“ Златко Белиќ од Горњи Милановац кој имал 52 години, се удавил под ужасни околности на „проколнатата плажа“ во Сарти, каде само овој месец се удавија околу десет лица

Според локалните медиуми, само минатиот викенд, две лица се удавиле на таа плажа. Златко, иако, како што рекоа неговите колеги, е добар пливач, се удавил во плиткото! Се сомневаат дека струи и големи бранови го влечеле во вода, објави Блиц.рс.

За локалното население, оваа „опседната плажа“ е позната по феноменот “Rip Current”.

„До 12 часот морето е мирно и тогаш е можно да се плива, но само во аглите на плажата, не во средина, бидејќи струјата прави депресии поради што губите тло под нозете“, напиша српски државјанин ГЦ на Фејсбук како коментар за веста за смртта на Белиќ.

Локалните медиуми наведуваат дека на градската плажа во Сарти, многу е важно да се биде претпазлив и да се препознае феноменот “Rip Current”. Како што објаснуваат, изгледа како да се појавува „лента“ во морето, видена од копното поради разбрануваното море.

„Ако некое лице го влече струја на тоа место, го влече на отворено море, а не на длабочина“, наведуваат локалните медиуми.

Како што објаснуваат, ако се најдете во оваа ситуација, многу е важно да бидете смирени, да ја држите главата над вода и никогаш да не пливате кон брегот.

Дури и професионалните пливачи тогаш не можат да излезат. Иако се чини застрашувачки, потребно е да се остави „водата да ве носи“. Во одреден момент, струјата ќе попушти, пливачот ќе биде исфрлен во близина на брегот и тогаш останува само да се плива исклучиво паралелно со крајбрежјето, а не кон него “, ги наведуваат локалните медиуми советите на спасувачите од Грција.

Препораката на спасувачите е да се обрне внимание на црвеното знаме, што значи да не се влегува во морето, поради јачината на струјата и големината на брановите. Особено е важно да обрнете внимание ако се најдете на ваква плажа со деца.

„Ова предупредување не се однесува само на неискусни пливачи, туку и на други, искусни пливачи“, објавија грчките медиуми.

извор:sitel.com.mk

Го создаде Џеј Рамадановски и му го спасила животот: Замина во недела, како и пејачот на кого му ја напиша најтажната балада

Текстописецот Марина Туцаковиќ почина вчера по тешката болест на 68 годишна возраст. Таа си замина во недела, исто како и Џеј Рамадановски на кого му ја направи кариерата онаква каква што ја имаше.

-Да му го спасив животот. Тоа беше за него американски сон, рече Марина во една прилика во емисијата „Што сум на тебе и кој сум за себе“.

Таа тогаш го опиша и нивното прво запознавање.

-Фута и јас почнавме сериозно да се занимаваме со оваа работа во тогашна Југославија. И ни доаѓаше едно момче кое ни продаваше облека и ни рече: „Имам едно момче, кога одиме во кафеана кога ќе се фати за микрофонот, сите паѓаат“. И така пројде некое време, редовно ни говореа дека знаат такво момче и други луѓе. Ни дојде нас Џеј, енергијата веднаш се осети, јас гледам едно мало… тој пее и забавна музика, игра, талент од Бога. Ние се воодушевивме и почнавме да работиме за него, раскажа тогаш Марина.

Таа додава и дека Џеј потоа паднал во лошо друштво, но потоа се опоравил, раскажува и дека се што постигнал тој во животот е заслуга на неа.

Марина Туцаковиќ ја има напишано и неговиот најголем хит „Недела“ со кој е и погребан.

(Видео) Бјелогрлиќ пуштен од Полициска станица

Актерот Драган Бјелогрлиќ е пуштен од Полициската станица во Ниш по приведувањето поради насилно однесување.

 Познатиот актер бил повикан во полиција под сомнение дека утрово околу 4 часот во хотелот Амбасадор го нападнал режисерот Предраг Гага Антонијевиќ и го удрил неколку пати по главата.

„Утре е сослушувањето на Бјелогрлиќ и сведоците, така што ќе се знаат повеќе детали“, рече адвокатот на Бјелогрлиќ, Милан Петровиќ, пренесува Блиц.

На прашањето како се чувствува Драган, адвокатот Петровиќ рече: „Добро“, а на прашањето дали ја презентирал својата одбрана, адвокатот изјавил: „Не, не“.

Уапсен Драган Бјелогрлиќ

Актерот Драган Бјелогрлиќ е приведен под сомнение дека рано утринава околу 4 часот во хотел во Ниш зад грб го нападнал режисерот Предраг Антонијевиќ и го удрил повеќе пати во пределот на главата.

-Бјелогрлиќ се залета и го удри во глава Антонијевиќ, тврди извор за „Блиц.рс“.

Антонијевиќ на лицето имал видливи повреди, а според „Блиц“, Бјелогрлиќ е во полиција каде треба да даде изјава за настанот.

Антонијевиќ е автор на филмот „Дара од Јасеновац“, а пред извесно време го обвини Бјелогрлиќ дека на почеток од 2016 година му нудел мито за да поддржи еден филм. Режисерот ја објавил преписката со актерот од 2016 година во која се вели дека „би можело да се заработи и 100.000“, а во мејлот се гледа дека Антонијевиќ категорично одбил.

 Бјелогрлиќ ги демантираше овие наводи тврдејќи дека преписката е лажирана.

Популарно