Маја Миа била пронајдена со прострелна рана во глава а покрај неа имало пиштол

Јужноафриканската полиција ги истражува околностите во кои трагично го загуби животот Маја Јанеска, познатата инфлуенсерка и мејк-ап артистка која потекнува од Македонија. Таа во петокот била пронајдена со прострелна рана во главата, јавува еден јужноафрикански портал.

Според порталот, полицијата не ја третира смртта на Јанеска како сомнителна, но семејството и пријателите изјавиле дека не можат да веруваат дека таа сама би си го одзела животот.

„Полицијата добила повик за лице кое наводно се самоубило во имотот Басонија. По пристигнувањето на дадената адреса, полицијата пронашла жена во спалната соба со прострелна рана во главата. До неа имало огнено оружје. Смртта ја потврдил лекар“, изјавил портпаролот на полицијата Масондо.

Порталот пренесува дека нејзиното момче за време на настанот било во домот.

Познатата инфлуенсерка пред неколку дена била во Македонија.

„Не можам да поверувам дека повеќе не е меѓу нас, а само минатата недела беше во Македонија да го прослави тоа што на државава и помогна да биде признаена од Јужна Африка и после долго време да се воспостават дипломатски односи“, пишува на Фејсбук нејзиниот долгогодишен пријател Сефер Цаноски.

Цаноски вели дека Маја му кажала дека создала голема мрежа на пријатели во многу држави на африканскиот регион и дека ја почитуваат како успешна жена.

„Во тоа се уверив и сам, за време на моето патување во Африка, кога организираше средби со неколку земји и со целиот државен врв во Преторија во Јужна Африка. Беше многу почитувана таму. А само три дена подоцна Јужна Африка испрати писмо до македонското МНР дека се подготвени да воспостават дипломатски односи. Желбата ѝ беше во Јужна Африка да има македонска амбасада“, пишува Цаноски и додава дека вчера министерката на претседателот на Јужна Африка му се јавила со шокантна вест и го известила дека во петокот утрината Маја го загубила животот во несреќен случај.

Почина Берет Стронг, американски пеач и композитор

Берет Стронг, американски пеач познат по првиот хит на „Motown Records“ „Money (That’s What I Want)“ и по песните што ги напиша за групата Temptations, почина на 82-годишна возраст.

Неговата смрт ја потврди Бери Горди, основачот на „Мотаун“, кој во изјава за „Билборд“ ги нарече неговите песни „револуционерни“. Причината за смртта не е соопштена.

„Жал ми е што слушнав дека Берет Стронг, човекот кој го отпеа мојот прв голем хит, почина“, изјави Горди, а пренесува N1 БиХ.

Берет не само што беше одличен пејач и пијанист, туку тој, заедно со неговиот музички партнер Норман Витфилд, создадоа неверојатна работа, пред се со групата Temptations. Нивните хит-песни имаа револуционерен звук и го доловуваа жарот како „Cloud Nine“ и сè уште релевантната „Ball of Confusion (That’s What the World is Today)“, пренесува медиумот.

Берет Стронг е роден на 5 февруари 1941 година во Вест Поинт, во американската држава Мисисипи. Тој пораснал во Детроит, каде што бил еден од првите музичари потпишан со издавачката куќа на Горди, која тогаш се викала Тамла рекордс. Стронг го издаде својот најголем хит „Money (That’s What I Want)“ во 1959 година. Се продаде во повеќе од милион примероци, а подоцна беше обработена од уметници како Битлси, Ролинг Стоунс и Лед Цепелин.

„Песните ги надживуваат луѓето. Вистинските пари се во издаваштвото, а ако имате издаваштво држете се до тоа. За тоа се работи. Ако го дадеш, го даваш својот живот, твоето наследство. Кога ќе те нема, тие песни сè уште ќе се пуштаат и слушаат“, изјави Стронг за „Њујорк Тајмс“ во 2013 година.

Дете почина откако во тешка состојба било донесено во тетовската болница

Тетовската полиција информира дека вчера било пријавено дека околу 3 часот и 30 минути во тетовската Клиничка болница бил донесен малолетник од Тетово во тешка здравствена состојба, без траги на насилство.

По укажаната лекарска помош, околу 7 часот малолетникот починал.

Јавен обвинител, екипа од СВР Тетово и лекар по судска медицина извршиле увид. По наредба на Јавниот обвинител телото било предадено на семејството.

Човечки труп извлечен од водите на Вардар кај Долно Лисиче

На 28.01.2023 околу 12.44 часот во СВР Скопје е пријавено дека по течението на реката Вардар во Долно Лисиче, пловел човечки труп, кој малку подоцна бил извлечен од водата од страна на противпожарната единица Скопје.

Од лекар од Итна медицинска помош е констатирана смрт.

Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје и известен е Јавен обвинител по чија наредба телото е предадено за обдукција.

Популарно