Џереми Ренер го прегазила машина за чистење снег додека се обидувал да го спаси својот внук

Актерот Џереми Ренер се обидувал да спречи машина за чистење снег да удри во внук му, но тој самиот настрадал од машината, која се залетала кон него и го згмечила, дознава британски Би-би-си.

Според полицискиот извештај, Џереми, ѕвездата на „Марвел“, го користел својот плуг PistenBully, тежок шест тони, за да му помогне на Александар Фрис да го исчисти снегот од својот автомобил.

Но, големото возило почнало да се тркала по ридот, се наведува во извештајот на одделот на шерифот на округот Вашо.

Ренер во несреќата добил повреди на торзото, лицето, екстремитетите и на главата.

Актерот оттогаш закрепнува во болница.

Ренер претходно изјави дека во инцидентот скршил повеќе од 30 коски, но нагласи дека тие ќе зајакнат исто како што се продлабочува љубовта и врската со семејството и пријателите.

Несреќата се случи околу Нова година, во близина на автопатот Маунт Роуз, кој ги поврзува езерото Тахо и јужниот Рено, на границата меѓу Невада и Калифорнија.

(Фото) Српска пејачка се фрлила од тераса - сега се кае поради причината

Не толку познатата српска пејачка Слаѓана Марковиќ поминува низ многу тешка борба, а во еден момент се обидела да си го одземе животот скокајќи од тераса.

Причината се парите, бидејќи во периодот на коронавирусот Слаѓана имала помалку настапи и затоа и изворот на приходи бил помал.

– Се каам, згрешив, бидејќи не знаев како да се справам со сиромаштијата, притисокот и болната мајка.

Оттогаш сум инвалид, се обидувам да одам, но тешко ми е. Марија од манастирот Раѓање на Пресвета Богородица кај Чачак многу ми помогна, преку разговор успеав да ги надминам сите тешки моменти и да најдам прошка за стореното – изјави Слаѓана за „Гранд“.

-Девојката со години пееше, живееше сама со мајка си и со својата работа ги издржуваше и двете. Дојде таа несреќна корона, немаше работа, се откажуваа свирки, а долговите растеа од ден на ден. Поради сиромаштија, долгови и неможност да живее нормално, за жал посегнала по најлошото. Кога пристигнале извршителите за неплатен долг, таа се обидела да се самоубие. Не сакам да кажам како и што, но после тоа нејзиниот живот целосно се промени на полошо. Се ѝ беше скршено, нозете, колковите и оттогаш почна борбата и закрепнувањето – вели Мима.

Слаѓана веќе три години се обидува да застане на нозе и физички и финансиски, но ја снашла уште една непријатна ситуација. Грижата и помошта што ја добивала за нејзината мајка, која доживеала мозочен удар во 2001 година, била прекината.

-Девојката со години пееше, живееше сама со мајка си и со својата работа ги издржуваше и двете. Дојде таа несреќна корона, немаше работа, се откажуваа свирки, а долговите растеа од ден на ден. Поради сиромаштија, долгови и неможност да живее нормално, за жал посегнала по најлошото. Кога пристигнале извршителите за неплатен долг, таа се обидела да се самоубие. Не сакам да кажам како и што, но после тоа нејзиниот живот целосно се промени на полошо. Се ѝ беше скршено, нозете, колковите и оттогаш почна борбата и закрепнувањето – вели Мима.

Слаѓана инаку минатиот месец сподели фотографија од болницата во Краљево, каде што можеме да ја видиме нејзината нога во гипс. Сепак, таа не губи надеж, па во описот додаде: „Ќе биде подобро“.

Изненадната смрт на поранешната американска пливачка Кејл под истрага

Поранешната американска шампионка во пливање, Џејми Кејл е пронајдена мртва во домот кој го делела со своето момче на Американските Девствени Острови и полицијата потврдува дека постои истрага за изненадната смрт.

Според американските медиуми, 42-годишната Кејл била пронајдена од нејзиното момче, чиј идентитет засега останува скриен, кога тој се вратил од локален бар и ја пронашол на подот, по што веднаш повикал полиција и брза помош.

42-годишната Кејл настапуваше за САД на Пан-пацифичкиот шампионат во 1997 освојувајќи злато во штафетните трки, а на СП во 1999 година освои сребро исто така во штафетните трки.

(Фото) Дизајнерот Марко Митановски го смени полот

Светот слушна за српскиот дизајнер Марко Митановски во 2009-та година, кога постигна голем успех на конкурсот за млади дизајнери организиран од „Вог“ во рамките на Лондонската модна недела.

И од тогаш имаше затишје. Сите се прашуваа каде исчезна надежниот дизајнер, а тој бомбастично се врати на сцената во октомври 2011 година. Тогаш откри дека повеќе не се вика Марко, туку Миа.

Процесот на промена на полот траеше неколку години, па креаторот претстави ново лице, ново име и најави нова колекција. Сепак, ова последното сè уште не сме го виделе.

Миа изгледа навистина спектакуларно и од фотографиите што ги објавува на Инстаграм, никогаш не би помислиле дека е маж.

Српскиот дизајнер, сега дизајнерка, со години успешно работи низ Европа, особено во Лондон.

Популарно