Пукање во Капиштец, едно лице им подлегнало на повредите

Утрово околу осум часот жителите на скопската населба Капиштец во близина на локацијата позната како Млечен ресторан биле разбудени и вознемирени од пукотници.

Во пукањето едно лице е уб иено. Од Министерството за внатрешни работи најавени се детели за пукањето од кое граѓаните се вознемирени утрово. За сега не е познат идентитетот на жртвата, објави МКД.мк.

Од МВР повеќе детали најавуваат за подоцна во текот на денот.

Според информациите на МКД.мк пукотницата се случила пред казино околу кое има и многу други дуќани во кои жителите од овој дел на Скопје токму рано наутро одат да ги испазарат секојдневните намирници.

Во 08.05 часот во казино лоцирано на бул.„М.Т.Гологанов“ кај Млечен ресторан во Карпош пријавено е пукање, при што Н.А. (46) од с.Арачиново подлегнал на повредите. Се преземаат мерки за расчистување на случајот дознава 24 инфо од полициски извори.

Деталите од ОЈО фрлаат поинакво светло за двократното убиство во Кратово

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 36-годишна жителка на Кратово, осомничена дека сторила кривичнo делo убиство.

– При вршење семејно насилство на 13 јуни, осомничената со умисла ги лишила од живот сопругот и свекорот. По претходна вербална расправија, сопругот физички ја нападнал осомничената, удирајќи ја со тупаници во пределот на главата и телото, а потоа со рацете ја фатил за вратот и почнал да ја дави. Таа успеала да се тргне и од кујната зела кујнски нож со кој најпрвин го прободела сопругот, а потоа и неговиот татко, соопшти ОЈО.

– Од повредите тие починале на лице место. По предлог на јавниот обвинител, судијата на претходна постапка и определи 30-дневен притвор на осомничената, соопшти ОЈО.

Почина позната раперка Enchanting на 26 години

Познатата раперка Enchanting почина на 26 години, а тажната вест ја соопшти нејзината колешка Гучи Мејн.

Enchanting, чие вистинско име е Ченинг Никол Лари, соработуваше со издавачката куќа „1017 Records“ од Мејн.

-Толку е тажно што морам да и кажам R.I.P на толку голема млада дама, вистинска ѕвезда, на сите ни недостигаш, напиша Мејн на својот Инстаграм профил.

Пејачката потпишала договор со таа издавачка куќа во 2020 година, се појавила на три компилациски албуми пред да ја остави три години подоцна, објавија американските медиуми.

Како што објави People, Enchanting починала откако била исклучена од машина, а претставник од нејзиниот менаџерски тим открил дека 26-годишната девојка се борела со зависност од дрога и се предозирала.

-Таа даде се од себе, а јас направив се што можев да и помогнам, се трудеше, нагласи претставникот на менаџерскиот тим.

Taa е родена во Германија, израсната во Тексас, а исто така ја сметаше Атланта за свој дом. Според нејзиниот профил на 1017 Records, кој сè уште е активен на веб-страницата, раперката почнала да се занимава со музика на 18-годишна возраст, по завршувањето на средното училиште.

Тригодишно дете загина попладнево околу 17 часот додека си играло во дворот од семејната куќа

Тригодишно дете почина денес околу 17 часот во Сјеница во село Дражевиќ.

Несреќата се случила во дворот на семејната куќа, каде детето си играло, а сè уште не се знае како дошло до неговата смрт.

Екипата за итна помош, која дошла на повик на родителите, можела само да ја констатира смртта.

– Детето се качуваше на автомобилот што беше паркиран во дворот, можно е да паднало и да се здобило со смртни повреди – велат мештаните на Дражевиќ.

На местото на несреќата во тек е увид на полицијата. Сите детали за овој случај ќе бидат утврдени со детална истрага.

Популарно