ШОКАНТНО: „Сите ќе ве стрелам, само тебе ќе те оставам жив“ – „шегите“ на Палчо од претходно навестувале за каков психопат се работи

По обелоденувањето на двојното убиство, се проверуваат нерасветлени случаи, какошто е исчезнувањето на скопјанецот Роберт Плескоњиќ пред точно 2 години, кој претходно имал интензивна комуникација со Љупчо Палевски-Палчо, главен осомничен за ликвидациите на Панче Жежовски и Вања Ѓорчевска, пишува „Фокус“.

Откако Боре Видевски, Велибор Манев и Влатко Кешишев признаа дека биле дел од криминална група предводена од Љупчо Палевски-Палчо, кој, според нив, го извршил убиството на Панче Жежовски и Вања Ѓорчевска, се чека да заврши екстрадициската постапка за Палевски, за да се расчисти целата слика околу мотивот и другите аспекти на грозоморното злосторство. На почетокот на годинава, „Фокус“ пишуваше дека клучен момент за решавање на случајот се проверките на возилото на Панче откако тоа било опожарено, по што било доведено во корелација со Палевски и неговата дружина, па клопчето почнало да се одмотува. Воедно, обелоденивме сознанија дека по двојното убиство се проверуваат нерасветлени случаи, како што е исчезнувањето на скопјанецот Роберт Плескоњиќ пред точно 2 години, кој претходно имал интензивна комуникација со Палчо.

„Сите ќе ве стрелам, само тебе ќе те оставам жив“ – вакви и слични фрази и реплики често знаел да користи Љупчо Палевски – Палчо, додека седел во некои од скопските кафулиња и разговарал со пријатели и познаници.

Иако неретко тоа го правел и со пиштол на маса, веројатно со истиот оној со кој неодамна бил фатен како трага по злато, главно сите се смееле на овој избор на зборови на Палчо, бидејќи во нив не препознавале ништо повеќе од обид за хумор.

Арно ама, сѐ се промени откако Палчо стана осомничен за двојно убиство, односно откако од своите соработници беше посочен како убиец на 74-годишниот фризер од Велес, Панче Жежовски, и на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје.

Моментално, Палевски се наоѓа во Турција и чека екстрадиција, а неговите тројца соучесници во грозоморното злосторство го означија како главен организатор на групата и воедно ликвидатор, кој ги испукал смртоносните куршуми.

По ваквиот развој на настаните, многумина останаа шокирани како познат лик како Палевски, кој бил дел од политичкиот живот, од бизнис-сцената, но и од „скопскиот асфалт“, би можел на суров и ладнокрвен начин да убие беспомошен старец и малолетно девојче.

По овие сознанија, на сите многу поинаку им одѕунуваат неговите „шеги“ од типот „ќе те стрелам“. Она што се поставува како главно прашање веќе не е дали Палчо ги има отстрелано Панче и Вања, бидејќи тоа веќе се наметна како апсолутна вистина, и покрај тоа што истрагата е во тек и сѐ уште нема ниту обвинение, а камоли пресуда.

Туку, сега дилемите се движат околу тоа што ги мотивирало злосторниците да ги извршат овие убиства и кои биле сите околности и аспекти на настаните? Поради свирепоста на убиствата, се наметна и уште едно логично прашање…

Дали ова се единствените 2 убиства на Палчо или, пак, фигуративно кажано, тој има многу повеќе крв на рацете? Додека дел од експертите бараат да биде истражено и убиството на малолетно девојче кое пред неколку децении било пронајдено закопано на иста локација како и Вања, „Фокус“ открива дека еден друг случај влегол во радарот на надлежните органи.

Имено, пред точно 2 години, во скопската населба Аеродром, мистериозно исчезна лицето Роберт Плескоњиќ, од кого до ден денес нема ниту трага, ниту глас. Пред да се случи тоа, според потврдени информации на „Фокус“, Плескоњиќ имал контакти и интензивна комуникација со Палчо.

Првично, немало никакви сомнежи кон Палчо за исчезнувањето на Плескоњиќ, но убиствата на Панче и Вања фрлаат нова светлина. Дали и таму Палчо вмешал прсти? Нашите извори говорат за неколку заеднички точки меѓу нив двајца, во кои би можело да се крие мотив за таков злочин.

Извор: Фокус

Важна вест соопштена вечерва за сите кои скенираат фискални сметки

Сумата за поврат на ДДВ преку проектот Мој ДДВ ќе се зголеми на 3.000 денари за едно тромесечие, најави лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на настан на СДСМ во Штип.

Во моментов речиси половина милион граѓани скенираат фискални и имаат можност за поврат на ДДВ од 2.100 денари за едно тромесечие.

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне на Индов

Министерот за здравство Илир Демири денеска на новинарско прашање во врска со случајот Леонид Индов изјави дека Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне, односно ќе му бидат покриени трошоците. Системско решение, како што посочи, во предизборниот период и во време на техничка влада, не може да се најде.

-Досега е направено многу. Зборувавме со семејството и брзо ќе добиете епилог. Не сакам медиумска кампања апропо изнаоѓање на решение. Значи, Владата и Министерството за здравство се комплетно посветени и ќе најдеме решение да му се помогне не само на Индов, туку на секој еден пациент кој има потреба, изјави Демири пред почетокот на панел дискусијата по повод одбележувањето на Денот на ретки болести во Скопје.

Тој напомена дека сега треба да се најде решение со кое ќе биде задоволен Индов и ќе бидат покриени трошоците, а за системско решение ќе се зборува после изборите.

-Системско решение во оваа техничка Влада и предизборие не може да се најде. Треба да се најде решение со кое ќе биде задоволен Индов и ќе бидат покриени трошоците, а за системско решение после изборите ќе зборуваме, од повеќе сектори зависи тоа. Значи, промена на регулативи и на закони не зависи само од Министерството за здравство, додаде Демири.

Се намалува бројот на заболени од грип

Во текот на осмата недела од 2024 година (19-25.02.2024), пријавени се 820 случаи на заболени од грип/заболувања слични на грип, што е за 40,8% помалку во споредба со претходната седмица. Бројот на пријавени лица оваа недела споредено со 8-ма недела од минатата сезона  е намален за 6,0%, а во споредба со бројот за 8-ма недела од типичната епидемиска крива, е помал за 67,4%, соопшти Институтот за јавно здравје.

Во однос на возрасната дистрибуција, 496 лица се на возраст од 15-64 години, 178 се деца од 5-14 години, 74 се над 65 години и 72 се деца на возраст од 0-4 години. Највисока инциденца има кај децата на возраст од 5-14 години.

Најмногу заболените се пријавени во Кавадарци – 180 и во Струмица – 134, а во останатите градови бројот на пријавени е помал од 100.

Во текот на оваа недела, регистрирани се два смртни случаја асоцирани со грип. Станува збор за лица на возраст од 49 и 65 години од Скопје и Велес кои биле хоспитализирани во КИБФС и ГОБ 8-ми Септември. Кај едно од починатите лица е утврдено присуство на коморбидитети (бубрежни, кардиолошки, дијабет) и не биле вакцинирани со вакцина против сезонски грип. Кај починатите лица, лабораториски е потврдена Influenza А(H1)pdm09 и Influenza А – несубтипизиран.

Во сезоната 2023/2024 вкупниот број на случаи на грип/заболувања слични на грип изнесува 12.741. Во споредба со истиот период од минатата сезона, бројот на пријавени случаи е зголемен за 55,5%, а во однос на моделот од последните 13 сезони има намалување од 19,1%.

Во досегашниот тек на сезоната на грип, регистрирани се 11 починати лица асоцирани со грип, 5 од Скопје и по едно лице од Велес, Куманово, Неготино, Гостивар, Демир Хисар и Штип, шест од возрасната група на лица 15-64 години и пет од возрасната група на лица над 65 години, сите хоспитализирани, 10 со коморбидитети и сите невакцинирани против сезонски грип.

Популарно