Блерим Река: Од денеска како министер за европска надеж

„Од денес со Владата на надеж, како министер за европска надеж. Честитки за Косово!“, напиша Блерим Река откако беше изгласана новата косовска Влада, а поранешниот кандидат за претседател на Македонија се најде во истата како министер за Европа.

Косово доби нова влада како коалиција на движењето Самопоредување и Демократската алијанса на Косово. Албин Курти е новиот премиер, со 15 министерства. 86 пратеници гласаа за неговата влада и десет беа воздржани.

За Српска листа се предвидени две министерства: Далибор Јевтиќ ќе го предводи Министерството за заедници, а Иван Милојевиќ ќе го предводи Министерството за развој.

Во кабинетот на Курти ќе има двајца вицепремиери и 33 заменици министри.

„Во мојот кабинет ќе има 15 министри, а не 21, како порано. Ќе имаме 33 заменици министри, не 80-ина како порано. Ќе потрошиме помалку на привилегии и повеќе за проекти“, рече Курти.

Владата, вели тој, ќе биде влада на економски развој, а нејзиниот фокус ќе биде на нови работни места, но и судството, односно запирање на корупцијата.

Вицепремиери, според предлогот, се Авдулах Хоти од ДСК и Хаки Абази од Движењето Самоопределување.

Покрај Река, Антон Куни е избран за министер за одбрана, Лумир Абдиџику како министер за инфраструктура, Бесијан Мустафа како министер за земјоделство, Хикмете Бајрами министерка за образование, Агим Велиу за министер за внатрешни работи, Влора Думоши како министерка за култура, млади и спорт.

Глаук Коњуфца ќе биде министер за надворешни работи, Албулена Хаџиу министерка за правда, Бесник Блисими министер за финансии, Розета Хајдари министерка за економија, Арбен Витиа министер за здравство, Блерим Реџа министер за европски интеграции и Емилија Реџепи министерка за администрација.

Курти најави пред претставниците на Собранието дека тој, меѓу другото, ќе бара од Србија одговорност за сторени воени злосторства и компензација за воена штета.

Тој исто така рече дека е подготвен за дијалог со Белград, но „со поширок политички консензус“.

Тој најави воведување на задолжителна воена служба и донесување на закон за конфискација на незаконски стекнат имот.

Видео: Вучиќ најави помош од по 100 евра за секој полнолетен жител на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги претстави економските мерки за помош на Србија и економијата во надминување на коронавирусот.

– Имаме пари за економијата, а имаме и за нешто друго. Размислуваме да им дадеме помош по 100 евра на секој возрасен граѓанин на Србија. Без оглед дали е вработен, невработен, пензионер. Тоа е околу 520 милиони евра – вели претседателот на Србија.

Ние сакаме да им помогнеме на претприемачите да преживеат, но само оние кои не отпуштиле над 10 проценти од работниците, ќе можат да сметаат на тоа.

– Сите претприемачи, микро и мали бизниси, за три месеци, дури и ако кризата околу короната и не трае три месеци, ќе им платиме минималец – најави синоќа Вучиќ.

– На секој фризер, чевлар, пекар…, на сите вработени во нивните компании, ќе платиме минимална плата. Фризерот не може сега да заработи пари, но ќе има да плати минималец и за себе и за неговиот вработен.

Ние сакаме да им помогнеме на претприемачите да преживеат, но само оние кои не отпуштиле над 10 проценти од работниците, ќе можат да сметаат на тоа.

Според него, имаме повеќе пари од другите:

– Не дозволив платата да се зголеми до максимум. Имаме три типа на финансирање во иднина. И ЕУ и ММФ рекоа да се заборави на дефицитот и јавниот долг, но ние и за тоа се грижиме.

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа рече дека доколку однесувањето на граѓаните не се промени, тој ќе биде подготвен следната недела да и предложи на владата воведување на 24-часовен полициски час.

„Ќе го зголемиме полицискиот час на 24 часа следната недела доколку овие мерки не функционираат за да ги заштитиме животите на граѓаните“, рече тој за ТВ Прва.

Училиштата и градинките во Словенија ќе останат затворени и по 17 април

Министерството за образовани на Словенија донесе одлука градинките и училиштата, кои не работат поради епидемијата на коронавирусот да останат затворени и по 17 април.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ова за Телевизија Словенија го потврди портпаролот на Владата Јелко Кацин.

– Ако епидемијата исчезне во следните 14 денови тогаш ќе почнеме да размислуваме за постепено враќање во нормален живот, но градинките дефинитивно нема да бидат од оние објекти кои први ќе се отворат – изјави Кацин.

Училиштата и градинките беа првите установи кои во Словенија беа затворени по појавата на коронавирусот во земјата.

Косовската Влада финансиски ќе ги помогне фирмите кои трпат штети од епидемијата

Вршителот на должноста министер за финансии на Косово Бесник Бислими ѝ предложи на владата пакет итни фискални мерки, за поддршка на претпријатијата кои трпат штети од епидемијата на вирусот Ковид-19, јави дописникот на МИА од Приштина.

Бислими на денешната прес-конференција најави дека ќе се покријат трошоците на оштетените фирми за плати на вработените, во износ на минималната плата од 170 евра во наредните два месеци и за оваа намена Владата ќе издвои 41 милион евра.

Во истиот период, корисниците на пензии пониски од 100 евра, а кои немаат други приходи, ќе бидат помогнати со по дополнителни 30 евра, а на малите и средните претпријатија ќе им бидат покриени 50 отсто од надоместот за изнајмени деловни простории, информира министерот за финансии.

Тој изјави дека преземените мерки за заштита од коронавирусот предизвикале застој во производството и дека има пад на економската активност во три категории – кај граѓаните, бизнис-заедницата и буџетот на државата.

– Капацитетот е многу ограничен и задолженоста е многу висока поради исплатите. Мерките на Влдата и во економските активности се одразија по автоматизам и на царинските и даночните приходи во висина од 7,5 до 12,5 отсто. Можно е да имаме 200 милиони евра помалку доходи, изјави Бислими, порачувајќи дека целта на мерките не е целосна компензација на штетите, туку нивно минимизирање.

Популарно