Огромна сума: Колку пари вложува Самсоненко во Вардар годишно?

Сергеј Самсонеко во интервју за емисијата „Во центар“ со Васко Ефтов откри колкав број на финансиски средства вложува во споменатите три клуба на годишно ниво.

„Буџетот на женскиот и машкиот ракометн клуб за минатата сезона беше севкупно 7.5 милиони евра. Сезонава е нешто повисок, но не ја поминува цифрата од 8 милиони евра. Во фудбалскиот клуб Вардар пак минатата сезона потрошив 3.5 милион евра. Од друга странa, скорo па и ништо да не ми се враќа од вложеното“, изјави Самсоненко.

Како плод на вложувањата во македонскиот спорт, поточно фудбалскиот клуб Вардар, пред неколку дена Самсоненко на гала прославата на ФФМ доби признание за најдобар фудбалски работник на годината.

(ВИДЕО) Не биле таблети, Меси од чорапите си вадел карамели

Фудбалерите на Барселона во средата го совладаа Олимпијакос со 3-1 во дуел од третото коло од Лигата на шампионите, а по натпреварот многу повеќе се зборува за потегот на Лео Меси отколку за другите случувања на теренот.

Главната ѕвезда на Барселона во еден момент од левата чораша извади нешто и стави во уста, а деталот го забележаа камерите. Шпанските медиуми првично пренесоа дека станува збор за таблета која содржи глукоза, која Меси ја користи за зголемување на мускулната енергија.

Меѓутоа, угледната Марка денеска откри нови податоци. Според најновите сознанија, напаѓачот на Барса си носел обична карамела и таа предизвика општа лавина од реакции ширум светските медиуми.

Демант на Комити: Кои сте вие на Црвено-Црната Армија да и подметнувате партиски белег?

ДЕМАНТ!

Огорчени од денешната објава на “Фокус” со наслов “Ја почнаа ли комитите кампањата за избор на нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ од своите трибини?” повикани сме веднаш и остро истата да ја демантираме во целост. 

Дали авторот и нарачателот на оваа небулозна и крајно несериозна објава знае како и колку време Комитите и сите останати навивачки групи со реноме во Европа и светот ги спремаат кореографиите? Еве ќе откриеме, макотрпно, 7 дена конкретно, и тоа би било одговорот на сите дилеми, значи 7 дена, Дали тоа ви значи нешто?

Дали авторот и нарачателите живеат со мислењето дека Комитите не чуле за ‘Пиреј’ од Петре М. Андреевски? 

Кои сте вие да го оцрнувате трудот на младите Комити кои доброволно без никаков надомест од срце, во името на промоцијата на ФК Вардар и Република Македонија во Европа спремаат спектакл, од кој корист и бенефит има Македонската држава? 

Кореографијата и навивањето ги виде цела Европа, а вашиот небулозен текст за локална краткорочна употреба ќе биде заборавен откако ќе ја отслужи целта заради која е напишан.

Кои сте вие на Црвено-Црната Армија да и подметнувате партиски белег? Што се замислувате? 

Ја замајувате јавноста со лаги и инсинуации, со сила во спортот вметнувате политички елементи каде не и им е место, и се прашуваме дали вие верувате во тоа што го пишувате?

Судејќи според тоа колку тука има било што“независно и објективно”, се прашуваме дали овој брутално понижувачки текст објавен од страна на овој “независен” медиум ја наговестува политиката која во наредниот период ќе се води кон навивачката група Комити Запад.

Вардар е нашата партија, Македонија нашата татковина!!!

ФОТО: Најубавата македонска кошаркарка го покажа телото и веднаш зема награда

Една од најубавите спортистки во Македонија, а сигурно најубава кошаркарка, Едина Муса се реши да го промени спортот.

Викенов Муса учествуваше на бодибилдинг натпреварување каде што веднаш се закити со награда и најави нова успешна кариера.

 

A post shared by edina musa (@edina_musa) on

 

A post shared by edina musa (@edina_musa) on

 

A post shared by edina musa (@edina_musa) on

Популарно