Семе со кое вашите гради ќе бидат поголеми и половината потенка

Сон на секоја жена е да има поголеми гради и потенка половина.

Грчката детелина е семе кое на природен начин ќе го направи тоа.

Во себе содржи фитоестрогени кои влијаат на растот на градите и на задржувањето на водата во ткивото.

Добро е и за доилки бидејки го стимулира создавањето на млекото а воедно ги снабдува и со железо.

Ова семе се користи и во третман против алергии, за истуснување на слузта од синусите, за регулација на метаболизмот и регулација на нивото на шеќер во крвта.

Меѓутоа, вкусот е многу горчлив и исклучително тежок.

За да го подготвите потребно е да ставите две лажички од семете во 200 мл. ладна вода, провријте и покријте го 20тина минути.

Повремено мешајте и процедете. Пијте бавно во мали голтки.

Семето можете и да го смелите и да конзумирате по половина лажичка на ден за подобрување на варењето на храната.

Од инфаркт, до мигрена: Кој дел од денот е најопасен

Од инфаркт, до мигрена: кој дел од денот е најкритичен…инфарктот удира наутро, а настинката се јавува попладне.

Научниците утврдиле дека ризикот од инфаркт или доаѓање до израз на некои симптоми на одредена болест, значително варираат во однос на тоа во кој дел од денот се манифестираат.

Листа на најкритични периоди во денот:

06:00 – срцев удар

Организмот во овој период почнува да се активира и да се спрема за дневните обврски. Потребна му е поголема количина на кислород – отколку за време на ноќта, па се ослободуваат соединенија кои доведуваат до пораст на крвниот притисок – што може да биде кобно за оние со кардиоваскуларни проблеми. Покрај ова, некогаш и пораст на нивото на „хормонот за стрес“ што го лачи надбубрежната жлезда може да биде фактор за срцев или мозочен удар.

07:00 – гихт

Гихт е состојба изразена со високо ниво на уринарна киселина во крвта, поради која во сврзното ткиво на зглобовите, зглобните простори или ’рскавиците се формираат кристали кои предизвикуваат болка. Нивото на оваа киселина во седум наутро е највисоко, трипати повисоко од нејзината концентрација во текот на денот.

08:00 – алергии

Симптомите на алергии – пецкање во очите и носот  се најинтензивни во осум часот наутро. Мјуриел Симонс тврди дека тоа е заради утринските куќни обврски – местење на креветот, тресење на постелината кои го зголемуваат присуството на алергени во воздухот.

09:00 – мигрена

Доколку страдате од мигрена, ризикот за нејзино влошување е помеѓу осум и десет часот наутро. Според научниците – мигрените се јавуваат во раните утрински часови поради порастот на крвниот притисок и ширење на крвните садови во главата.

10:00 – артритис

Болките што ги предизвикува артритисот најмногу се изразени во утринските часови, најверојатно поради долготрајното мирување во текот на ноќта. За ваквите случаи се препорачува земање на антифламаторни лекови пред спиење за олеснување на утринските болки.

13:00 – е најпогоден период од денот за физичка активност. Тогаш е најмал ризикот од повреди. За ова е „виновна“ телесната температура која својот максимум го достигнува помеѓу еден и четири часот попладне. Телото е дури за два степени потопло.

Ако страдате од астма, најдобро време да се земе лек е за два попладне. Една доза инхалации во попладневните часови, ќе ве заштити од напад на астма во текот на ноќта, велат научниците од Универзитетот во Сао Паоло.

15:00 – напади на паника

„Резултатите покажуваат дека лицата со анксиозни нарушувања имаат тенденција кон напади на паника и вознемиреност во текот на денот.” велат истражувачите. Тоа се случува поради активноста на нервниот систем кој веројатно придонесува за “акумулација” на секојдневниот стрес во утринските часови.

16:00 – настинка

Симптомите на кашлица и настинка својот врв го достигнуваат околу четири попладне. Една теорија  објаснува дека хормоните кои се вклучени во производството на антитела (кои се борат против инфекции) се помалку активни во попладневните часови.

17:00 – остеоартритис

Симптомите почнат да се појавуваат доцна попладне и рано навечер. Најдобро е да се земат анти-инфламаторни лекови во раните попладневни часови, за да делуваат подоцна и да се олесни болката.

21:00 – чир

Симптомите на чир се најизразени околу девет часот, за време на варењето на храната, па лекарите препорачуваат да се земаат лекови пред спиење.

22:00 – егзема

Седум од десет луѓе со воспалителни заболувања на кожата, вклучувајќи псоријаза и егзема, најинтензивно ги чувствуваат симптомите во десет навечер. Ова најверојатно се случува како резултат на промените на кожата температура. Кога спиеме завиткани во ќебиња, температурата на телото расте и се засилува чувството на чешање, а кожата губи вода во текот на ноќта.

ЗАБОРАВЕТЕ НА ВОДАТА СО ЛИМОН - Грејпфрутот е новиот хит за слабеење

Мешавината од вода и грејпфрут имам сјаен вкус, ќе ве одушеви со своето освежувачко дејство, а и драстично ќе го забрза вашиот метаболизам.

Половина цеден грејпфрут во една чаша млака вода, плус гранче рузмарин – тоа е вистинскто нешто што прави чуда за вашата линија.

Доволно е само половина грејпфрут да го исцедите и да го помешате со вода. Пијте го веднаш, не мора да чекате.

Оваа мешавина сигурно ќе го забрза вашиот метаболизам, а има многу подобар вкус од водата со лимон на која навикнавте како препорака за слабеење.

ЧУДО ЗА ИМУНИТЕТОТ - Лекарите ја препорачуваат во неограничени количини

Доцната есен е сезоната кога успева чичоката, вид на див компир или позната уште како Ерусалимска артичока.

Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини, бидејќи истата е многу здрава.

Посебно се советува да биде конзумирана од дијабетичарите, бидејќи чичоката содржи олиго-фруктозен инсулин- растворлив полисахарид ослободен од скроб, кој има супстанци кои се корисни за организмот, го одржува имуниот систем во функционална состојба и спречува настанување на инфекции.

Чичоката е богата со витамин А, Ц и Е, кои заедно со флавоноидите како и каротенот ги блокираат слободните радикали и така штитат од воспаленија и настинки.

Заради високото количество на калциум, чичоката е мелем за цврсти коски, а интересно е што чичоката е еден од најбогатите извори на железо.

Таа е значаен извор на фолна киселина која помага во правењето на црвените крвни зрнца во организмот и крвта

Чичоката го чува срцето, го одржува коренот и косата, а бидејќи содржи мало количество калории, се препорачува и на сите кои сакаат да ослабат.

Популарно