Шарените бараат аболиција за себе!

Објавено на 09 јуни 2016, 17:49

СПОДЕЛИ:

Во обид да не сеам негативна енергија и да не пишувам текстови полни со критики, се одалечив од татстатурата подолго од планираното. Велат дека човек кој нема што позитивно да каже за себе, ќе зборува негативно за другите. Не дека немам што да ви се фалам, ама не сме толку блиски. :D Кога веќе најавив дека ќе критикувам, може да почнеме.

maxresdefault

Не верувам дека сите мои критики ќе ги собере во еден тест, па ќе плукам во етапи. Денеска ќе им се посветам на шарените револуционери.

Прво, под итно да смените име. Револуција не праат 1.000 луѓе. Па во Илинденско востание официјално имало 26.500 борци! Вие во Скопје на раскрсница искачате 30 души и се именувате Револуција?!!! Дај нешто „Шарена дружина“, „Шарени катапултери“, „Шарени џаболебари“, „Шарени силеџии“, „Шарени шамарачи“ … Ајде еден конкурс на Отворено општество за најдобро име со фонд од 50.000 евра. Одма ќе најдете име.

Второ, имате барање до Владата да седнете рамноправни во преговорите за нови избори. Кого тоа вие ќе преставувате? Кој од вас ќе седне на маса? Имате статут? Адреса? Изборно собрание? На кого му одговарате? Кој сте бе вие, алоооо!!!?

Трето, имате барање да се сопре со прогонот на оние кои протестираат. Значи барате да се суспендира правната држава и тоа само за вас. Као барате аболиција?!!! Од една страна гледам секој ден пароли „Правда за сите“, а сега нешо ми забегувате. Двојни стандарди? Или идејава е дека вие смеете да фарбата и кршите затоа што се борите за подобро утре? Утре кога вие ќе бидете на власт, тогаш ли ќе важат законите за вас?

Четврто, на двапати досега блокиравте раскрсници и два пати инцидент. Првиот пат татко не можеше да го однесе своето дете во болница, а вчера скопјанец на веспа изеде шамар. Читам денеска дека тој провоцирал, се гледало на видеото дека пцуел. Еххх, ама не се гледа зошто почна да пцуе и од каде знае дека на типот што му се обраќа е Албанец. Али, ете и сам така нека почнал да пцуе, кој тоа ви даде право да го удрите? Сега и суд ли станавте? Зарем провокацијата го опрвдува физичкиот напад? Видете, половина град смета дека вие провоцирате со блокирањето на Скопје, значи ли тоа дека треба да ве изгазат со авотмобили? Или тоа го чекате? Налутена толпа да ве избрише од улица, за да се жалите дека ВМРО стои зад тоа. Исто како што се обидовте партиски да ги обоите и човекот од вчера и таткото на детенцето што мораше на лекар од пред некоја недела. Пред десетина дена читам Фејсбук статус на еден од вашите лидери кретени и типчево храбро (парафразирам): „Доста се мислиме што ќе речат другите. Веќе ич к*р н ме боли. Кој не е со нас е против нас“. Озбилно? Па чекај, јас мислев за нас се борите? Нели вие за народот ова? За оние исплашените, па вие пошо храбри? Ама, не а?! Не е за мене, не е за народот, за нас, за Македонија. И оној човек вчера е Македонија, па изеде шамар. Цела Македонија (барем 80%) не го оправдува боењето на институции и споменици, ама… Глеам вчера едно од лидерите (исфрустрирана тетка) стои на раскрсница на Црвен крст и вели: „Тие што свират од автомобилите се подржувачи на режимот“. Абе тетке, ти ако си средила во живото финансико прашање и немаш деца за носење у Школо или градинка, ние другите ете имаме. Ич не ми е гајле дали си шарена, зелена или само глупа, ама ај што стоиш на улица и ме блокираш, па уште и политички ме боиш ако свирнам?!

Исто не ми е гајле дали шамарачот од вчера е Албанец, Македонец, Индиец, Турчин, абе Кинез нека е, сакам денес да е во затвор! И сакам да скапе едно 2-3 години. Да се дружи малку со Тони Манџа. Да му проверат хомосексуални апетити, па тогаш пак да искочи да мава шамари по улица. Ок?

Има за вас шарени да се пишува уште многу. На пример ја слушам тетка Најчевска, како вели дека „Ги фативме во криминал“! Кој се тоа ние? И како тоа „ние“ ги фативме? Еве јас не знам. Па уште излегува од полициска станица и ја прска со боја. Дај бе некој цајкан од Титово време, па тука еден пендрак у бубрег. Онака воспитен!

Ај доста е за еден ден, се читаме скоро, многу скоро

Автор: Пацифист

СПОДЕЛИ: