Икарди го реши Милан во последните минути

Миланско дерби во рамките на 9. коло од Серија А заврши со гол на Икарди во последната секунда и голема победа на Интер (1-0). Во натпревар кој беше осуден на реми без голови, една грешка на Џиџо Донарума, скапо ги чинеше миланезите.

ербито започна агресивно и Интер беше првиот тим кој се закани. По десетина минути игра Икарди ја затресе мрежата на Донарума, но заради офсајд водството на „сино-црните“ оправдано беше поништено. Политано со соло пробив во 18. минута се закани, но Ромањоли ја исфри топката во корнер во последен час.

Судијата Ирати имаше полни раце работи, а Наинголан и Биглиа први влегоа во неговиот бележник. По половина полувреме Перишиќ со глава го натера Донарума да се истегне и да ја исфрли топката во корнер. По неполн половина час, Спалети го замени повредениот Наинголан и го внесе Борха Валеро

По половина час Икарди ја погоди пречката од гостинскиот гол, а седум минути подоцна задоцни по центаршутот на Вршаљко. најблиску до водство беше во 40. минута, кога Мусакио со глава биеше крај голот. Истиот фудбалер постигна гол во 42. минута, но заради недозволена позиција оправдано беше поништен.

Вториот дел започна многу потактички. Пак Интер беше поактивен, посебно преку Политано, но зрели шансо скоро и да немаше. Едно невнимание на Донарума можеше скапо да ги чини „росонерите“, но младиот голман стигна навреме да интервенира.

Кеита Балде влезе по еден час игра и на Весино му подготви добра можност, но неговиот удар заврши во блокот. од волеј биеше премлако во 81. минута во најзрелата можност на Милан во вториот дел. Ниту влегувањaтa на Антонио Кандрева и Бакајоко во самиот финиш не донесoa емоции. Но, кога сите очекуваа крај на натпреварот, Мауро Икарди во судискто надополнување со глава, по грешната проценка на Донарума, донесе голема победа на Интер со 1-0.