Потребни се само две состојки за да ги заштитите цвеќињата во зима

Станува збор за употреба на водороден пероксид т.е хидроген. Сувиот воздух кој произлегува од централното греење во становите куќите, недостатокот на доволно количество светлина се едни од факторите кои го забавуваат процесот на фотосинтеза, што пак се одразува негативно врз виталната активност и растот на собните билки.

Како да го употребите хидрогенот за заштита на вашите цвеќиња?Во литарски сад со вода на собна температура, додадете 2 супени лажици од 3% раствор на хидроген.

Добиената смеса складирајте ја во сад и секојдневно прскајте ги вашите собни растенија со истата, во умерено количество.

По само неколку недели ќе ги забележите посакуваните резултати, односно тие ќе заблескаат со нивната природна убавина и обновен свеж изглед.

Покрај прскање на билките со хидроген, исто така ова средство може да го употребите и за нивно наводнување, но важно е да знаете дека, за разлика од претходниот метод, наводнувањето може да го правите само еднаш неделно.

Овој трик ќе ги зајакне корените и стеблата на растенијата и ќе ги заштити од сите надворешни штетни фактори.

Фото: До кога овака..

На булеварот Србија, кој минува низ општина Аеродром, веќе подолго време се забележуваат долги колони, особено во утринските и попладневните периоди кога протокот на возила е поголем. Ова делумно се должи на фактот дека приклучокот кон бул. АСНОМ од бул. Србија е затворен веќе неколку месеци и не може да се сврти во правец кон Ново Лисиче.

Големата гужва која се забележува на оваа сообраќајница е доволна од скопските возачи да ја извлече и онака ниската сообраќајна култура, па случаи како овој на фотографијата каде со возила преку зеленило се врти полукружно, за жал се секојдневние...

Слични ситуации имаме и на други локации низ Скопје.

 

(Фото - Ѕид на сообраќајниот срам)

Ова е одлично за секое утро

Одлучете вие кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за закрепнување.

Ова смуди е вистинска витаминска бомба и речиси веднаш ќе ја поттикне вашата енергија на повисоко ниво, благодарение на хранливото богатство на состојките од кои е направено.

Потребно е:

3 портокали, половина лажица брусница (свежи или замрзнати), половина банана, 1/4 лажица грчки јогурт, малку екстракт од ванила

Излупете ги бананите и портокалите, исечете ги на помали коцки, и заедно со сите други состојки, ставете ги во блендер. Кога сè ќе се соедини убаво и ќе стане хомогено и течно, истурете во чаша и веднаш испијте. Корисниот ефект ќе се почувствува после половина час.

Видео: Резил на концертот на Симон Трпчевски во Штип

Пијанистот маестро Симон Трпчески по подолга пауза настапи во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип, тој за кратко  го прекина настапот на концертот на средното музичко училиште, поради недостиг на греење и проблем со струјата.

-Овој концерт ме потсетува на еден концерт кој го одржав пред три недели во главниот град на Узбекистан, Ташкент, каде што газеле нашите беломорски Македонци кои биле приморани да ја напуштат Егејска Македонија и топло ги прифатиле таму, па се вратиле итн. Мене ми беше мило да одам и да отсвирам таму и таму во говорот пред публиката се потсетив на трет концерт којшто се одржа пред 11-12 години во Прилеп, каде што јас настапив на сцена со греалка покрај моите нозе. И ќе ви парафразирам што ѝ кажав на публиката. Практично разбрав дека почнувајќи од утре, официјалните институции на Штип ќе работат без греење за да можат да разберат тие луѓе таму што значи овие луѓе на сцена да работат на вакви темепратури, рече иронично маестро Трпчески.

Тој ги нарече херои музичарите кои го придружуваат на сцената и им се извини што ги задржува дополнително на десетина минути со говорот.

-Во меѓувреме јас те се греам, те се ладам зад сцена, но тие се овде и верувам дека ќе ми простат за овие плус пет минути што ви ги кажувам. Многу ми е мило што ја делам сцената вечерва после повторно веројатно 11-12 години во Штип. Кога дојдов денеска, од една страна слушам вакво нешто: „Тошеее, рефлекторо не работе!“. Од друга страна слушам „Па тоалето нема хартија! Одам, струја нема: „Изгорела е сијалицата“. Радијаторите отишле. Немојте да ме сфатите како некој стенд-ап комедијант овде, но ова е дел од мојата потреба да ви го кажам ова. Некои ќе ме сфатат, некои не, но од друга страна слушам колку е прекрасно чувството на народот, на штипскиот народ да знае за вакви прекрасни настани како овој вечерва што се случува практично секоја година, „Новогодишниот концерт на Средното музичко училиште“. Колку е убаво да се биде на концертот на КУД „Ристо Донев“, на други аматерски групи, на други концерти и колку е убаво вие како публика да сте желни да добиете еден убав културен настан. Ме интересира колку професори се вечерва овде од музичкото училиште или од академијата, ме интересира дали градоначалникот на Штип е вечерва овде, директори на институции итн.

Трпчески нагласи дека токму затоа нашите политичари и квазиполитичари, оние што мислат дека се политичари вистински или оние кои се влијателни луѓе и коишто покажуваат дека искрено ја сакаат културата и уметноста треба да сфатат еднаш засекогаш дека на културата и на образованието не смее да се штеди.

-Пред да излезам на сцена додека се обидував да се загреам го прочитав следново, а има врска со фактот што ние Македонците без разлика колку имаме код на самоуништување, на крајот велиме дека сме како пиреј и секогаш одново растеме. И еве уште еден пример. Последната песна на Блаже Конески, која се вика „Зимско утро“ аналогно на нашава атмосфера. „Молчи зимското утро / Се стуткало во соба како куче. Уште не му се излегува надвор / Студи. Под мојот прозорец/ И денес цвркоти и си рипка шалава сипка/ Сип, сип, сип. И тоа како порив за живот / Во мене пак да буди!“ Тоа сме Македонците, заврши Трпчески.

 

Популарно