Жителите на Флорида се соочуваат со страшен студ

Метеоролозите во јужна Флорида најавиле во вторникот попладне дека страшен студ би можело да доведе до тоа да игуаните започнаат да паѓаат од дрвјата, а потоа, за жал тоа и се случило.

„Ова сигурно не е просечен ден на Флорида. Ве предупредуваме, очекувајте ‘дожд од игуани’ – соопштиле метеоролизите, а потоа навистина жителите на улиците започнале да гледаат разфрлани тела на игуани.

Имено, кога силен студ ќе ја зафати земјата, игуаните едноставно престануваат да се движат. Тие стануваа неподвижни и едноставно повеќе не можат да се држат за гранките. Смрзнуваат кога темепературата ќе падне под 10 степени Целизусови.

Биолозите им порачаа на жителите на Флорида да не се грижат бидејќи игуаните ќе се разбудат кога ќе се стопат.

Меѓутоа, месото од игуаните започнало веднаш да се продава преку интернет, известил „Мајами Хералд“.

„Сезоната на мангото можеби трае со месеци, но доколку денеска сте на Флорида на вашето дрво можете да берете игуани“, наведува Хералд.

Фотографија на штотуку родено бебе стана хит во светот поради неговиот израз на лицето

Изабела Переира е родена со царски рез на 13-ти февруари во породилиштето во Рио де Женеиро.

Моментот кога бебето прогледало и кога лекарите се обиделе да не се расплачат од смеа - го доловува фотографот Родриго Кунстман.

Лутиот израз на лицето на штотуку родената Изабела веднаш стана хит на социјалните мрежи.

Видео: ЖЕНА ГО НАПАДНА ПУТИН: Го праша како може да се живее со 157 евра?

Сиромашна жена од градот Санкт Петербург му се спротивстави на рускиот претседател Владимир Путин и го праша дали може да се живее со 157 евра. 

Вели дека е инвалид и  го праша Путин како е можно да се живее со толку малку пари во Русија. Поточно, минималниот износ за егзистенција во Санкт Петербург е 164 евра. Жената го прашуваше Путин и за цената на киријата, продуктите и другите неопходни животни потреби, алудирајќи на тоа дека претседателот не знае како живеат сиромашните луѓе во неговата земја.

„Мислам дека е многу тешко“, одговори Путин. 

Месечната плата на Путин е околу 770.000 рубли, што изнесува 11.215 евра.

Познатите со поддршка за малиот Квејден Бејлс

Момчето Квејден Бејлс има само 9 годни, а неговата мајка Јарака Бејлс објави снимка на која тој опишува како го малтретирале во училиште. Меѓу останатото, момчето вели дека поради тоа сака да се самоубие.

Јарака вели дека одлучила да го сподели ова видео за да ја подигне свеста за злоставувањето. Видеото стана вирално, а илјадници луѓе јавно го поддржале малото момче кое живее во Австралија, на кое му е дијагностицирана ахондроплазија, пореметување во растот на коските, поради што има нормална големина на торзот, а значително пократки екстремитети од просекот.

Освен актерот Хју Џекмен, кој порачал дека Квејден секогаш има пријател во него, реагирал и комичарот Бред Вилијамс, кој исто така е со џуџест раст.

Тој на платформата „GoFundMe“ започнал кампања со која за Квејден и неговата мајка се собрани 216.000 долари. Дел од парите ќе бидат потрошени за малото дете со мајката да го посети Дизниленд.

„Ова не е само за Квејден, туку за сите деца кои доживуваат злоставување и на кои им рекле дека не се доволно добри. Да им покажеме на Квејден и останатите дека на овој свет има многу добри нешта и дека се еднакво вредни“, порачал Вилијамс.

Кведан станал заштитно лице на компанијата „Stand Tall 4 Dwarfism“, која ја започнала неговата мајка. Го поддржала и Националната рагби лига од автохтоното население.

„Тука сме за тебе, пријателу“, му порачале тие.

Популарно