Пред тестирање за Ковид-19 не треба да се јаде, пие вода, џвака мастика или пуши цигара

Забрането е јадење, пушење и пиење на вода најмалку 30 минути пред тестирање за Ковид 19 а еден час пред тестот не треба да ги миете забите ниту да ја плакнете устата. Никако не џвакајте и мастика најмалку  половина час пред одење во лабораторијата. Ова ни го потврдија и микробиолози кои ги контактиравме со образложение дека мастиката дејствува како антисептик и може да го замаскира вирусот. Ова се официјални препораки објавени во многу евроспки земји и им укажуваат на граѓаните што треба да знаат пред земањето на брисеви или крв за утврдување на вирусот. Во Македонија вакви протоколи нема. Никој не им кажува на пациентите што треба да прават и дел веќе реагираат што добиле негативен тест за корона иако имале симптоми.

 Засега нема официјална анализа дали тие резултати се должат на погрешно земен брис или пак непочитување на одредени препораки.

Но протоколи за лекување на ковид пациенти немаат ниту матичните лекари. Тие реагираат дека изминатиот период сите ја обвинуваат примарната заштита за зголемениот број на хоспитализации и компликации кај пациентите. Но од здружението на лекари по општа и семејна медицина велат дека не седеле со скрстени раце и многупати досега доставале барања и решенија до здравство и Комисијата за заразни болести, но одговор нема.

Во последниот нивен допис јасно е наведено што е неопходно за соодветен медицински третман.

1 - Отварање на  пунктови на пр. во состав на здравствените домови каде би можело пациентите со Ковид 19 водени на домашно лекување, по индикација и со електронски упат од страна на матичниот лекар да направат РТГ на бели дробови, лабораториски анализи, D-Dimeri и хемостаза.За оваа цел да се инкорпорира во ЛУ-2 образецот во ПЗЗ, анализа на CRP, D-Dimeri и хемостаза како фондовски покриени анализи.

2 - Ажурирање на  протокол на лекување на COVID-19 според МБД, научни сознанија и научно поткрепени светски искуства, применливи во ПЗЗ.

3 - Да се изготви протокол за интерпретирање на лабораториски анализи како D-Dimeri и хемостаза,  вклучување на антитромботична терапија (вид и доза) кај пациенти кои би останале на домашно лекување.

4 - Обезбедување на комуникација со Ковид центри.

Здравствените работници во ПЗЗ се преморени, демотивирани и безнадежни и ако ова продолжи вака, со сигурност ќе ја изгубиме битката, порачуваат од Здружението на лекари по општа и семејна медицина.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 65 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти. На  инфективното одделение во Тетово има 44 пациенти, во Велес се лекуваат 59 болни, а во Куманово 114 пациенти позитивни и суспектни  на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 110 пациенти, во Прилеп  115, во ковид центарот во Гостивар 54, а во Струга 30 болни. Во болницата во Струмица лежи 71 пациент, во Кочани 22, во Кичево 20, Кавадарци 39, а во Гевгелија 15 лица позитивни на корона вирусот. Имајте во предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1248 и има колку 175 празни болнички кревети во ковид центрите. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

И покрај големиот наплив на пациенти во изминативе десетина дена, Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Почина Раде Гогов, првоборец во народната борба против фашизмот

Денеска почина првоборецот и носител на Партизанска споменица 1941, Раде Гогов. Тој беше учесник во Народноослободителната и антифашистичка борба во 1941 година, соопшти Сојузот на борците на Македонија.

Погребот ќе се одржи утре во 14:00 часот на Градските гробишта во Бутел.

Телеграма со сочувство до семејството испратија претседателот на Главниот одбор на Сојузот на борци, Никола Стојановски и претседателот на Градскиот одбор, Трајко Стаматоски.

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Осуден криминалец од Скопје за кого судот издал потерница, од денеска ја издржува казната во Затворот во Идризово.

Од МВР соопштија дека во 13:05 часот полициски службеници од Секторот за меѓународна соработка -Отсек за потрага на уллицата „Алексо Демниевски“ во Скопје врз основа на издадена потерница од Основен суд -Скопје 1 го приведоа Д.Б. (36) од Скопје за издржување на казна затвор од две години.

Лицето е предадено на КПУ-Затвор Идризово.

Популарно