Ново истражување покажа колку долго траат антителата по Ковид-19

Тестирање на цел италијански град покажува дека нивото на антитела останува високо девет месеци по инфекцијата со САРС-КоВ-2, без разлика дали кај симптоматски или асимптоматски пациенти.

Истражувачите од Универзитетот во Падова и Империјал колеџ во Лондон тестирале над 85 проценти од 3.000 жители на градот Во (Vaud) во Италија во текот на февруари и март 2020 година за инфекција со САРС-КоВ-2 и ги тестирале повторно во мај и ноември 2020 година за да утврдат присуство на антитела.против коронавирус.

Резултатите од ова истражување беа објавени неодамна во списанието „Nature Communications“.

Нема разлика кај симптоматски и асимптоматски пациенти

Истражувачкиот тим откри дека 98,8 проценти од луѓето заразени во февруари 2020 година покажале ниво на антитела што може да се забележи во ноември истата година и дека нема никаква разлика помеѓу луѓето кои страдале од симптоми на КОВИД-19 и оние кои немале. симптоми на болеста.

Нивото на антитела било следено со користење на три теста – тестови кои откриваат различни видови антитела кои реагираат на различни делови на вирусот. Резултатите покажаа дека, иако сите типови на антитела покажаа одредено опаѓање помеѓу мај и ноември, стапката на деградација е различна во зависност од тестот.

Тимот, исто така, откри случаи на зголемено ниво на антитела кај некои луѓе, што укажува на потенцијални повторни инфекции со вирусот, што обезбедило поттик за имунитетот.

Силината на имунолошкиот одговор не зависи од симптомите и сериозноста на инфекцијата

Водечкиот автор на студијата, д-р Иларија Доригати, од Центарот за глобална анализа на инфективни болести и Институтот за анализа на болести и итни случаи, Абдул Латиф Џамил (J-IDEA) од Империјал колеџ во Лондон, рече:

„Не најдовме докази за нивото на антитела помеѓу симптоматските и асимптоматските инфекции, тие не се разликуваат значително, што покажува дека јачината на имунолошкиот одговор не зависи од симптомите и сериозноста на инфекцијата. Сепак, нашата студија покажува дека нивото на антитела варира, понекогаш значително, во зависност од користениот тест. Ова значи дека е потребна претпазливост при споредување на проценките за нивото на инфекција кај популации добиени во различни делови на светот, различни тестови и во различно време#.

По девет месеци, нивото на антитела паѓа

Професорот Енрико Лавецо од Универзитетот во Падова рече дека „тестирањето во мај покажа дека 3,5 проценти од популацијата на градот Вo биле изложени на вирусот, иако не сите испитаници биле свесни за нивната изложеност поради голем дел од асимптоматските инфекции.

„Сепак, за време на следењето, кое беше спроведено приближно девет месеци по избувнувањето на инфекцијата, откривме дека има помалку антитела, затоа мора да продолжиме да ја следиме упорноста на антителата подолг временски период“, рече професор Лавецо.

1:4 шанси заразено лице да ја пренесе инфекцијата во домаќинството

Тимот, исто така, го испитал статусот на инфекција кај членовите на домаќинството за да ја процени веројатноста заразен член да ја пренесе инфекцијата во домаќинството. Нивното моделирање покажува дека постои веројатност од околу 1:4 за лице заразено со вирусот САРС-КоВ-2 да ја пренесе инфекцијата на некој од семејството.

Ова откритие потврдува дека постојат големи разлики во бројот на секундарни случаи на инфекција. Големите разлики во начинот на кој едно заразено лице може да зарази други во популацијата, сугерираат дека факторите на однесување се клучни за контрола на епидемијата, а физичкото растојание, како и ограничувањето на контактот и носењето маски, остануваат важни за да се намали ризикот од пренесување на болести, дури и кај популации каде стапките на вакцинација се високи.

Поради ова луѓето што престануваат со пушење се дебелеат

Сигурно сте забележале од лично или од туѓо искуство дека поголемиот број од луѓето ја зголемуваат нивната телесна тежина откако ќе ги остават цигарите.

Грчките научници потврдиле дека кај лицата кои неодамна престанале да пушат е потребно повеќе време да се намали нивото на грелин (односно хормонот на глад) во желудникот.

По оброкот, кога сме јаделе доволно, доаѓа до намалување на овој хормон и тогаш мозокот добива сигнал дека сме најадени.

Меѓутоа, доколку нивото на грелин останува покачен подолго време, подолго ќе јадеме и на тој начин ќе внесеме поголема количина на храна.

Токму поради ова откако ќе се престане со пушење се зголемува апетитот и со самото тоа дневното внесување на калории, поради што најчесто доаѓа до зголемување на телесната тежина.

Ослободете го вашето тело од собраните токсини, исфрлете го песокот и камењата од бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот.

Кога поминува низ уринарниот тракт тоа може да биде многу болен процес. Меѓутоа, благодарение на само една намирница, од каменот во бубрег може да се ослободите за краток временски период.

Просото во медицината се користи одамна, а неговите дејства врз нашето тело се многубројни.

Просото е хранлива и здрава намирница која му годи на нашето тело. Што се однесува до каменот во бубрег, просото делува така што ги разградува камчињата, песокот и талогот во бубрезите. Исто така тој успешно ги чисти бубрезите од токсини.

За подготовка на овој напиток ќе ви бидат потребни следните работи:

- 200 грама просо;

- 2 литри вода;

- поголемо тенџере;

- стаклена тегла.

Подготовка:

Навечер измијте го просото во топла вода и оставете го така да отстои цела вечер, па следното утро просото ставете го во тенџере.

Загрејте 2 литри вода, па прелијте го просото. Затворете го тенџерето и оставете да отстои еден ден. Навечер процедете ја течноста и ставете ја во стаклена тегла, па затворете ја теглата.

Овој напиток пијте го секој ден (во временски период од 10 дена), најмалку една чаша дневно.

Храна од која ќе имате енергија во текот на целиот ден

Многумина од нас веднаш штом се разбудат сакаат да се расонат и да го зголемат нивото на енергија со кафе или чај. Меѓутоа, многу експерти не препорачуваат топли пијалаци наутро, туку денот да го започнете со чаша вода, па суво овошје, па по еден час може да следи и кафето.

За да имате постојано енергија мора редовно да јадете, тоа значи барем 5 мали и внимателно одбрани умерени оброци на ден. Ако се прејадете, брзо ќе почувствувате надуеност, непријатност во стомакот, па дури ќе се чувствувате поспани.

Нутриционистот Вибха Пури за PinkVilla наведе неколку намирници кои ќе ви помогнат во текот на целиот ден да бидете енергични.

Банани

Богат извор се на калиум, витамин Б6 и сложени јаглехидрати. Бананата може да послужи како гориво за тренинг или извор на енергија за вршење на секојдневните обврски. Освен витамин Б6, содржат и витамин Ц кој е силен антиоксиданс бидејќи ги штити клетките од слободните радикали. Исто така, воој витамин помага при апсорбиција на железото и во создавањето на колаген.

Може да јадете банани за појадок или како ужина пред тренинг.

Јајца

Белките се богати со протеини кои не одржуваат силни и активни во текот на денот.

„Јајцата во изобилие содржат аминокиселина наречена леуцин која помага во разградување на мастите за создавање константна енергија“, вели Пури.

Јаткасти плодови

Општо е познато дека јаткастите плодови се неверојатен извор на јаглехидрати, влакна и омега-3 масни киселини. Оревите, индиските ореви и бадемите се најдобар извор. Учествуваат во зголемувањето на нивото на енергија и го одржуваат човекот неуморен во текот на денот.

„Сите јаткасти плодови, кога се консумираат со кој било млечен производ, го зголемуваат нивото на енергија, задржувајќи ја во текот на денот“, објаснува Пури.

Риба

Масната риба е богат извор на омега масни киселини. Лососот и туната се најдобар извор. Богати се со витамин Б12 кој со фолната киселина делува на регулација на црвените крвни клетки и го подобрува железото.

„Подобри црвени крвни клетки значат подобра енергија и помалку умор“, додава Пури.

Популарно