Прележавте омикрон и сè уште имате болки во грбот?

Познат е фактот дека мијалгија се јавува по вирусните инфекции, па ниту инфекцијата со коронавирусот не е исклучок.

Откако првпат во ноември 2021 година беше откриен омикрон сојот на коронавирусот, истиот се прошири со голема брзина низ целиот свет.

Иако, според досега познатите информации, омикрон сојот е со поблага клиничка слика, многу од пациентите кои прележале омикрон сој се жалат на болки во телото, најчесто во грбот, како и на недостаток на енергија.

Д-р Харис Шафле, консултант во болницата Глобал во Индија, објаснил потенцијални причини поради кои се појавуваат болките во грбот во текот на закрепнувањето од заразата со омикрон сојот.

„Познат е фактот дека мијалгија се појавува кај вирусните инфекции, па ниту коронавирусот не е исклучок“, вели д-р Шафле.

„Но, забележуваме дека пријавени се повеќе случаи на болки во грбот поради омикрон сојот, дури и по закрепнувањето од инфекцијата, а пациентите тоа го опишуваат како слабост. Меѓутоа, поради тоа што податоците за омикрон се ограничени и секвенцирањето е скапо, причината е тешко да се објасни. Можно е поради инфламаторните медијатори оваа варијанта да предизвикува мијалгија повеќе од претходните варијанти на коронавирусот“.

Мијалгија ја карактеризираат болки во мускулите, а понекогаш истите се проследени со грчеви, како и болки во зглобовите.

„Други причини на ненадејна болка во грбот по прележан Ковид-19 може да бидат ефект од омикрон на мускулно-скелетниот систем“, објаснува д-р Шафле.

Според неговите зборови, личноста која прележала омикрон сој треба да избегнува поголеми физички напори за да спречи мијалгија по закрепнувањето.

„Постковид синдромот е реален и важно е на телото да му дадете доволно време да закрепне. Продолжете со внесување на поголема количина на течности затоа што тоа му е потребно на организмот во фазата на закрепнување. Доколку мијалгијата е неподнослива може да консумирате лекови против болки, но исклучиво во договор со вашиот доктор. Исто така редовни вежби за истегнување можат да помогнат во ублажување на болките во грбот“.

Постојат неколку други симптоми кои можат да потраат по прележување на омикрон сојот, а британски „The Sun“ издвојува 10:

- Слабост во мускулите и вкочанетост на зглобовите;

- Екстремен умор и недостаток на енергија;

- Намалена подвижност;

- Губење на здивот;

- Собирање на слуз;

- Слаба физичка подготвеност;

- Губење на апетитот и намалување на телесната тежина;

- Недостаток на сетилото за мирис и вкус;

- Проблеми со стомакот, вклучувајќи и дијареја и повраќање;

- Тешкотии при голтање.

Од друга страна, некои од луѓето доживуваат ментални и емоционални последици од Ковид-19 кои вклучуваат проблеми со спиењето, мозочна магла, нагли промени во расположението, депресија или анксиозност, кошмари, конфузија.

Која е врската помеѓу витаминот Д и опаѓањето на косата?

Во нова студија објавена во списанието Journal of Cosmetic Dermatology, двајца дерматолози од Индија напишаа: „Витаминот Д е комплексно вклучен во различни сигнални патишта за раст и диференцијација на фоликулите на косата“.

Признавајќи дека витаминот Д има ефект врз растот на косата, тие заклучиле дека витаминот Д има потенцијален терапевтски ефект врз губењето на косата.

Витамин Д и алопеција

Иако во оваа анализа нема докази за силна поврзаност помеѓу недостатокот на витамин Д и ќелавоста, научниците се повикуваат на една претходна студија која покажа поврзаност помеѓу ниското ниво на витамин Д и алопецијата - тип на ќелавост што влијае на 3 проценти од мажите и жените. Алопеција се јавува кога фоликулите на косата се трајно оштетени и заменети со развој на ткиво со лузни.

Витамин Д и здравје на кожата

Можно објаснување за улогата на витаминот Д во спречување на опаѓањето на косата е дека витаминот Д исто така игра улога во подмладување на кожата.

Витаминот Д помага да се создадат повеќе фоликули на косата

Експертите за убавина и велнес се обидоа да ја објаснат улогата на витаминот Д во обновувањето на косата.

Д-р Ракел Кохран Гатерс вели дека витаминот Д е еден од витамините растворливи во масти потребни за одржување и создавање функционални фоликули на влакното.

Студија: Намирниците кои го чуваат здравјето – можат да го продолжат животниот век благодарение на својот состав

Одредена храна е исклучително добра за човековото здравје, советуваат докторите, а тоа го знаат и луѓето.

Одредени антиоксиданти имаат способност да активираат единствени гени кои се поврзани со подолг животен век, а меѓу нив е и кверцетинот.

Кверцетин е флавоноид од растително потекло којшто се наоѓа во овошјето, зеленчукот и чаевите, особено во јаболкото, цитрусите, кромидот, магдоносот и жалфијата.

Маслиновото масло, грозјето, црешите, боровинките и аронијата исто така се богати со кверцетин и други флавоноиди.

Познато е дека кверцетинот поседува повеќекратни биоактивни својства кои делуваат како актиоксиданси и антифламаторно.

Авторите на студијата објавена во магазинот „Molecules“ навеле дека антиоксидативната активност на ова соединение се покажала корисна во лекувањето на различни здравствени проблеми.

За истражувањето бил користен дериват кверцетин за проучување на срцева дисфункција, отстранување на слободните радикали и намалената оксидација на липидите.

Освен што може да го продолжи животниот век, ова може на кверцетинот да му даде улога во намалување на коагулацијата, хипергликемијата, воспаление и хипертензија.

Растителните лекови како што се кантарион, брусница исто така содржат кверцетин.

Освен низ исхраната, кверцетинот може да се внесува по пат на суплементи. Оралната дневна доза на кверцетинот во форма на капсула во бројни клинички студии се движи од 200 милиграми до 1500 милиграми, два пати дневно, во зависност од состојбите за кои се користи.

Пиперките го зајакнуваат имунитетот, го намалуваат крвниот притисок и ги подобруваат когнитивните функции

Освен што пиперките се идеален додаток во многу јадења, тие имаат и многу позитивни ефекти врз нашата здравствена состојба.

Дали знаете некои од нив?

Тие содржат два природни пигменти наречени зеаксантин и лутеин, кои се класифицирани како картеноиди. Тие помагаат да се зачува здравјето на очите. Заштитуваат од катаракта и макуларна дегенерација поврзана со стареењето.

Пиперките имаат повеќе витамин Ц од портокалите. Го зајакнуваат имунитетот, го намалуваат крвниот притисок и ги подобруваат когнитивните функции. Во пиперките има и витамин А, кој му помага на телото да се бори против заразни болести.

Црвените пиперки содржат витамин Б6, за кој истражувањата покажуваат дека го подобрува расположението и го намалува ризикот од депресија.

Капсантинот е уште дна причина зошто треба да ги вклучиме пиперкиме во нашата исхрана. Овој ензим помага во олеснувањето на процесот на слабеење и го смирува воспалението.

Популарно