Ќе се снима филм за Мајкл Џексон

Режисерот Антоан Фукуа ќе снима биографски филм „Мајкл“ за светски познатиот поп-пејач Мајкл Џексон (1958-2009), пишува филмскиот магазин „Hollywood Reporter“.

– Според мене, не постои уметник со сила, харизма и чист музички гениј како Џексон. Гледањето на неговата работа влијаеше на мене да правам видеа. Неговата музика и тие слики се дел од мојот поглед на животот, а можноста да ја раскажам неговата приказна на екранот, со неговата музика е неодолива – изјави Фукуа.

Режисерот на „Training Days“ (2001) и „The Righteous“ (2016) се присети дека неговите први дела биле видеа и дека сè уште чувствува дека спојот на филмот и музиката е длабок дел од тоа што е тој.

„Мајкл“ ќе биде продуциран од Лајонсгејт, по сценарио на Џон Логан, познат по „Гладијатор“ и „Авијатичарот“, а во продукција на Греам Кинг, кој работеше на филмот за пејачот Фреди Меркјури „Боемска рапсодија“.

Не е прецизирано кој би можел да го игра Џексон, кој меѓудругото е познат и по тоа што ја избели кожата. Растејќи во музичко афроамериканско семејство, Џексон се стекна со слава како момче во хаус бендот „Џексон фајв“, а потоа се впушти во една од најуспешните независни пејачки кариери во светот.

Тој го сними најпродаваниот албум на сите времиња „Thriller“ (1982), кој досега е продаден во над 70 милиони копии, благодарение на седум синглови, вклучувајќи ги „Billy Jean“ и „Beat It“.

Џексон продолжи да постигнува светски успеси со хитовите „Bad“, „I Just Can’t Stop Loving You“, „Black or White“ или „Remember the Time“, но неговата кариера до некаде попушти по неколкуте обвинувања за сексуално вознемирување на деца, иако подоцна судот го ослободи. Тој ненадејно почина од срцев удар додека се подготвуваше за турнеја за враќање, во 2009 година.

Поради овој потег можат да имаат проблеми со кралот

Сè што се случува во кралското семејство го привлекува вниманието на луѓето ширум светот, особено ако главни актери се принцот Хари и Меган Маркл.

Двајцата сега отворија нова веб-страница наречена „Сасекс“, која може да предизвика големи проблеми и нетрпение во кралското семејство.

Дали ќе го навлечат гневот на кралот Чарлс?

Двојката ја замени својата веб-страница на Archwell со веб-страница наречена Sussex.com која ги вклучува нивните биографии и список на нивните неодамнешни активности.

Изворите предупредија дека нивната употреба на титулата на Сасекс и на кралскиот грб за комерцијални цели може да предизвика поплаки од кралското семејство.

Проблемот е што тие двајца немаат право да ги користат овие титули бидејќи се откажале од своето потекло и кралските добробити. За потсетување, овој потег ја разбранува светската јавност, а се чини дека двајцата нема да престанат да го провоцираат кралското семејство.

-Ќе имаат реални проблеми со користење на титулата „Сасекс“. Тоа е кралска титула и ако има навестување на комерцијалност во неа, ќе згасне. Неверојатно е да не гледаат колку е неугледно, изјавил извор за Дејли Меил.

Сепак, извор близок до парот не гледа ништо проблематично во тоа.

-Принцот Хари и Меган се војводата и војвотката од Сасекс. Тоа е факт, рече тој.

Принцот Хари итно пристигна во Велика Британија

Принцот Хари итно отпатува од Америка за Велика Британија за да биде со својот татко.

Бакингемската палата вчера објави соопштение, во кое се наведува дека на кралот Чарлс му е дијагностициран рак, но не е прецизирано од кој вид рак боледува кралот.

Според извори блиски до семејството, кралот Чарлс лично ги известил своите синови Вилијам и Хари дека е болен, како и својата сестра и браќата, пред светската јавност да дознае за болеста.

Хари, кога дознал дека татко му е болен, итно организирал патување и синоќа полетал од Лос Анџелес, а денес пристигнал во Лондон.

Како што пренесува „Телеграф“, Хари пристигнал сам во Лондон, а неговата сопруга Меган Маркл останала со нивните две деца, принцот Арчи и принцезата Лилибет, во Америка.

Били Џоел повторно во акција со нов хит

Американскиот пејач, текстописец и пијанист Били Џоел го објави својот прв нов сингл по 17 години – Turn The Lights Back On.

Баладата, објавена во четвртокот, е првата оригинална песна на добитникот на Греми наградата по „All My Life“ од 2007 година.

Истата година следеше Christmas in Fallujah со Cass Dill. 13-тиот и последен студиски албум на Џоел, Fantasies & Delusions, беше објавен во 2001 година.

Џоел стана познат во седумдесеттите години на минатиот век, а е познат по хитовите како Piano Man, Uptown Girl и We Didn’t Start the Fire.

Тој неодамна на социјалните мрежи објави дека доаѓа нов материјал. Тој работеше на синглот со продуцентот Фреди Векслер. Во наредните месеци тој планира да настапи низ САД, како и во Кардиф, Велика Британија.

Популарно