ИН МЕМОРИАМ: Почина Чиро Блажевиќ!

По долга и тешка борба со ракот, утрово во Загреб  на 88-годишна возраст почина едно од најголемите фудбалски имиња во Хрватска и во регионот, легендарниот Чиро Блажевиќ.

Блажевиќ засекогаш ќе остана запаметен како тренерот кој ја однесе Хрватска до светска бронза во 1998 година.

Својата кариера ја почнал во Травник ги водеше и Веве, Сион, Лозана, Швајцарија, Риека, Грасхопер, Приштина, Нант, ПАОК, Иран, Осијек, Мура, Вартекс, Хајдук, Џамакс, Загреб, Шангај, Мес Керман, Загреб, Слобода од Тузла, Задар, исто така како репрезентација на Босна и Херцеговина покрај Хрватска.

Неговиот последен тренерски ангажман беше во 2014 година во Задар.

“Толку сум болен, толку ми е тешко. Оваа проклета болест ме окупираше насекаде. Се борам, патам. Имам големи болки, па таму…”, изјави Блажевиќ Приказна” низ солзи во последното интервју, а потоа продолжи: “Нозете не ме држат повеќе од силна вода, одам на инфузија. Ситуацијата е тешка, да бидам искрен. Многу, многу тешка. Ракот ми се рашири на сите коски и на најлошото и најопасното место – црниот дроб. И тој уништува сè полека и сигурно“.

Го фатиле на дело: Дете ќе одговара за тероризам, откако испраќал дојави за бомби во скопски училишта

Денеска (22.03.2023) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против 15-годишник од Скопје, за сторено кривично дело „тероризам”, предвидено и казниво по член 394-б став 2  од Кривичен законик.

Пријавениот малолетник на 24.02.2023, користејќи го својот мобилен телефон креирало електронска адреса, и истиот ден, користејќи го својот лап-топ компјутер од својот дом испратило порака со заканувачка содржина на службената електронска адреса на едно  средно училиште во Скопје, за која по извршени проверки било утврдено дека е лажна. Притоа, со цел да ги прикрие своите активности при испраќање на поракaта малолетникот  користел VPN апликација.

По преземени мерки и активности од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика утврдена е користената IP адреса, чиј сопственик е таткото на малолетникот, а врз основа издадена Наредба за претрес на дом од Основен кривичен суд Скопје, извршен е претрес во домот на родителот на малолетникот, од каде привремено се одземени мобилен телефон, сим картичка и лаптоп компјутер кои ги користело малолетното лице.

Од извршеното вештачење е утврдено дека истата електронска адреса е користена за да се испраќаат пораки со заканувачка содржина до неколку училишта на територијата на град Скопје од мобилен телефон и од лаптоп компјутер, во повеќе наврати.

На 03.03.2023, во присуство на негов родител, инспектор за малолетници и семејно насилство од СВР Скопје и адвокат, во полициска станица е извршен службен разговор со малолетникот, во текот на кој тој го појаснил начинот на извршување на кривичното дело.

25-годишна девојка загина во сообраќајка на патот Битола - Кичево

Вчера попладне во 16:20 часот во СВР Битола е пријавено дека на регионалниот пат Битола-Кичево кај местото викано „Бели мост” се случила сообраќајна незгода во која животот го загуби Ј. Г. (25 г.) која живее во демирхисарското село Белче.

Од СВР-Битола вчера соопштија дека во сообраќајната незгода учествувало патничко моторно возило марка „мерцедес” со демирхисарски регистарски ознаки управувано од Б.Г.(33) од селото Белче, демирхисарско, изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во незгодата од здобиените повреди починала на лице место сопатничката Ј.Г.(25) од село Белче каде од страна на Итна медицинска помош е констатирано смрт, а кај малолетен сопатник кој е пренесен во Клиничката Болница-Битола констатирани се тешки телесни повреди.

Увидот е извршен од страна на увидната екипа на СВР Битола, а од страна на јавен обвинител издадена е наредба врз телото на починатата да се изврши обдукција.

Македонски државјанин загина во тешка сообраќајна несреќа во Врање

Македонски државјанин загинал во тешка сообраќајна несреќа која се случила вчера вечерта на улицата „Партизански пат“ во Врање, јавија српски медиуми.

Од полицијата велат дека сè уште не се познати околностите под кои дошло до несреќата.

Според неофицијални информации на српските медиуми автомобилот со регистерски таблички од Македонија излетал од патот и удрил во насип. Еден пациент загинал, а еден е згрижен на Итна медицинска помош во Врање.

Популарно