Денеска Вардар со 1-0 го загуби дербито со Шкендија во Тетово, но Вардарци со право се бесни на судиите кои не им признаа чист погодок на Филип Најдовски.

Вардар уште еднаш загуби од Шкендија и сега има осум бода помалку од лидерот, негатива која е тешко достижна.

Од таборот на Вардар се бесни на судиите, бидејќи Филип Најдовски постигна прекрасен гол од голема далечина, топката удри во пречката и ја мина гол линијата, тоа јасно се гледа од повторените снимки, но арбитрите дадоа знак играта да продолжи. Вардар беше оштетен.

И на претходниот дуел меѓу Вардар и Шкендија, скопскиот тим беше оштетен. Тогаш тетовскиот тим победи со гол кој беше признаен иако топката со целиот обем не ја мина гол линијата.

„Честитки за момците, денеска дадоа се од себе. Секогаш е тешко на првиот натпревар по припремите, плус три играчи ги имавме на една недела пред почетокот на првенството. Не бевме на ниво денеска, особено во првите 30 минути од првото полувреме. Второто беше подобро и веќе следниот натпревар ќе бидеме на нивото на кое посакуваме“, вели Васоски.

Но сепак иако не е наш стил да го коментираме судењето, сепак како на првиот така и на вториов натпревар со Шкендија сме драстично оштетени. Со што го заслужи Вардар овој третман, со што ФК Вардар пречи во својата работа. И ние сме луѓе од крв и месо и ние вложуваме труд, мака и работа. Зошто да го губиме нашето здравје од нервози за неправдите кои ни се нанесуваат. Зарем е тешко минута да се почека и дечките кои гледаат пренос на ФФМ да се консултираат. Сепак ние сме голми и ќе честитаме победа иако е незаслужена“.