(ФОТО) Ова е терористот што уби полицаец во Париз

Еден полицаец е убиен додека двајца други се сериозно ранети од напаѓачот кој со калашњиков дивееше синоќа на Шанзелизе во центарот на Париз, јавуваат британските медиуми.

Наводниот терорист на Исламска држава, идентификуван како 39-годишниот Карим Шеурфи, кој бил во затвор 20 години поради обид да убие полицајци во 2001, го паркирал својот автомобил марка „ауди“ и почнал да пука откако полицајците сопреле на црвено светло на славната париска авенија.

Еден сообраќаен полицаец загинал на лице место откако бил погоден во глава, а уште двајца биле повредени пред Шеурфи да биде застрелан од вооружени полицајци.

Заталкан куршум испукан од терористот ранил една туристка што поминувала во близина. ИСИС ја презеде одговорноста за нападот.

Личната карта на напаѓачот била најдена во автомобилот што го возел, по што е потврдено дека им бил познат на безбедносните служби за повеќе неодамнешни прекршоци, а бил означен и како „екстремист“.

Тој бил приведен минатиот месец откако се обидел да купи оружје „за да убива полицајци“, но бил пуштен поради недостиг од докази.

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Полиграфското тестирање на порно ѕвездата Сторми Даниелс за случајот со Доналд Трамп, кое било спроведено во 2011 година, а до кое дојде „Си-Би-Ес Њуз“ откри дека таа всушност ја зборувала вистината. Преку полиграфското тестирање таа откри дека имала незаштите сексуален однос со Доналд Трамп.

Стефани Клифорд(Сторми Даниелс) одговарала на неколку сензитивни прашања. 

Резулатите биде оценети и на крај се констатирало дека таа ја зборува вистината , пишува „Инди“.

Белата куќа негира дека Сторми Даниелс имала афера со Трамп.

Порно актерката сега го тужи претседателот Трамп и неговиот адвокат, обидувајќи се да го раскине договорот за неизнесување на информации кој ја спречува да зборува сега за аферата.

Русија: Односите меѓу Македонија и Русија ќе бидат значително нарушени, ако влезете во НАТО

Односите меѓу Македонија и Русија ќе бидат значително нарушени по евентуалниот влез на земјава во НАТО што  ќе се одрази негативно по безбедноста на регионот, му порача рускиот заменик министер за надворешни работи, Александар Грушко на македонскиот амбасадор во Москва, Гоце Карајанов.

-Руската страна наведе дека плановите да се внесе Република Македонија во НАТО би можеле да имаат негативни последици за регионалната безбедност и за билатералните односи- гласи последната реченица од соопштението на руското министерство за надворешни работи од состанокот.

Нема објаснување кој бил поводот за состанокот, но Карајанов и Грушко, кој е поранешен руски амбасадор во НАТО, ја навеле потребата од продолжување на работата на Руско-Македонската меѓувладина комисија за трговија, економска, научна и технолошка соработка.

Руската официјална политика по вторпат во последниот месец отворено се спротивстави на можниот влез на Македонија во НАТО. Тогаш во интервју за српската агенција Бета, слични предупредувања испрати и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој тогаш рече дека „проширувањето на НАТО со Македонија е грешка и оцени дека проширувањето на НАТО претставува можеби и најсериозен предизвик за општата европска стабилност и безбедност.

Уапсен поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози

Поранешниот француски претседател Николас Саркози е притворен во полиција во врска со наводите дека за неговата претседателска кампања во 2007 година, добивал финансиска поддршка од тогашниот либиски лидер, Муамер Гадафи.

Саркози претходно ги негираше сите прекршоци. Централнодесничарскиот политичар не успеа да се врати на власт во 2012 година. Судски извори велат дека тој бил испрашуван во Нантер, предградие во западен Париз.

Во 2013 година Франција отвори истрага за тврдењата дека неговата кампања имала корист од нелегалните средства од Гадафи.

Извори велат дека еден од поранешните министри на Саркози и близок сојузник, Брајс Хортефо, исто така, денеска бил испрашуван од полицијата.

Популарно