Кај село Требовље се уште беснеат пожари

Пожарот во атарот на селото Требовље, во близина на Македонски Брод, се уште е активен, соопшти Центарот за управување со кризи.

Се работи за два пожара од кои едниот е од месноста „Круша“, атар на селото Близанско со правец на движење кон Требовље, а вториот пожар е од Требовље со правец на движење кон месноста „Лутоец“ и Фојник. Поради високите температури и лошиот терен, пожарот, со којшто е опфатена борова шума, се уште е активен.

Состанок синоќа одржа Регионалниот штаб за управување со кризи на Подрачното оделение на РЦУК Македонски брод на кој беше донесен заклучок во текот на денешниот ден за гаснење на пожарто да бидат ангажирани воздушните летала на Дирекцијата за заштита и спасување, лица од општината Македонски Брод, ДЗС – Скопје; ЈП Јасен, ТППЕ Македионски Брод, ДЗС – Кичево, ДЗС Македонски Брод, ДЗС – Прилеп, ЈП Македонски Шуми и од месно население на село Требовље.

Подршка на силите во гасењето на пожарите дава и АРМ со своите хеликоптери, кои беа ангажирани и во изминатите денови. Повремено се користеа и двата авиони на ДЗС.

ЦУК соопшти дека во текот на вчерашниот ден околу селото Требовље биле распоредени екипи од Дирекцијата за заштита и спасување, Шумското стопанство Сандански од Македонски Брод, Територијалната противпожарна единица на Македонски Брод и лица од месното население.

Првиот крак од пожарот во селото Требовње, според ЦУК, се ширел во правец на село Здуње. Во гаснењето на пожарот интервенирале и два хеликоптери на АРМ. Со пожарот била зафатена бандера на далекувод и во моментот без електрична енергија се жителите од село Близанско.

Околу 18:10 часот пожарот бил пристигнат до патот во близина на селото Требовље и биле загрозени првите куќи од селото, поради што биле испратени дополнителни сили, протвипожарни екипи на Тетово, Струга, Гостивар, Куманово.
 

Донација од Германија за „Добровoлното противпожарно друштво“ Свети Николе

Фотографии од денешната посета и средба со заменик амбасадорот на Сојузна Република Германија, Марко Акватичи. Опремата која беше донирана на Доброволното противпожарно друштво Свети Николе од страна на амбасадата на Сојузна Република Германија  е од огромно значење за друштвото.

Испратил: Никола

ФОТО: Тешка сообраќајна несреќа на булеварот 8 септември покрај хотелот Александар Палас

Тешка сообраќајна несреќа на булеварот 8 септември покрај хотелот Александар Палас. Засега нема информации за повредени во сообраќајката.

Испратено од Мартин

ВИДЕО: Експериментот тргна на ЛОШО - Битолчанец ќе се запалеше на балкон!

Бобан Бошевски е јутубер кој снима на македонски јазик повеќе од година и пол, но на ова видео среќата не беше на негова страна, па за малку не дојде до посериозни последици.

- Секое ново видео гледам да биде што подобро изработено од претходното. Гледам и секое ново видео да му е што позабавно на гледачите, вели Бобан.

- Имам 14 години и покрај јутуб свирам клавир веќе 7 години. Доста е тешто повеќе работи да се работат одеднаш но се трудам се повеќе да се посветам на истите. Живеам во Битола и можам да кажам дека јутубот станува се повеќе популарен меѓу луѓето. Се трудам се повеќе да ги реализирам видеата што публиката ги сака како на пример: трик прашања, видеа со предизвици како што беше видеото 7 second challenge и многу други. Понатаму доаѓаат и нови видеа кој што ми се испланирани и можам да кажам дека не се малце.

Доколку сакате да ги погледнете сите видеа на Бобан, кликнете ТУКА

Популарно