Стојанче Ангелов против двојазични (тројазични) униформи на полицијата

„Генералот“ Стојанче Ангелов, не се согласува со предлог-законот за јазиците, според кој албанскиот јазик треба да се најде и на полициските униформи.

„Од осамостојувањето на Република Македонија во 1991 година полициските униформи се ДВОЈАЗИЧНИ, напишани на кирилица на македонски јазик (ПОЛИЦИЈА) и на латиница на англиски јазик (POLICE). Не верувам дека во Македонија, дури и во најзафрлените планински села, постои човек кој не умее да го прочита и разбере зборот ПОЛИЦИЈА или зборот POLICE.

Со предлог законот за јазици се предвидува униформата на македонската полиција да стане тројазична односно, покрај на македонски и англиски, истата да биде напишана и на албански јазик.

Од професионален полициски аспект исто како и од аспект на реалните потреби на македонските граѓани, не постои ниту една единствена, практична но воедно и чесна причина кон Република Македонија, која го оправдува користењето на албанскиот јазик на униформите на македонската полиција. Причините поради кои албанскиот политички фактор инсистира а дел и уценува за користење на албанскиот јазик на униформите на македонската полиција се од сосема поинаква природа.

Затоа, уште еднаш, категорично “НЕ“ за употреба на албанскиот јазик на униформата на македонската полиција“, вели Ангелов.

Откако со чекан го нападна цело семејство на ФБ напишал дека ги убил ,,своите монструми“

Јавно обвинителство објави детали од монструозното убиство и напад со чекан во куќа во Велес од страна на 46 годишниот велешанец Спасе Вељанов, кој  синоќа околу 2 часот по полноќ , влезе кај соседите и ги нападна.

,,Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес изврши увид на лице место во семејна куќа, во која што утрово околу 02:00 часот е извршено кривично дело убиство.

Настанот се случил кога 46-годишниот С.В. со тврд предмет, најверојатно чекан, ја скршил влезната врата на неговите соседи, влегол во собата каде спиела ќерката и ја удрил со чекан по глава при што ја повредил.

Во тој момент во собата влегле родителите на девојката, па осомничениот и нив ги удрил со чеканот по главата, нанесувајќи им тешки телесни повреди, од кои подоцна таткото починал.

По викотниците за помош, во собата дошле и братот на починатиот со сопругата, кои живееле на другиот кат од куќата, па осомничениот со чеканот и ним им нанел тешки телесни повреди.

По извршување на делото, осомничениот се вратил дома и на социјалните мрежи објавил статус во кој известува дека ги убил „своите монструми“. Веднаш е приведен и од страна на надлежен обвинител до Основен суд – Велес ќе биде доставен предлог за определување на мерка притвор против него.

Истовремено, јавниот обвинител издаде наредба да се изврши обдукција на телото на починатиот, како и наредба за подигање на сите траги и материјални докази од местото на настанот.“

Ќе поскапува струјата – Владата ќе го либерализира пазарот

Струјата ќе поскапува. Владата одлучи да ја турка либерализацијата на пазарот. Експертите се децидни – ова дефинитивно ќе предизвика раст на цените кои сега се регулирани.

Либерализацијата на пазарот на струја за домаќинствата неминовно ќе ја поскапе струјата за граѓаните. Излезот на слободниот пазар ќе предизвика зголемување на цената поради набавката на електричната енергија од увоз – велат енергетичарите. Според нив, домашната струја е поевтина од обновливи извори, но не и онаа што ја произведуваат термоелектраните. Сепак, домашното производство е недоволно, па Македонија со години мора 30% од потребите да ги задоволува од увоз. И покрај тоа што Владата не одлучува за цената на струјата, со оваа одлука индиректно влијае врз неа.

Владата на последната седница одлучи Законот за енергетика кој ја опфаќа оваа област да биде еден од приоритетните, кои што поскоро треба да се усвојат во Собранието. Се очекува тој да влезе во процедура веќе во ноември. Иако претходната Влада ја одложи либерализацијата за домаќинствата од 2015-та за 2020-та бидејќи тврдеше дека тоа ќе ја поскапи струјата за 20%, новата влада реагира дека обврските мора да се преземат и дека поради пролонгирањето Македонија веќе била опомената од Енергетската Заедница.

„Станува збор за реформски закон што ќе биде усогласен со обврските што се преземени од Енергетската Заедница за имплементација на Третиот пакет сет директиви и регулативи на ЕУ. Новиот закон ќе содржи европски правила и реформи со кои Македонија ќе фати чекор со регионот и реформските процеси што доцнат со години“ - велат од Владата.

За аналитичарите и воведувањето на евтината тарифа на струјата е популистичка мерка. Иако сите се израдуваа, сепак тоа ќе ги зголеми трошоците во буџетот, односно индиректно ќе падне врз грбот на граѓаните. Аналитичарите препорачуваат наместо евтина тарифа, да се продолжи одреден период проектот за субвенционирање на сметките за струја на социјално загрозените жители.

Инаку Регулаторната комисија за енергетика во последните две години минимално ја намалуваше цената на струјата за 0.25%. Од либерализацијата на пазарот најголем ќар ќе имаат трговците со електрична енергија. Симптоматично е што оваа одлука се носи само два и пол месеци од формирањето на новата влада, во која Вицепремиер е човекот чија фирма се занимава токму со оваа дејност.

Македонија ќе се фокусира на решавање на спорот со името

Имаме енергија да се фокусираме на прашањето за името со нашиот јужен сосед, и тоа ќе биде биде приоритет на македонската влада, откако се затворија прашањата за Договорот со Бугарија и за јазиците, изјави вицепремиерот Бујар Османи, пред средбата со амбасадорите на земјите од Западен Балкан. Стратегијата за проширување на ЕУ, добрососедските односи, регионалната соработка, поефикасното користење на ИПА фондовите- теми на разговор на работниот појадок на Османи со амбасадорите на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија...

Интензивирање на разговорите за спорот со името е еден од приоритетите и Владата ќе се фокусира на него, најави вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи. Вели- имаме енергија да се фокусираме на прашањето за името со нашиот јужен сосед, откако завршивме две крупни прашања, прашањето за јазикот и за Договорот со Бугарија.

Пред средбата со амбасадорите на Западен Балкан, Османи изјави дека очекуваат на тој пат да стекнат многу пријатели за да ја искористат позитивна клима во државата и во регионот. По однос на ова прашање ќе има средби со официјални претставници во Берлин и Атина.

Османи смета дека голем импулс во забрзаната интеграција во ЕУ и НАТО, ќе биде претседавањето на Бугарија со Европскиот совет од јануари идната година. По однос на реформските приоритети, вели дека досега е завршена една третина од мерките кои требаа да се реализираат во првите три месеци, со владиниот план 3-6-9. За него е најважно во моментов да се организираат кредибилни и фер локални избори кои се еден од условите да се тргне условеноста на препораката за почеток на преговори ЕУ.

На сребата со амбасадорите на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и на Србија, заклучок дека Регионалната соработка, покрај големото значење за европските перспективи, значи и зголемена економска, културна и општествена размена. Од заеднички интерес е и соработката во рамките на Берлинскиот процес, која претставува значајна иницијатива за регионално инфраструктурно и економско поврзување на земјите од Западниот Балкан.

Популарно