Ме успасија пред ќерката, па си честитаа за убиството на Аркан

Драган Николиќ Гаги вели дека откако пукале во него, морал итно да избега, а на 15. април 2003. година по криењето и животот во бегање, бил уапсен во спектакуларна акција.

- Слушам експлозија, станувам пред тригодишната ќерка. Гледам искршена влезна врата, сакам да ја заштитам ќерката. Ги видов Кобрите како влегуваат во станот. Ме унаказија пред детето. Гледам надвор пожарникари и Брза помош облечени како бездомници, сфатив дека има и полиција, бев опколен. Ме однесоа во полиција, а таму на командантот кој ме уапси му честитаа за убиството на Аркан, вели Гаги.

Претходно тој раскажа се за деталите за убиството на Аркан.

Скопјанец нападнат и ограбен од проститутка

Три непознати лица извршиле разбојништво во понеделникот вечерта 60-годишен скопјанец од скопската приградска населба Илинден на улицата „Кеј Димитар Влахов“ во близина на бензинска пумпа.

Кога 60-годишниот Б.А. застанал со своето патничко возило „опел астра“ со скопски регистарски ознаки, му се доближило непознато женско лице кое му понудило сексуална услуга, но откако Б.А. ја одбил, таа се обидела насилно да му го одземе паричникот од џебот на маицата, викајќи и удирајќи го по главата.

Откако му го одзела паричникот, се доближиле две машки лица, на кои таа им го фрлила паричникот. Едно од лицата го нападнало Б.А., а притоа женското лице ги одзела парите од паричникот, го фрлила во возилото и побегнала во непознат правец, информираат од полицијата.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.

Два Мерцедеса и Голф во срашна сообраќајка на патот Гостивар - Тетово

Дваесет и пет годишната скопјанка Е.П. се здобила со тешки повреди во сообраќајна несреќа која се случила вчера околу 17.30 часот на автопатот Гостивар-Тетово, кај клучката за Камењане.

 Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале три возила, „голф“ со косовски ознаки управуван од У.Е. (49) од Косово, „мерцедес“ со скопски таблички кој го управувал 31 годишниот Д.Ѓ. од скопско Стајковци и теренско возило „Мерцедес“ со тетовски ознаки управувано од тетовецот Ш.Р. (28).

Девојката, која била сопатничка во автомобилот „мерцедес“ се здобила со тешки повреди и по укажаната лекарска помош во тетовската болница, итно е пренесена во Ургентниот центар во Скопје каде се наоѓа надвор од животна опасност.

Возачот на „мерцедесот“ минал со полесни повреди и е пуштен на домашно лекување. Полициски екипи извршиле увид на местото на несреќата.

ХОРОР во автобус на ЈСП: Расечено 18 годишно момче

На 13.09.2017 година околу 19:45 часот на ул. „Ѓорче Петров“ во Скопје, во автобус бр.56 на Јавното сообраќајно преторијатие(ЈСП), кој сообраќа на линијата кон с.Бојане, бил нарушен Јавниот ред и мир со тепачка помеѓу патници во автобусот.

По интервенција на полициски службеници, во полициска станица бил приведен Р.Р. (20) од с.Арнакија, кај кого бил пронајден нож.

Во тепачката бил повреден С.Ф. (18), кој имал расекотина на раката. Била повикана Итна медицинска помош, која по укажување на лекарска помош го пуштила лицето на домашно лекување.

Полициска станица Ѓорче Петров презема мерки за целосно расчистување на настанот.

Популарно