(ВИДЕО) Талат Џафери: Да ви нацртам да доаѓате на седница

Шеснаесетата седница на Собранието на Република Македонија накоја по итна постапка треба да бидат донесени законските измени со кои со анекс на договорот треба да се продолжи изградбата на автопатот Миладиновци-Штип до 30 септември следната година, беше прекината порди немање кворум.

Претседателот на Собранието Талат Џафери им се нaлути нa прaтениците штo нaвреме не дoјдoa нa седницaтa и ги повика координаторите на пратеничките групи да обезбедат кворум, велејќи дека уште вчера пратениците биле известени оти се работи за итна седница.

„Акo мислите декa требa дa ви нaцртaм дa дoјдете нa нoвa седницa ќе ви нaцртaм. Изгледа некои од пратениците не ги познаваат процедурите за носење закони по итна постапка. Јас вчера околу 23 часот го доставив предлогот и побарав да се обезбеди кворум. Ви зборам на македонски, не ме разбирате, ако пак зборувам на албански јазик, пак нема да ме разберете“, рече Џафери.

Тој ги замоли пратениците од опозицијата кои, како што рече, знае дека се тука, да влезат во салата со што ќе покажат одговорност кон економските текови на државата, а не кон власта и позицијата.

„Вие oд мнoзинствoтo oчигледнo не ги знaете прoцедурите зa итнa пoстaпкa. Јaс немa дa дoзвoлaм вaкoв кoмoдитет, oд вчерa се знaе зa oвaa седницa и декa е пo итнa пoстaпкa“, им порача на пратениците од парламетарното мнозинство.

Урко, следен сведок што ќе го брани шефот во „Тенк“

Следното рочиште за „Тенк“ е закажано за 23 април кога искази треба да дадат нови сведоци, меѓу кои и Дејан Митревски – Урко.

Поранешниот премиер Никола Груевски по завршувањето на денешното рочиште за предметот „Тенк“ се пожали дека и денеска судењето траеше по завршување на работното време.

– И денеска, иако не толку како што во претходни прилики што се случуваше судењата да траат по 11 часа, Судот надвор од работното време го продолжи судењето без да образложи зошто е тоа потребно, затоа што случајот нема ниту итност, ниту е сложен, а ниту има притворени, што пак не е случај и со други други личности во овој Суд, рече Груевски.

Според него, сите 11 сведоци денеска сведочеле во полза на одбраната и во исправноста на она што тие го тврдат.

Во „Тенк“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра.

Шеќеринска: Покана за НАТО е можна во јули

Македонија се надева на покана за членство во НАТО во јули дури и ако спорот за името биде решен во јуни. Министерката за одбрана во пресрет на нејзината официјална посета на САД не отстапува од линијата на оптимизам за решение и добивање покана на Самитот во јули и пчокрај песимистичката изјава од грчќка страна дека нема доволно време за добивање покана на овој самит.

-Ако решение се најде во јуни, тоа треба да донесе пресврт на Самитот во јули. Нам ни е важно процесот да биде успешен. Наша цел е покана и започнување на процесот за ратификација на членството. Сакаме решение до Самитот. Секое одложување може да биде штетно, вели Шекеринска.

Досието на Макеоднија е чисто и земјата повторно ги исполнува сите услови за членство во Алијансата  како и во 2008ма година, оценува министерката за одбрана, потенцирајќи дека прашањето за името е единствениот предуслов за добивање на покана.

Тоа според неа се потврдило и со препораката на европската комисија. Шекеринска потенцира дека Макеоднија мора паралелно да ги движи процесите за членство во НАТО и ЕУ ид а не дозволи раздвојување – смета дека коинцидираат дел од ставовите присутни во Грција да за еу не за нато со ставовите кои ги има и нофицијална Москва.

Македонија ќе работи на обезбедување цврста поддршка од САД во пресрет на НАТО Самитот а токму тоа ќе биде во фокусот на средбата на Шекеринска со државниот секретар за одбрана Џејмс Матис на 1ви мај во пентагон.

Ова е прва официјална посета на макеоднски министер за одбрана на САД по 2012та година.

Судијката му се закани на Груевски дека ќе му го одземе мобилниот!

Судијката Добрила Кацарска на денешното рочиште за набавката на мерцедесот го опомена поранешниот премиер Никола Груевски да го остави телефонот и да не пишува пораки зошто ако го види уште еднаш дека го користи ќе му го одземе.

Тој на паузата и објасни на судијката дека не куцал на мобилен.

Во моментов сведочи осмиот од вкупно 11 сведоци.

Популарно