Ова е вистината за убиството на Јелена

Четири дена и беа потребни на српската полиција да открие страшен злочин во центарот на Белград.

Филип Гаврановиќ кој работи со стакла, минатиот петок го убил својот најверен пријател Никола Остојиќ, во својата работилница на брутален начин, па веднаш се решил од неговите предмети и тоа ги фрлил на насипот каде беше убиена и пејачката Јелена.

Филип го убил пријателот откако седеле на кафе, по што го повикал во својата работилница. Таму го убил со остар предмет, па телото му го затрупал во стакло, а најверојатно убиството го извршил за пари.

Исчезнувањето на Никола го пријавила неговата сопруга Вера.

Убиецот го фрлил мобилниот со неговите предмети на насипот кај Борча во Црвенка каде беше убиена и Jелена, па поради сигналот на мобилниот полицијата со денови трагаше по Никола и мислеше дека е жив.

АУДИО: Ова е Грчката химна на Македонија

Грција има и химна на Македонија. Се е спремно за потпишување на договорот.

Повелете и превод на Македонски јазик.

Позната Македонија

Позната Македонија,

Татковина на Александар,

вие ги избркавте варварите,

и сега сте слободни.

Сте биле и ќе бидете грчки,

А Грците ќе бидат горди на вас,

а ние, грчките деца,

ќе ви ја дадеме круната.

Македонците не можат

да живеат под ропство,

можеби сè имаат изгубено,

но слободата ја задржаа!

ВИДЕО: Полицијата со солзавец ги растури демонстрантите против договорот за името

Полицијата вечерва употреби солзавец против демонстрантите кои се собраа денеска пред Парламентот во Атина на протест против договорот за името на Македонија.

Солзавец е фрлен против демонстраните кои се обиделе да се качат по скалите пред парламентот.

Протестот почна на плоштадот Синтагма. Демонстрантите носеа знамиња на Грција и знамиња со ѕвездата Вергина. Организаторите повикаа на нов протест утре во Преспа, каде што треба да биде потпишан договорот меѓу Македонија и Грција.

Истовремено со протестите, во грчкиот парламент течеше дебатата за барањето на опозициската Нова демократија за изгласување недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас поради договорот со Скопје.

ВИДЕО: Водата голта улици, влезе во куќите, наредена итна евакуација

Силно невреме вчера ја зафати Србија, проследено со силен ветер, дожд, град и грмотевици, а водата носеше се пред себе на улиците.

На делови е прогласена вонредна ситуација. Штети претрпеле повеќе од 20 населби.

Поплавени се неколку села, распукани се и патишта од водата.

Водата влегла и во многу куќи.

Невреме е најавено и за денеска.

Популарно