ФОТО: Хрватска блокирана од снег!

Снежно невреме ја зафати Хрватска и предизвика големи проблеми во сообраќајот. Според загрепски медиуми, снег паѓа во Капела, на Сљеме, Горски Котар.

Влажните и лизгави коловози прават проблеми на патиштата во внатрешноста, а снежна бура создава проблеми во сообраќајот во крајбрежните подрачја. Можни се одрони, предупредуваат надлежните служби.

За камиони со приколки моментно е забранет сообраќајот, додека граничниот премин Пасјак е затворен за сообраќај. Поради бура во прекин се неколку линии на траекти.

Шума на стравот: Овде синоќа е пронајдено телото на обезглавената жена

Безживотното тело на жена сионоќа е пронајдено во Видивачката шума. Полицијата излезе на терен за да изврши увид, а пронајдена е и лична карта на жртвата.

Телото било во фаза на распаѓање а првите проценки покажуваат дека не станува збор за нсилна смрт, но истрагата ќе ги утврди сите околноси под кои се случил грозоморниот настан, дознава RTS.

Неофицијално, телото го пронашле работнците на ветерина Белград кои излегле на терен по пријавата на една жителка на Белград дека во шумата се чувствува непријатен мирис и откако го откриле телото веднаш ја повикале полицијата.

(ВИДЕО) Потоп во Белград: Метеоролозите предупредуваат на невреме

Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија издадее портокалово предупредување за поројни дождови, грмотевици и силен ветер во целата земја.

Портокаловиот метео-аларм означува опасни временски услови.

Во Белград од изутринава врне пороен дожд, проследен со грмотевици. Сообраќајот е отежнат, а некои улици се целосно под вода. Некои делови на Белград беа зафатени и од град.

Невремето причини штета на овошките и на патната инфраструктура во западниот дел на Србија. Поплавени се и голем број куќи во реонот на Пријепоље.

Метеоролозите предупредуваат дека се очекуваат опасни временски појави, кои можат да предизвикаат материјална штета и да претставуваат опасност за луѓето и животните. Локалните власти препорачуваат да се избегнува престој на отворено, доколку не е потребно.

ЖЕСТОКА тепачка на млади Македонци и Грци во Грција

Голем инцидент се случил во Грција, откако младите Македонци меѓусебе разговарале на македонски јазик. Македонски ракометни тинејџери кои учествувале на летниот подготвителен ракометен камп на поранешната ракометарка Андријана Будимир во Неи Пори, Грција, физички се пресметале со грчките врсници поради името, објави „Макфакс“. До тепачката помеѓу двете тинејџерски групи дошло кога жена, Гркинка, ги слушнала младите ракометари како зборуваат на македонски во локалната играчница по што им пришла и ги прашала од каде се. Кога тинејџерите ѝ одговориле дека се од Македонија, таа почнала да се расправа со нив за името, а набргу потоа повикала група грчки тинејџери по што започнала жестока тепачка помеѓу двете групи, која завршила со потешки повреди.

Инцидентот завршил кога полицијата, која била повикана од некој од очевидците што присуствувале на настанот, интервенирала по што биле раздвоени двете групи.

По враќањето од Грција, некои од младите ракометари завршиле во болница, каде што им биле констатирани телесни повреди.

Популарно