(ВИДЕО) Мечка со години била заробена во метален елек - погледнете ја нејзината реакција кога ќе ја ослободат

Вакви работи не престануваат да не изненадуваат. Како се уште постојат луѓе кои мачат невини животни и ги држат во заробеништво?

Цезар е мечка која е најдобар пример за тоа колку луѓето навистина се злобни.

Оваа сиромашна мечка ја поминала својата прва половина од животот во пекол. Таа израснала на фарма во Кина каде била принудена да носи метален елек. Исто така морала да живее во мала соба без прозореци да се движи нормално.

Таа буквално била осудена на живот во темнина - но за неа сепак постоело светло на крајот од тунелот.

Освен елекот, Цезар имала и отворена рана, која била намерно направена за да можат да и ја извадат жолчката.

Жолчката од мечката се користи за производство на некои традиционални лекови во Кина, што за жал е навистина честа појава.

- Цезар ни пристигна во 2004 година откако со години била заробена, - велат од организацијата Animal Asia.

Таа била една од неколкуте среќни мечки кои оваа организација успеала да ги спаси. Минале многу години и сега таа живее во дивината Ченгду.

(ВИДЕО) Оваа крава постојано плачела – кога ја дознал причината, на сопственикот му се скршило срцето

Како и луѓето, животните имаат чувства. Ако некогаш сте поминале некое време со животно, сигурно сте се увериле во тоа.

Кога се тажни, животните знаат да плачат и да тагуваат, како и луѓето. Меѓутоа, во тие ситуации на сопствениците не им е лесно, бидејќи не можат да сфатат зошто се тажни.

Таков е случајот и со кравата Мајбеле. Луѓе кои имаат засолниште за крави ја довеле на својот ранч, каде ќе биде слободна и среќна.

Меѓутоа, таа не престанала да тагува. Сфатиле дека кравите вака се однесуваат само кога ги бараат своите младенчиња.

Се посомневале дека се работи за тоа и ја вратиле на местото каде што ја нашле. Кога конечно го довеле нејзиното теле, средбата им го растопила срцето. Погледнете и сами!

(ВИДЕО) Му даде на орангутанот цигара во зоолошката градина

Орангутан, човеколик голем мајмун, познат по својата интелегенција и единствен постоечки вид од родот Понго, денеска живее само на Борена и Суматри. Во зоолошката може да се забележи дека на него никој не внимава. Снимката од зоолошката Бандунг во Индонезија предизвика бес во јавноста, а на него може да се види орангутан кој пуши цигара.

Камерата го забележала моментот кога еден од посетителите на зоолшката ја фрла цигарата на орангутанот, кој ја зима и почнува да ја пушти. Видео снимката со голема брзина се прошири на социјалните мрежи, а од зоолошката градина стинало соопштение дека им е жал.

Тие образложиле дека постои можност да чуварот во тоа време бил на пауза. Воглавно, како што велат, постои предупредување видливо за посетителите, во кое истакнува дека е забрането да им се дава храна или цигари на животните.

Оваа золошка градина повеќе пати била критикувана поради односот кој го има кон нејзините животни, со тоа што ги изгладнува, и разболува.

(ВИДЕО) Пингвини направиле случајно селфи на Антарктикот

Денеска луѓето и стари и млади и познати и анонимни, просто се тркаат за да направат подобри селфи фотографии. Како што стојат работите, изгледа дека и пингвините сакаат да се приклучат во оваа трка.

Два радознали пингвини од колонијата Остер на Антарктикот, снимија едно селфи, а видеото го објави Австралиската антарктичка дивизија.

Два царски пингвини откриле камера која членот на експедицијата Еди Голт ја оставил на ледот во близина на колонијата на овие „ледени птици“, и успеал да направи кратка видео снимка.

Иако всушност не се работи за вистинско селфи, затоа што камерата веќе снимала, комичната видеоснимка, веднаш го освои интернетот.

Популарно